2024.06.02. 19:50
A békési református gimnázium történetét mutatja be Mucsi András könyve
Bemutatták Mucsi András A békésiek gimnáziuma – A Szegedi Kis István Református Gimnázium története a kezdetektől napjainkig című kötetét a napokban a helyi kulturális központban dísztermében. A 480 oldalas alkotás a kezdetekről kíséri végig a város és a vármegye egyik legpatinásabb iskolája, a békési református gimnázium históriáját.
Mucsi András elmondta, a kötet az alapítástól napjainkig tekinti át az iskola, a békési református gimnázium történetét.
– Az ezzel foglalkozó 11 fejezet úgy épül fel, hogy a leírtak követik az országos oktatáspolitika változásait is. Minden egyes fejezet elején van egy számvetés arról, hogy az adott korszakban milyen volt az oktatáspolitika irányvonala, majd szó van arról, hogy abból mi valósult meg helyben – emelte ki a szerző. Mucsi András kitért arra is, hogy vannak állandó témák, ilyen az iskolai hitélet, az iskolai sportélet, illetve az intézmény felszereltsége, amelyek minden fejezetben megjelennek.
A békési református gimnázium legendás története elevenedik meg
Kérdésünkre kifejtette, a 17. századot megelőző időszakból nagyon kevés az írásos anyag. Elsősorban utalások vannak arra, hogy Békésen már volt iskola.
– A hagyományok szerint az iskolát 1552-ben alapították, de ez valószínűleg nem teljesen igaz, hiszen Szegedi Kis Istvánt, aki ebben az évben érkezett és akit intézményalapító lelkipásztorként tartanak számon, tanárnak, illetve rektornak hívták a településre, tehát valamilyen iskolának ekkor már léteznie kellett.
A 17. századtól tudni lehet, hogy a békési intézmény a Debreceni Református Kollégium résziskolája volt, és ez így is maradt egészen 1861-ig, amikor az iskola önállósodott.
A 11. fejezet a jelenkort foglalja össze, amelyet részben dr. Pataki Ágnes gimnáziumi intézményegység-vezető írt. A 12. fejezet pedig korábbi diákok visszaemlékezéseit tartalmazza, illetve ebben a részben olvasható Beszterczey András egykori lelkipásztor írása, aki azt az időszakot foglalja össze, amikor az intézmény államiból visszakerült egyházi tulajdonba. Szintén nagyon érdekes visszatekintés Katona Gyula későbbi lelkipásztor írása, aki éveken át koordinálta Békésen a református egyház oktatási intézményeit is, és az óvodától a gimnáziumig folyamatosan fejlesztette azokat. Gellén János, a Békési Öregdiákok Egyesülete elnökének gondolatai is ebben a részben olvashatók.
Mucsi András kérdésünkre elmondta, a korábbi évszázadok forrásainak, kézzel írt jegyzőkönyveinek kibogozása, illetve a 19. században latin nyelven írt feljegyzések pontos értelmezése jelentette a legösszetettebb feladatot. Utóbbi téren segítséget is kért.
480 oldalas kötet gazdag képanyaggal
A 480 oldalas könyvet gazdag irodalomjegyzék, illetve sokrétű képanyag egészíti ki. A fotók jelentős része a szerző tulajdona, de rengeteg magánszemély is adományozott, illetve a debreceni kollégium iskolatörténeti kiállításán is készültek képek.
– A könyv elkészülte igazi csapatmunkának számít, legalább tízen dolgoztunk, hogy a kötet létrejöjjön – fogalmazott Mucsi András az ezer példányban megjelent műről. Felvetésünkre elmondta, a gimnázium történetének legfőbb üzenete a hit és a tudás egysége. Ennek is köszönhető, hogy az iskolából rengeteg, később országos hírnévre szert tett diák került ki, akikkel minden fejezet végén külön foglalkozik a szerző.
A könyv bemutatóját a napokban a békési kulturális központban tartották. Beszédet mondott Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, Kálmán Tibor, Békés polgármestere, illetve Sebestyénné Farkas Ilona, Mona néni levelét lánya, a világhírű énekesnő Sebestyén Márta ismertette. Az intézményben mindig is sikeres kórus működött, amelyet jó ideig Mona néni vezetett. A könyvben olvasható visszaemlékezése ezt az időszakot is megeleveníti.
A bemutatón a szerzővel, illetve Gellénné Körözsi Eszterrel és S. Turcsányi Ildikóval Szegfű Katalin, a Békési Újság főszerkesztője beszélgetett. Gellénné Körözsi Eszter az iskolában tanult, illetve tanított is, S. Turcsányi Ildikó muzeológus szintén ott tanult, és számos munkájában foglalkozott a gimnázium történetével.