A hét embere

2023.09.11. 06:30

A címzetes kondorosi iskolaigazgató szívesen készíti a mákos derelyét

Laurinyeczné Trnyík Judit 15 év után távozott a kondorosi Petőfi István Általános Iskola igazgatói tisztségéből. Ugyanakkor marad az intézményben, és igazgatóhelyettesként támogatja utódja, Sutyinszky Zoltán munkáját. Judit munkája elismeréseként címzetes igazgatói címet is kiérdemelt Bánki Andrástól, a Békéscsabai Tankerületi Központ Igazgatójától a minap. Lapunknál Laurinyeczné Trnyík Judit a hét embere.

Nyemcsok László

Laurinyeczné Trnyík Judit

Fotó: Für Henrik

– Mért éppen a pedagóguspályát választotta?

– Nem volt tudatos, a gimnáziumba jöttek az esztergomi tanítóképzőről toborozni hallgatókat, kerestek olyan tanulókat, akik tudnak szlovákul. Az osztályfőnököm, Aradi Andrásné Marika néni mondta, hogy jelentkezzek a tanítóképzőbe. Megfogadtam a tanácsát, felvettek, elvégeztem. Tóth Ernő igazgató hívott Kondorosra dolgozni, azt ígérte, hogy 4. és 5. osztályos gyermekek napközis nevelője leszek, ehelyett a tantárgyfelosztás ismertetésekor számos osztályban a technika oktatását bízta rám. „Jutka jó lesz ez magának” – mondta, és itt éreztem, eldőlt a sorsom.

– Mit tart a pedagógusi pálya szépségeinek?

– A kihívásokat, a küzdelmet, sikert, az örömöt, nevetést, könnyeket, de a gyerek ragaszkodása, őszintesége az, ami erőt ad a mindennapi munkához.

– Hogyan lett igazgató?

– 2008-ban érkezett megkeresés Kondoros polgármesterétől, Dankó Bélától, hogy pályázatot ír ki az önkormányzat az igazgatói posztra, és örülne neki, ha én is a pályázók között lennék, mivel 2000-től igazgatóhelyettesként dolgoztam, és látja kötődésemet a kondorosi iskolához. Nem sokat gondolkoztam, 40-es éves voltam akkor, úgy éreztem, hogy ennek most van itt az ideje, és benyújtottam a pályázatot. 2008. október 8-ától 2023. augusztus 15-éig vezettem a Kondorosi Petőfi István Általános Iskolát.

–  Miért nem indult újra a tisztségért?

– Sokat vívódtam a hogyan továbbról, hogy talán most vagyok pályám csúcsán, és most kellene visszább lépni. Az elmúlt öt esztendő nagyon sok küzdelmet, kihívást hozott a munkában, a magánéletemben is. Úgy éreztem, hogy elfáradtam, nem érzek annyi erőt magamban, hogy az előttem álló új kihívásoknak megfeleljek, és azt a teljesítményt nyújtsam, amit elvárnak tőlem, illetve a  magam által felállított mércét is megugorjam.

– Mivel érdemelte ki a címzetes igazgató címet Bánki Andrástól, a Békéscsabai Tankerületi Központ igazgatójától, mit jelent ez az ön számára, részesült-e már korábban elismerésben?

– 2017-től fenntartója és működtetője a kondorosi iskolának a Békéscsabai Tankerületi Központ, felettesem Bánki András tankerületi igazgató. Jó munkakapcsolat alakult ki az évek alatt közöttünk, és a tankerületi központ munkatársai között. Megismertek, és tudták, hogy én a kondorosi iskoláért, gyermekekért, kollégákért, szülőkért mindent megteszek, és ha kell, a végsőkig elmegyek, hogy a lehető legjobb kereteket biztosíthassuk. Vélhetően ez is része volt a címzetes igazgatói cím adományozásának.

– Helyettesként mi a fő feladata, hogyan segíti utódját?  

– Régebbről jó munkakapcsolatot alakítottunk ki Sutyinszky Zoltánnal, hiszen kilenc évig vezette a csabacsűdi iskolát, szinte napi kapcsolatban álltunk egymással. Így én nagyon örültem annak, hogy ő kapta meg a kondorosi iskola vezetését, tudom, hogy szakmailag és emberileg is alkalmas személy került az intézmény élére, így nyugodt szívvel adtam át a stafétabotot neki. Helyettesként az alsó tagozaton folyó szakmai munka irányítása lesz a fő feladatom. Szivesen dolgozom együtt ottani kollégáimmal, szeretek köztük lenni, és úgy érzem, ők is örülnek ennek.

– Milyen értékeket tart a legfontosabbnak?

– A bizalom egy nagyon fontos emberi érték, ezt végig éreztem vezetői munkám során a gyermekektől, szüleiktől, kollégáimtól, hiszen csak egymást segítve, összefogva tudtunk és tudunk  előre lépni.

– Mi a hobbija, úgy tudom a sütés-főzés és az olvasás közel áll önhöz?

– A sütés-főzés, befőzés kikapcsol, szeretem a hagyományos konyhához kapcsolódó ételek elkészítését, de nem áll távol tőlem az újdonságokú kipróbálása sem. Örül a család, ha az anyósomtól tanult túrós és brindzás haluskát készítem, valamint a mákos derelye is a kedvencek közé tartozik. Az olvasásnál maradva, a szakmai kiadványok mellett szívesen olvasom Frei Tamás és Náray Tamás könyveit. Minden évben elmegyek Zorán-koncertre, a nyári időszakban a Szarvasi Viziszínhát előadásait is látogatom.

Névjegy

Laurinyeczné Trnyík Judit 1968-ban született Orosházán. Kiscsákón, majd Kondoroson gyerekeskedett, az általános iskola után a szarvasi Vajda Péter Gimnáziumban érettségizett. Esztergomban, a Vitéz János Tanítóképző Főiskolán diplomázott tanítónőként, kiemelten tanulta szlovákot. 1999-ben a Budapesti Gazdasági Főiskola pedagógusi karát is elvégezte, háztartás-ökonómia, életvitel, technika szakos tanári diplomát vett át. 2007-ben a Debreceni Egyetem Hajdúböszörményi Főiskolai Karán közoktatásvezetői szakvizsgát tett. 1989-től kezdett szlovákot tanítani Tóth Ernő kondorosi iskolaigazgató kérésére. A szlovák mellett technikát is oktatott a felsősöknek, fúrni-faragni is tanította a gyermekeket Valastyán János kollégája útmutatása szerint.  Volt osztályfőnöke, Czigléczki Jánosné Erzsike néni is támogatta, egyengette útját a pedagógus pálya útvesztőin. Férjével 28 éve élnek együtt, egy gyermekük van. Férje egy médiakutatással foglakozó nemzetközi cégnél dolgozik, fiuk hét éve Budapesten él és dolgozik. Okleveles közgazdász, legnagyobb örömükre tavaly megnősült, így van egy csodálatos menyük is. 

 


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában