2023.06.28. 17:45
A mentőállomás és a pszichológiai tanácsadó kollektíváját tüntették ki Békéscsabán - galériával
Semmelweis-napi ünnepséget tartottak szerdán Békéscsabán, a városháza dísztermében.
Szarvas Péter polgármestertől a békéscsabai mentőállomás kollektívájának nevében Csendes Csaba, a mentőállomás vezetője vette át az elismerést Fotó: Bencsik Ádám
Az eseményen Szarvas Péter polgármester köszöntötte elsőként a jelenlévőket. Ünnepi beszédében elhangzott, jó az együttműködés a vármegyeszékhely és a Dr. Réthy Pál Tagkórház között. Hozzátette, elégedett a városban nyújtott egészségügyi szolgáltatással, amit a lakossági visszajelzések is megerősítettek benne, hiszen azok túlnyomó többsége pozitív a kórházi ellátással kapcsolatban. Végül emlékeztetett, július 1-től a város védőnői szolgálata már nem önkormányzati fenntartású lesz, hanem állami, így ez a feladat is a vármegyei kórház irányítása alá kerül.
Herczeg Tamás országgyűlési képviselő elsőként az anyák megmentőjeként emlegetett Semmelweis Ignác tevékenységét, és az egész világra ható felfedezését említette. Említette továbbá a mai kor újszülöttekre vonatkozó statisztikáit. Kiemelte, a kormány kiemelten fontos területként kezeli az egészségügyet. Célja, hogy az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók erkölcsi és anyagi megbecsülésben és a lehető legjobb körülmények között végezhessék munkájukat. Ennek érdekében a területen jelentős változások lesznek július 1-től, így például tovább folytatódnak a béremelések, és a védőnői szolgálat átkerül a kórházakhoz.
Semmelweis-napi ünnepséget tartottak Békéscsabán
Fotók: Bencsik ÁdámDr. Becsei László főigazgató főorvos Semmelweis Ignác élettörténetét és a kézfertőtlenítés fontosságával kapcsolatos, máig meghatározó felfedezését részletezte. Hangsúlyozta, az anyák megmentője máig példaképnek számít az egészségügyi dolgozóknak. Hozzátette, orvosként, és egészségügyi szakdolgozóként is számtalan kihívás éri az ágazatban dolgozókat a mindennapokban. Azonban ez egy rendkívül szép hivatás, és ugyanúgy megvannak az örömei és szépségei is. Említette továbbá a júliustól folytatódó béremeléseket, amely reményei szerint elősegítik a szakemberek utánpótlását.
Az ünnepségen köszöntötték a „Békéscsaba Egészségügyéért” kitüntetetteket. Ilyen elismerést kapott idén az önkormányzattól a Békéscsabai Mentőállomás és a Békéscsabai Egészségügyi Alapellátási Intézmény Pszichológiai Tanácsadó és Mentálhigiénés Gondozó kollektívája.
A Békéscsabai Mentőállomásról elhangzott, az idén 75 éves Országos Mentőszolgálat megalakulása óta vesz részt a vármegyeszékhely és Békés vármegye területén a sérültek, betegek ellátásában. Kezdetben a városháza hátsó udvarán volt az állomás. Jelenlegi, Berzsenyi utcai székhelyére 1989-ben költözött. A mentőállomás telephelyéről irányította az akkori megyei mentőszervezet munkáját dr. Vásárhelyi István főorvos, akit dr. Bumbera József főorvos váltott. Utóbbi több évtizeden keresztül volt ikonikus alakja a vármegye és a város mentésügyének.
A Békéscsabai Mentőállomás ellátási területéhez 85 000 lakos tartozik, 2022-ben az innen induló mentőgépjárművek 12 298 mentési feladatot láttak el, amely során 334 069 kilométert tettek meg. A mentőállomás bajtársi közösségét pedig nem „csak” a mentésben közvetlenül részt vevő bajtársak alkotják. A zavartalan, magas színvonalú mentőmunka elvégzéshez ugyanis elengedhetetlenek az állomás területén működő vármegyei alegységek, úgy, mint a vármegyei irányitó csoport és betegszállítás-irányítás, a Dél-alföldi Regionális Mentőszervezet Békés vármegyei kirendeltségén az adminisztratív munkakörben dolgozók és a régió két javítóműhelye közül az egyik szintén Békéscsaba Mentőállomáson működik. Ők mindannyian szerves részei a mentőállomás életének. 2022-ben 1 mentőorvos, 9 mentőtiszt, 22 mentőápoló és 26 gépkocsivezető bajtárs látott el kivonuló szolgálatot. Ezen felül a 3 fős vármegyei vezetés, 17 mentésirányító, 5 betegszállítás felvevő, 4 adminisztrátor és 3 fős műszaki személyzet teszi teljessé a békéscsabai kollektívát.
A 2019-ben kezdődő COVID járvány addig soha nem tapasztalt kihívásokkal állította szembe az egészségügyi ellátó rendszert. A Békéscsabai Mentőállomás az ország minden mentődolgozójával egyetemben „jól vizsgázott”, a nehéz körülmények ellenére igyekezett maradéktalanul ellátni feladatait.
A Békéscsabai Egészségügyi Alapellátási Intézmény Pszichológiai Tanácsadó és Mentálhigiénés Gondozó kollektívájának kitüntetésével kapcsolatban elhangzott, a városban 1989 szeptemberében indult az SOS Telefonos Lelkisegély Szolgálat működése. A telefonos segítés „háttérintézményeként” – döntően krízisellátás céljából – a krízishívást kezdeményező polgárok nappali ellátására „intézményesült” 1992-ben a Pszichológiai Tanácsadó. Ugyanebben az évben a serdülő korosztály számára létrejött az SOS Tini Telefonos Lelkisegély Szolgálat, ami 16-20 éves önkéntes kortárs segítők részvételével fogadta a fiatalok hívásait.
2012. október 11. napjától a Lelki Elsősegély Telefonszolgálat működési engedéllyel is rendelkezik. A Békéscsabai Egészségügyi Alapellátási Intézmény keretében működő Pszichológiai Tanácsadó és Mentálhigiénés Gondozó heti 30 pszichiátriai órában, 30 klinikai szakpszichológiai és 30 órában gyermek- és ifjúságpszichiátriai szakrendelést biztosít.
A lakossági igények magasabb fokú kiszolgálása érdekében a Tanácsadó 2019. december 1-től már egy korszerű épületben a Békéscsaba, Bartók Béla út 12. szám alatt fogadja a klienseket. A tanácsadóban jelenleg 3 pszichiáter szakorvos heti 20 órát lát el, fele-fele arányban felnőtt-, gyermek- és ifjúságpszichiátriai vonatkozásban.
A tanácsadó szakmai munkájában részt vesz 9 klinikai szakpszichológus és pszichológus, továbbá 7 segítő munkatárs. Emellett 25 önkéntes látja el a 24 órás telefonos ügyeletet, amely folyamatosan biztosítja a krízisintervenciót telefonon és e-mailben, ezáltal is csökkenti az egészségügyi ellátórendszer terhelését, mind az adekvát, mind az inadekvát megkeresések terén.
A Békéscsabai Telefonos stábban országosan elismert munka folyik. Mind az Országos szakmai vezetésben (LESZ), mind a Telefonszolgálatok Nemzetközi Szervezetében (IFOTES) részt vesznek a szolgálat munkatársai.
A Pszichológiai Tanácsadó munkatársai az intézmény több mint 30 éves fennállása óta magas szakmai színvonalú, lelkiismeretes munkát végeznek. Hivatásukat felelősségteljesen, áldozatkészen, nagy szakmai alázattal és hozzáértéssel gyakorolják, amelynek méltó elismerését fejezi ki a „Békéscsaba Egészségügyéért” kitüntetés adományozása.
Az SOS Telefonos Lelkisegély Szolgálatról hangsúlyozták, annak létrehozása, vezetése és működtetése, valamint ezzel párhuzamosan a személyes pszichológiai tanácsadás intézményes kereteinek kialakítása Szabóné dr. Kállai Klára nevéhez fűződik, aki a kezdetben a telefonon segítséget kérőknek nyújtott személyes tanácsadást fokozatosan szélesedő ellátásokkal formálta, fejlesztette, így vált a város egészségügyi ellátása tekintetében igen meghatározó intézménnyé. Szabóné dr. Kállai Klára kimagasló szakértelme, közösségteremtő ereje, a tanácsadót egy biztonságos, diszkrét, szakmailag kiváló intézménnyé tette.
Az eseményen „Békéscsabai Hűségdíjat” kapott dr. Mihályfi Adrienne, dr. Dévai Edit, Máté Boglárka körzeti nővér, Menyhárt Mónika körzeti nővér, dr. Gál László Zsolt, dr. Scherer Andrea, dr. Fekete Gréta Anna, dr. Szombati Márta nyugalmazott házi gyermekorvos. Kórházért kitüntetésben részesült: Farkas László műtőssegéd és Kitzingné dr. Hugyecz Tünde szakgyógyszerész.