2023.10.04. 13:49
Kazahsztánban irányította a tíztagú magyar csapatot a békéscsabai őrnagy - galériával
A Békés vármegyei katasztrófavédelmi művelet szakembere, a békéscsabai dr. Tímár Tamás tűzoltó őrnagy vezette azt a tízfős, a HUNOR, Magyarország hivatásos mentőszervezetének tagjaiból álló csapatot, amely a napokban Kazahsztánban részt vett egy nagyszabású, nemzetközi gyakorlaton, majd egy kőkemény feladatokat hozó versenyen.
Magyarország hivatásos mentőszervezete, a HUNOR csapata az előkelő ötödik helyen zárta a kőkemény, hatnapos versenyt Kazahsztánban
Fotó: HUNOR
Az utazással együtt csaknem kéthetes kiküldetés első felében egy nemzetközi törzsvezetési gyakorlaton, bemutatón vett részt a HUNOR, Magyarország hivatásos mentőszervezete – kezdte dr. Tímár Tamás. A tűzoltó őrnagy elmondta, hogy a gyakorlat feltételezése szerint Kazahsztán nagyjából magyarországnyi területét, Almati régiót egy földrengés rázta meg, és aktiválták mind a húsz kazah régió erőit, továbbá nemzetközi csapatok is érkeztek.
A bemutató során ismertette, hogy Magyarország milyen eszközöket és milyen erőket tudna felajánlani egy ilyen helyzetben. A HUNOR hivatásos mentőszervezetet többek között romosodott metróállomásokon tudna kutató-mentő feladatokat ellátni, de víztisztítóval, tábori kórházzal ugyancsak képes lenne segíteni, valamint olyan káresemények felszámolásában szintén szerepet tudna vállalni, amelyek klasszikus tűzoltói beavatkozásokat igényelnek.
A szakember elmondta, hogy találkoztak többek között Kazahsztán veszélyhelyzet-kezelésért felelős miniszterével is, aki a feltételezett helyzetben meghozta a szükséges döntéseket, illetve feladatokat szabott a helyi, valamint a Magyarország mellett Kirgizisztánból, Azerbajdzsánból és Üzbegisztánból érkezett csapatok számára. Hangsúlyozta, hogy a HUNOR bemutatkozását Magyarország kazahsztáni, Almatiban lévő főkonzulátusa is segítette.
A gyakorlatot követően egy hatnapos megmérettetés várt a csapatokra az Ili folyó mentén, egy hegyek által övezett völgyben, ahonnan nagyjából 45 percnyi autóútra volt egyáltalán aszfaltozott szakasz. A kiképzőközpontban tényleg tábori körülményekkel szembesültek. Ahogy a katasztrófavédelem honlapján fogalmaztak, pont azért, hogy szélsőséges körülmények között tesztelhessék a felkészültségüket, a tűrőképességüket.
Az első napon többek között hegyi és föld alatti mentés várt az egyletekre, a másodikon labirintusból is mentettek sérültet, illetve egy összetett, helikoptert, vonatot, teherautót és autót szintén érintő baleseti szimulációban vizsgáztatták őket. Egy napon csak a vízé volt a főszerep: mentettek vízből, vízről, sőt egy elsüllyedt roncsból, egy ketrecből is hoztak fel bajba jutottat.
Az igazán nagy kihívás az utolsó napra maradt. Ez egy 25 kilométeres terepfutás volt 877 méteres szintkülönbséggel, amelynek során 17 feladat várt a csapatokra: volt, hogy kötélpályát építettek, volt, hogy sérültet vittek a maguk által épített hordágyon. Záróakkordként pedig a legutolsó 5 kilométert futva teljesítették. Az erőltetett menetet 8 óra leforgása alatt tudták le a magyarok. Összesítésben pedig 15 csapat közül az előkelő ötödik helyen zárt a HUNOR.
– Büszke vagyok a csapatra, emberfeletti teljesítményt nyújtottak, végig motiváltak voltak. Bármilyen nehézség is adódott, pozitív volt a morál – mondta dr. Tímár Tamás. Bár a tűzoltó őrnagy ténylegesen nem vett részt a megmérettetésen, csapatvezetőként fontos szerep hárult rá, hiszen ő képviselte a HUNOR-t és ezzel Magyarországot, ő tárgyalt, ő tolmácsolt, illetve kísérte is a gárdát a verseny egyes helyszínein, ha nem kapott protokoll feladatot.
Kazahsztánban irányította a tíztagú magyar csapatot a békéscsabai őrnagy
Fotók: HUNORA szakember hangsúlyozta, hogy ahogy a gyakorlat, úgy a verseny során is fontos tapasztalatokkal gazdagodtak, beleláttak például abba, hogy Kazahsztánban miként zajlik az irányítás egy-egy káreseményt követően, hogy milyen hangsúlyt fektetnek a lakosság tájékoztatására. Kiemelte azt is, hogy a találkozót mindenki pozitívan értékelte, a helyiekkel jó kapcsolatot alakítottak ki, és ahogy az ilyenkor szokásos, felvarrókat, sapkákat is cseréltek.