Szüreti napok

2023.09.18. 06:35

Az orosházi nyugdíjasok zombai túráján Harc, Tevel, Szekszárd is tartogatott látnivalókat

Zombáról érkeztek Orosháza településalapító ősei. A Nyugdíjas Pedagógusok Orosházi Egyesületének a tagjai nemrégiben ellátogattak a zombai szüreti napokra.

Csete Ilona

Őseik földjén túráztak az orosházi nyugdíjas pedagógusok szeptemberben.

A Nemzeti Együttműködési Alap 2023-as pályázati támogatásának jelentős részét fordítják utazásaikra az egyesületi tagok. Zombán találkoztak Szűcs Sándor polgármesterrel, Kelemen Lászlóval, a helyi képviselő-testület tagjával is. Vendéglátóiknak orosházi különlegességekkel kedveskedtek (a Csizmadia Pékség által készített kulcsos kaláccsal, valamint orosházi emléktárgyakkal).

A Zombáról elűzött, Orosházát megalapító evangélikusok templomának helyén álló emlékműnél Szilasi H. Tibor egyesületi tag megemlékezett az ősökről, felolvasta Ördög Endre igazgató lelkész üzenetét. Majd a helyiekhez, a szüreti felvonulókhoz csatlakoztak az orosháziak. A népviseletbe öltözött táncosok, zenészek, kórustagok gyalogosan és lovaskocsikkal mentek a kastélyparkba, ahol a szabadtéri színpadon folklórműsort láthattak az érdeklődők.

A teveli Veres Pincészet volt az orosháziak következő állomása, nagyszerű vendéglátásban volt részük. Harc településen megszállt a csapat, másnap Szekszárdra vezetett az útjuk. Tolna vármegye székhelyén felkeresték Babits Mihály szülőházát, és koszorút helyeztek el szobránál.

– Az emlékházban kapott helyet a költő rokonát, Dienes Valéria írónőt, filozófust, táncpedagógust, az első magyar női egyetemi doktort bemutató, valamint a Babits-díjas költőt, Baka Istvánt bemutató tárlat. Irodalmi kalandozásunk a szomszéd házban folytatódott, ahol Mészöly Miklósnak és feleségének, Polcz Alainnek a munkásságát ismerhettük meg. A szűk kisvárosi utca után a főtérre vezetett az utunk. Megnéztük a Pollack Mihály tervei szerint megépített vármegye háza épületét, az udvarán pedig az I. Béla király által 1061-ben alapított bencés rendi apátsági templom romjait. A tér másik két oldalát a Városháza és a bíróság, ügyészség impozáns épületei zárják le, közepén pedig Közép-Európa legnagyobb egyhajós temploma áll. Előtte a Szentháromság-szobor. Az alföldi terephez szokott lábainknak és szemeinknek szokatlan volt a dombos vidéken épült város, de szerencsére nem kellett túl nagy emelkedőkkel megküzdenünk – mesélte a civilek elnöke, Makuláné Gulicska Valéria.

Pörböly, Baja, majd haza...

Az orosháziakat Pörbölyön, a Gemenci-erdő szomszédságában lévő kis faluban várta a Gemenc Whiskey-t gyártó cég tulajdonosa. Bemutatta a teljes gyártási folyamatot, igény szerint kóstolni is lehetett a különféle gabonából készült italokat. A Gemenci Ökoturisztikai Centrumban megnézték az 1894-ben készült, legoként szétszedhető és újra összerakható Frigyes Pavilont és a kisvasutat, majd folytatták kirándulásukat Bajára. A városházaként működő egykori Grassalkovich-kastély után lesétáltak a Sugivica partjára is, majd indultak haza, Orosházára.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában