2023.05.19. 20:03
Bárányokat, malacokat nevel, kukoricát termeszt a gazdasszonyok elnöke Kiscsákón
Időben elvetették kiscsákói családi gazdaságukban a kukoricát és a napraforgót, és hogy éppen jókor, azt bizonyítja: másnap hajnalban megjött rá az eső is. Hármas bárányáldás érte őket, már jó néhány év eltelt, mióta az első kerry hill fajtájú anyák a portájukra érkeztek, és azóta megannyi báránnyal ajándékozták meg őket. A Kondoroson élő Csapóné Hernádi Noémi, a nemrégiben megalakult Gazdasszonyok Békés Vármegyei Gazdakörének elnöke szerint azonban az idei az eddigi legerősebb báránycsapat.
Csapóné Hernádi Noémi a malacokat, hízókat sem hanyagolja el családi gazdaságukban, hasonlóan a nyulakhoz. A kertészetük is bőven ad tennivalót számára. A lényegről pedig még nem is beszéltünk, a család szemefényével, kislányával, az egyéves Dianával is igyekszik minél több időt tölteni.
Noémi tanulmányait nehéz követni, de megpróbálkozunk vele: takarmányozási és takarmánybiztonsági Msc, állattenyésztő mérnök, jelenleg agrárdiplomáciai menedzsernek és mesterszintű vadgazdálkodási igazgatási szakmérnöknek tanul. Az Ifjú Gazdák Békés Megyei Gazdakörének elnökségi tagja, és velük, valamint a gazdasszonyok gazdakörének tagjaival – valamint férjével, Balázzsal és Diánával – a Hódmezővásárhelyi Állattenyésztési Napokon járt.
Nő a mezőgazdaságban a nők pozitív megítélése
– A mezőgazdaságban, ebben a hagyományosan férfiasnak vélt hivatásban, egyre nő a hölgyek szerepvállalása, pozitív megítélése – hangsúlyozta Noémi, amikor arról beszélt a minap, hogy miért is hozták létre a Gazdasszonyok Békés Vármegyei Gazdakörét. – A nők kiemelkedő helye vitathatatlan a társadalomban, hiszen nagyon fontos szerepet töltenek be mind a családban, mind a közösségek fenntartásában. Az agráriumban számos olyan terület van, ahol a női karakter, lelkület, az empátia, a női szerepeinkből adódó sokszínűség, és az, hogy nagyon sok folyamatot kell követnünk, egyszerre több problémát kezelnünk, nagyon nagy előnyt jelent. Ez a folyamatosan növekvő szerepvállalás hívta életre egyesületünket is.
Aktív, összetartó közösség a céljuk
Az elnök kitért arra, szeretnének Békésben egy összetartó, aktív közösséget működtetni, ahol önállóan gazdálkodó vagy családi gazdaságban tevékenységet végző hölgyek segíthetik egymást.
– Egyesületünk kiemelt célja a közösségépítés, hagyományaink életben tartása és újak teremtése, a vidéki életforma népszerűsítése, a nők mezőgazdasági szerepvállalásának erősítése és elismerése – ecsetelte Noémi. – Úgy tapasztaljuk, a családi gazdaságok jelentős részében az adminisztrációs és pénzügyi feladatok oroszlánrészét a hölgyek végzik, ezért érdekképviseleti munkával, a gazdálkodókat érintő aktuális jogszabályi változások és pályázati lehetőségek figyelésével és megismertetésével, folyamatos kommunikációval, tudásátadással szeretnénk segíteni egymás gazdálkodását.
Háziasszonyi feladataikat is ellátják
Csapóné Hernádi Noémi kiemelte, zászlajukra tűzték a fiatal generáció segítését, környezeti nevelését. Egyesületük kiemelt szerepet vállalhat abban, hogy a gyermekekkel, fiatalokkal megismertessék a mezőgazdaságot, a természet szeretetét, A környezetünkkel történő, fenntartható módon való együttélést. Megmutassák számukra, hogy az agráriumban egy életre szóló hivatást kaphatnak. Emellett természetesen háziasszonyi feladataikat is ellátnak, és méltó módon szeretnék képviselni a Magyarok Kenyere programsorozatot, valamint más karitatív kezdeményezéseket is.