2024.03.09. 16:12
Magbörze: különleges kertészeti rendezvényt tartottak Gyulán - videóval
Magbörzét és kertészeti szakmai napot rendeztek szombaton Gyulán, a Béke sugárúti civil szolgálató központban. A magbörze számos hasznos információval is szolgált a látogatóknak.
Illés Olivér, a Magbörze főszervezője, permakulturás tervező elmondta, idén első alkalommal, a tavalyi két eseménnyel együtt pedig már harmadik alkalommal rendezték meg a programot. A szakember elárulta, fontos hosszú távú célja, hogy Gyulán összegyűjtsön egy úgynevezett magbankot.
Magbörze hozhatja a magbankot
– Szeretném felkutatni az itteni fényviszonyok, talajadottságok és csapadékmennyiség mellett jól termő zöldségeket – fogalmazott. – Kiemelt elképzelésem emellett, hogy megszervezzünk egy fórumot, amelyen az idősebb, valamint rutinosabb kertészkedők megoszthatják zöldségmagjaikat, másfelől pedig a tudásukat olyanokkal, akik még a kertészkedés elején vannak. Mindenkit arra bíztatok, hogy kertészkedjen, hiszen a tevékenység egy kifejezetten nagy örömforrás.
Illés Olivér elmondta, számos kiegészítő programot is szerveztek szombaton.
– Fontosnak tartottuk, hogy akik a börzéről magokat vittek magukkal, azok ne egy ökológiai sivatagban ültessék el azokat, hanem egy minél inkább biodiverzitásbarát, biológiailag sokféle kertbe. Éppen ezért jelen volt például egy lepkeszakértő, aki egyebek mellett arról beszélt, hogy az éjszakai lepkéknek milyen kiemelt rendeltetésük van a beporzásban. Egy ornitológus szakember számos érdekességeket osztott meg a madarakról, azok természetes növényvédelemben betöltött szerepéről. A komposztszakértő mikroszkóppal elemezte a komposztot, és projektorral kivetítette, hogy abban milyen mikroorganizmusok találhatók.
Gyümölcsfák iránt is volt érdeklődés
A magbankkal kapcsolatban kifejtette, elkezdődött a munka.
– Jelenleg több mint tíz mag van a birtokomban. Tavaly elvetettem, a jó részük megmaradt, és azt idén újravetem, hogy felszaporítsuk. Folyamatban van a munka – fogalmazott.
Szólt arról, hogy a gyümölcsfák iránt is nagy az érdeklődés, éppen ezért szakemberek oltási bemutatót tartottak. A Kárpát-medencei tájfajtákat úgy tudunk a legoptimálisabban megtartani, ha azok minél több kertbe kikerülnek. Az eseményen olyan gyümölcsfákról származó oltóvesszőket is megismerhettek az érdeklődők, amelyek jól érzik magukat a vidékünkön.