Különleges kötet

2023.09.13. 09:47

Harminchárman tárják fel Mezőberény érdekes múltját az új olvasókönyvben

Harminchárom szerző ötvenkilenc tanulmánya szerepel a közelmúltban megjelent, Kisari Miklósné által szerkesztett „Olvasókönyv mezőberényieknek” című különleges kötetben. A Mezőberényi Német Hagyományápoló Egyesület kiadásában elkészült könyvet a közelmúltban mutatták be jelentős érdeklődés mellett a Német Közösségi Házban.

Papp Gábor

Kisari Miklósné kezdeményezésére született meg az olvasókönyv, mellette Frei Zita.

Frei Zita, az egyesület, egy személyben a helyi német nemzetiségi önkormányzat elnöke elmondta, az olvasókönyv egyesületük tagja, Kisari Miklósné kezdeményezésére született meg, aki nem csak megálmodta a kötetet, de az egyes fejezetek íróival is egyeztetett, illetve támogatókat is keresett a mű kiadásához. Frei Zita kiemelte, külön öröm számukra, hogy a könyv Mezőberény újratelepítésének 300. évfordulóján készült el.

Kisari Miklósné elmondta, a kötet sok ember alkotása, kollektív bölcsesség, és minden szerző a tudása legjavát adta a munka során. Érdekességként megemlítette, hogy a Hősök emléknapját a településen is mindig megünnepelték a két világháború között, majd az esemény a szovjet csapatok „hatására” a második világégést követően elmaradt. Hazánkban a rendszerváltozás után elkezdődött egy folyamat, több helyen újra megtartották az emléknapot, ennek kapcsán javasolta, hogy Berényben is érdemes lenni újraéleszteni ezeket a hagyományokat.

Kifejtette, számos érdekességet tartogatott a középületek története, a tervezők személye is. A városháza épületét például az a Bach Nándor tervezte, akinek a nagyváradi zsinagóga épületének tervezése is a nevéhez fűződik.

Ugyancsak szólt az ipartestület különlegesen szép épületéről, illetve arról a rendkívül gazdag iratanyagról, amelyet átadtak a levéltárnak. A dokumentumok pontos képet mutatnak a helyi mesterekről, illetve arról is, hogy 1946-ban hány remek sváb szakembert telepítettek ki.

– Régóta foglalkoztatott, hogy miként lehetne megőrizni és továbbadni azokat a történeteket, amelyeket a berényiek ismernek, tudnak. Az évek során gyakran szembesültem azzal, hogy mekkora tudás birtokában vannak a helyiek, olyan dolgokat ismernek, amelyeket nagyszüleik, dédszüleik meséltek nekik. Kincsek ezek, amelyeket meg kell tartanunk – fogalmazott. – Különösen igaz ez azért, mert vannak események, amelyek hiába vannak benne a köztudatban, mégsem tud mindenki róluk.

Felelevenítette, hogy egy konferenciáról utaztak haza vonaton, és a fülkében egy mezőberényi fiatalemberrel elegyedtek beszédbe, aki elmondta, hallott már a málenkij robotról, de viszonylag keveset tud róla, és nincs kitől kérdeznie.

– Ezért is fontos, hogy megmaradjanak a történetek, a vasárnapi ebédnél elhangzott beszélgetések – emelte ki. – Egy kötet természetesen nem tud mindent érinteni, de nagyon sok területet átfog röviden Mezőberény történetéről. Minden írás végén szerepel a felhasznált irodalom, így aki jobban elmélyülne egy-egy témában, annak erre is lehetőség nyílik.

Kisari Miklósné kiemelte azt az összefogást, amely a város történetében alapműnek számító olvasókönyv elkészültét övezte.
– Belülről minden szerző érezte, hogy szükség van a munkájára – fogalmazott.

Számos témát érint a kötet

Az érdeklődők a teljesség igénye nélkül a könyvben olvashatnak Kerekiről, a helyi zsidóság történetéről, a kitelepítésről, helyi középületek, közintézmények históriájáról, a Körös ásásról, a közutakról, Mezőberényről, mint a hazai amatőr rádiózás bölcsőjéről, kimagasló helyi személyiségekről, a laposi kertekről, az újratelepítésről, a berényi török fagyiról és rengeteg egyéb érdekességről. A bemutatón a szerzők közül Szűcsné Sziklai Éva és Bagi Ádámné Erdei Margit idézte fel a munka élményeit, Siklósi István polgármester is elismerően szólt a kötetről.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában