2024.05.28. 09:47
Híres emberek nyughelyeit is felkeresték az orosháziak
Újabb kirádulást szerveztek az Orosházi Nyugdíjas Pedagógusok Egyesületének tagjai. Ezúttal a fővárosban jártak, a Fiumei Úti Sírkertben.
Az orosházi túrázók kértek vezetett tematikus sétát a köztemetőből történelmi és művészeti életünk nagyjainak emlékhelyévé, nemzeti kultuszhellyé alakított sírkertben.
– Idegenvezetőnk először a temető történetéről mesélt, majd az üvegfalakkal védett Apponyi-hintót mutatta meg. A világ egyik legnagyobb gyászhintóját (közel négy méter magas, öt és fél méter hosszú) több évtizedes kallódása után 2017-ben sikerült helyreállítani eredeti pompájában. A kézműves munkával fából készült hintó valóságos ipartörténeti remekmű – számolt be a kirándulás részleteiről a civilek vezetője, Makuláné Gulicska Valéria.
Felkeresték a legnevezetesebb síremlékeket, köztük a nagy mauzóleumokat, ahova be is jutottak.
– Megnéztük az első független, felelős magyar minisztérium elnökének, gróf Batthyány Lajosnak és két minisztertársának, Deák Ferencnek és Kossuth Lajosnak a tiszteletére emelt mauzóleumokat. A dualizmus korában, Ferenc József uralkodása alatt, ezek közadakozásból és a főváros támogatásával készülhettek el, állami támogatásról szó sem lehetett. Szépségük, monumentális méreteik, jelképes szobraik, belső díszítésük (mozaikképek, 24
karátos aranydíszítések, díszes szarkofágok, koporsók) az akkori idők szellemiségét, gondolkodását tükrözik.
Megalkotóik a kor legnevesebb építészei, szobrászai, mesterei voltak Kossuth mauzóleumának legfelső szintjéről még a budai hegyeket is láttuk.
A mauzóleumok közelében számos neves politikus, színész, zeneszerző, író, költő síremléke látható. A sírkert valóságos szoborpark,nem hagyományos temetői képet mutat. Hatalmas szabad terek, gyönyörű fák között haladva fedezhetők fel többek között Vörösmarty Mihály, Munkácsy Mihály, Klapka György, Erkel Ferenc, Blaha Lujza, Antall József síremléke. A legkülönösebb talán Jókai Mór nyughelye, ahol csupán egy egyszerű fejfa áll az író kérésére, illetve Arany János tölgyfákkal övezett sírja.
Ellátogattak az orosháziak a Róth Miksa Emlékházba is. A szecesszió korának világhírű üvegablak- és mozaikkészítő mesterének az életével, egykori lakásával, jelentősebb munkáival ismerkedtek meg.
– A sírkertben, az emlékházban találkoztunk orosházi, Békés vármegyei kötődésekkel, ami még izgalmasabbá tette a látottakat, hallottakat – tudtuk meg az egyesület elnökétől.