2024.05.31. 09:44
Az Európai Unió jövője is szóba került Dr. Mernyei Ákos előadásán
Dr. Mernyei Ákos tartott előadást szerdán Békéscsabán a Mathias Corvinus Collegium (MCC) békéscsabai képzési központjában. Az MCC Magánjogi Műhelyének kutatótanára az Európai Unió szervezetét, működési mechanizmusát mutatta be, jövőjét latolgatta.
Dr. Mernyei Ákos fiatal hallgatósága előtt elmondta, jogászként végzett, már egyetemistaként is a nemzetközi vonal érdekelte, európai jogot az Erasmus program keretében Belgiumban, a Genti Egyetemen is tanult. A diploma megszerzése után ügyvédi irodában, a nemzetközi jogvitarendezés területén dolgozott, aztán gondolt egy nagyot, ösztöndíjat keresett. Bekapcsolódott az Európai Bizottság féléves gyakorlati programjába, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési főigazgatóságon kapott lehetőséget.
– Szakmai alapon válogatott, nyelveket beszélő, ambiciózus, nyitott, fiatal társaságba kerültem, komoly szakmai élménnyel, sok tapasztalattal gazdagodtam – tette hozzá.
Az Európai Unió története kapcsán kifejtette, a II. világháború után gazdasági közösségként jött létre a munkaerő, a tőke, az áruk és a szolgáltatások szabad áramlásán alapulva. Időközben folyamatosan bővült, intézményi átalakuláson ment keresztül. Sajátos nemzetközi szervezet, melynek intézményi struktúrája a tagállamokra nézve kötelező döntéseket hoz.
– Az Európai Bizottság a szakmai döntések előkészítője, az Európai Tanácsban pedig a tagállamok legfelső szintű vezetői találkoznak. Utóbbi félévente ülésezik, de vannak rendkívüli ülései is, például az orosz-ukrán háború miatt. A Tanácsban a szakminiszterek találkoznak, tesznek politikai állásfoglalást. Az Európai Parlament arra hivatott, hogy a képviselőket megválasztó lakosok, választópolgárok érdekeit képviselje. A jogalkotói triászon túl Luxemburgi székhellyel működik az Európai Bíróság, amelynek feladata az európai uniós jogviták rendezése. Az Európai Számvevőszék a közpénzek szabályszerű és gazdaságos elköltését ellenőrzi, az Európai Központi Bank pedig azoknak a tagállamoknak a monetáris politikáját irányítja, akiknek valutája az Euró – részletezte Dr. Mernyei Ákos. Hozzátette, az Európai Bizottság, ahol dolgozott, alapvetően politikamentes, közlekedésmérnökei, közgazdászai, jogászai az EU alapítószerződéseiben rögzített elvek mentén dolgozzák ki a szakmai elképzeléseket.
– Nem kerekedik bábeli zűrzavar, mert a felek reflektálnak egymásra. Az Európai Bizottságot a nemzetközi összezártság teszi különlegessé. Ellenőrző szerepe is van, ha jogszabálysértést, kihágást észlel, akkor a tagállamok ellen kötelezettégszegési eljárást indít – tette hozzá, kiemelve, hogy az uniós gyakorlata alatt kiépített személyes kapcsolatait máig kamatoztatni tudja, akár jogi iskolásai javára is.
Arra a kérdésre, hogy milyen konkrét hatásai vannak személyes életünkre az uniós tagságnak, elmondta, érzékelhető vívmány, hogy elég a személyi igazolvány az utazásnál, hogy az Erasmus-program keretében uniós forrásból tanulhatunk egy másik ország egyetemén, ami később versenyelőnyt jelent. Elismerik a diplomákat; egy itthon végzett fogorvos, vagy mérnök külföldön is vállalhat munkát, aztán hazahozhatja a külföldi tapasztalatot.
– Magyarország érdeke, hogy Románia és Bulgária is teljes jogú tagja legyen a schengeni térségnek. Fellendülne a régiós gazdaság, egyszerűsödne a határon túli magyarok anyaországgal való kapcsolattartása. Az EU bővítése kapcsán alapvető, hogy az érintett ország megfeleljen a konvergenciakritériumoknak, de vannak politikai szempontok is. Az unió nem lehet csak a leggazdagabb országok közössége, hiszen a szegényebbeké fontos piacot jelent, emellett a kohéziós politika elve a szegényebb régiók felzárkóztatása – sorolta dr. Mernyei Ákos, hangsúlyozva, hogy a bővítésnek komoly biztonságpolitikai vonatkozása is vannak.
– Ha bizonyos államokat nem veszünk be az unióba, másfajta tájékozódási pontot keresnek. A Balkánnak ez Oroszország, esetleg Törökország lehet, amik egészen más értékalapon állnak. Nem szabadna késleltetni például Szerbia csatlakozását, mert a végén szövetséges helyett egy bizonytalan státusú szomszédot kapunk, ami ebben a kiélezett helyzetben (orosz-ukrán háború, közel-keleti konfliktus, balkáni puskaporos hordó) egyáltalán nem szerencsés – fűzte hozzá meglátásait a szakember. Leszögezte, a közelgő európai választásnak nagy a tétje: tud-e az unió tényező lenni a világpolitikában.
– Egy korszak lezárult, és az EU-nak nincsen katonai érdekérvényesítő, önvédelmi képessége. A NATO megalakulásával az amerikaiakra bíztuk a védőernyő biztosítását, ráadásul Angela Merkel leköszönése óta nincs világos irányvonal sem. A békeidők után végigsöpört Európán a pénzügyi, a migrációs válság, majd a Covid. Aztán jött az energiaválság, most pedig a háború. A választások tétje, hogy tudunk egy irányt szabni, vagy hagyjuk, hogy sodródjunk a kétpólusú (amerikai-kínai) világrendben – részletezte.
Szó esett a közelgő a soros magyar elnökségről, ami nagy lehetőség az országimázs erősítésére, illetve a magyar elképzelések, a iparstratégiai, energetikai prioritások előtérbe tolására.
Dr. Mernyei Ákos leszögezte, az unió jövőjét egyelőre bizonytalannak látja.
– Minden közösség akkor működik jól, ha a tagjai jól érzik magukat benne. Egységet ott kell teremteni, ahol az mindenkinek az érdeke; a sokszínűséget megtartva, tiszteletben tartva, politikai témák helyett inkább a gazdaság terepén. Az unió versenyképességét, világpolitikai helyét is meg kellene erősíteni – fűzte hozzá.