2024.01.30. 13:29
Tovább erősítették a munkavédelmet Békésben – galériával
A Békés Vármegyei Munkahelyek Biztonságáért Munkacsoport tartott a munkahelyek biztonságával kapcsolatos fórumot kedden délelőtt Békéscsabán, a Békés Vármegyei Kormányhivatal Beliczey termében.
Dr. Takács Árpád elmondta, a munkacsoport létjogosultsága ugyanolyan fontos, mint 5-6 éve
Fotó: Lehoczky Péter
Dr. Takács Árpád, Békés vármegye főispánja elmondta, mintegy három hét múlva lesz hat éve, hogy a munkacsoportot létrehozták azzal a céllal, hogy növeljék a munkavállalók és a munkáltatók jogtudatosságát, nyilvánosságot biztosítsanak a munkavédelemnek, a munkabiztonságnak, illetve erősítsék azokat a területeket, amelyeket a munkavállalók érdekében fontosnak tartanak.
Mint kiemelte, a munkacsoport nem csak fórumokat és roadshowkat tartott és tart a vármegye különböző járásaiban, hanem 29 jogszabály-módosítási javaslatokat is terjesztett a kormány elé. Összességében a kormányhivatal teljes területét érintve az elmúlt hét évben 270 jogszabály-módosításra tettek javaslatot, amelynek eredményessége kifejezetten jónak mondható, 54 százalékos.
Mint mondta, a nyitott hatóság elve alapján hívtak életre számos olyan szakmai fórumot, amelyek célja, hogy a kormányhivatal olyan társadalomszervező funkciót betöltő hatósági-igazgatási szerv legyen, amely partnerséget kínál, illetve keres, és a közös cél érdekében tud tevékenykedni.
A főispán kifejtette, mindez nem zárja ki, hogy ha szükséges, bírságoljanak.
Dr. Takács Árpád hangsúlyozta, a gyermekvédelemmel, az élelmiszer-biztonsággal és a munkavédelemmel kapcsolatos ügyekben nincs pardon.
A családok, gyermekek, munkavállalók biztonsága mindenek felett áll.
Mint elmondta, gyakran kapnak olyan visszajelzéseket, hogy nagyon szigorú a munkavédelmi hatóság. Hozzátette, a munkavédelmi jogszabályok alapján a legszigorúbban is kell fellépni, ugyanakkor nem mereven és állandóan hibát keresve, hanem segítőkészen, ügyfélbarát és szolgáltatóbarát módon kell eljárni. Kitért arra, hogy készült egy 74 oldalas tanulmány is hat éve, amely feltárta azokat a beavatkozási lehetőségeket, intézkedéseket és kockázatokat, amelyek jellemzik a Békés vármegyei vállalkozásokat. Ebben cégek képviselőivel is együttműködtek.
Mint kifejtette, a munkacsoport feladatköre pedig folyamatosan bővült, így abban a munkavédelem és a munkahelybiztonság mellett a tűzvédelem, az iparbiztonsági kérdések, a veszélyes üzemek kérdésköre, az agrár-infrastruktúra, az információbiztonság, az adatvédelem, az adathalászat elleni védekezés egyaránt szerepet kap. Ezen kívül az egészséges munkakörnyezettel, az egészséges munkavállalóval, az egészségtudatossággal és a megelőzéssel egyaránt foglalkoznak munkájuk során.
Ülésezett a munkahelyek biztonságáért munkacsoport
Fotók: Lehoczky PéterDr. Takács Árpád bejelentette, hogy még ebben az évben létrehozzák a környezetvédelmi és környezettudatossági munkacsoportot is.
A munkabalesetek számáról szólva elmondta, 2018, 2019 környékén évente átlagosan mintegy 640 munkabaleset történt a vármegyében. A koronavírussal együttjáró home office munkavégzéssel és reményeik szerint a munkacsoport tájékoztató fórumainak és információs, szakmai anyagainak köszönhetően ez a szám 2021-re 530-ra csökkent, 2022-ban 589, míg 2023-ban 514 munkabaleset történt a vármegyében. A tavalyi szám 13 százalékkal kevesebb, mint egy éve, és 20 százalékos csökkenést mutat a munkacsoport elindulásának időpontjában regisztrált esetekhez képest. Hozzátette, hogy a súlyos munkabalesetek száma ugyanakkor emelkedett, tavaly 12 ilyen eset történt.
Hangsúlyozta, a várható újabb fejlesztések és beruházások pedig még aktívabb munkára ösztönzik őket.
– A munkacsoport létjogosultsága ugyanolyan fontos, mint 5-6 évvel ezelőtt – emelte ki.
A megelőzés kultúrájára összpontosítanak
Dobókői György, a Békés Vármegyei Munkahelyek Biztonságáért Munkacsoport vezetője felidézte a grémium megalakulásának körülményeit, és mint kiemelte, célként fogalmazták meg, hogy minél kevesebb munkahelyi baleset történjen, és minél kevesebb foglalkozási ártalom alakuljon ki. A munkacsoport működésében a munkavállalók, a munkaadók és a hatóság egyenlő partnerként dolgozta ki ajánlásait és információs anyagait. Hangsúlyozta, dr. Takács Árpád instrukciói szerint a megelőzés kultúráját erősítik tevékenységükkel. Ezt szolgálják az információátadó roadshow-k, az elkészített 74 oldalas tanulmány, illetve annak egyszerűsített változata. Mindkét szakmai anyag olvasható a kormányhivatal oldalán.
Számos fórumon adnak tájékoztatást a célok elérése érdekében, a helyi médiumokban, az említett roadshow-kon és információs anyagokkal, illetve Dobókői György a visegrádi munkavédelemmel foglalkozó minisztérium vezetőinek találkozóján is beszámolt tevékenységükről.