2024.07.20. 09:55
Száz éves Gerendás: emléktáblát avattak
Száz éve kapott önálló települési rangot Gerendás, ebből az alkalomból emléktáblát avatott Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára és Lengyel Zsolt András polgármester az Apponyi Albert Közművelődési Intézmény falán pénteken.
Bolla Ádám kulturális, közművelődési szervező bevezetőjében elmondta, hogy idén február 15-én (100 éve ezen a napon tartották meg a ma mintegy 1000 lakosú Gerendás első, alakuló közgyűlését) emlékfát ültettek, pénteken a 13. Gerendási Hársfa Fesztivál első napján rajzversenyt hirdettek és megnyitottak egy, az elmúlt száz évben készült képekből egy fotókiállítást is.
Elmondta, hogy a település határában korábban folytatott ásatások bizonyították, hogy a honfoglalás után nem sokkal már éltek itt emberek, de kerültek elő emléktárgyak az Árpád-korból is. Gerendás neve először 1418-ban fordul elő egy oklevélben.
– A községhez számos ismert történelmi személynek, a gazdálkodó, politikus Áchim Liker Andrásnak és gróf Apponyi Albertnek, a trianoni békedelegáció vezetőjének is volt kötődése – mondta Bolla Ádám.
Latorcai Csaba államtitkár, a KDNP ügyvezető alelnöke elmondta, hogy mindig örömmel jön Békés vármegyébe, hiszen a szülei innen származnak. Utalt Gerendás jelképére a hársfára, melyet a középkorban a hagyomány szerint a szent fa megnevezéssel illettek, mert ebből a fából számos szentet ábrázoló szobrot faragtak. Számos történelmi hősünkhöz kötődnek a hársfához kapcsolódó történetek, anekdoták, így Mátyás királyhoz, Zrínyi Miklóshoz, vagy Rákóczi Ferenchez.
Az államtitkár megjegyezte, hogy minden település, nemzet, közösség életében, történelmében vannak olyan események, amelyek erősítik az összetartozás élményét. Ezek az ünnepek segítenek bennünket abban, hogy a hétköznapok nehézségei értelmet nyerjenek.
– A mai alkalom is ilyen, amikor arra emlékezünk, hogy a község száz esztendővel ezelőtt lett önálló település. Az ország első betonútja is itt épült 1931-ben. Micsoda élni akarás jellemezte azokat a gerendási ősöket, akik kiharcolták a település önállóságát és tették virágzóvá ezt a települést. Nagy kihívás, hogy az utódok ezt a fantasztikus teljesítményt ne csak elérjék, hanem meg is haladják. Joggal lehetnek büszkék a százesztendős önállóságukra és azokra az eredményekre, amelyet közösen elértek a számos nehézség ellenére is. A felavatandó emléktábla is ezt a büszkeséget, mélyen gyökerező identitást, patriotizmust hirdeti.
Latorcai Csaba szerint a magyar területfejlesztés legnagyobb kihívása a város és a vidék kiegyensúlyozott fejlesztése.
– A helyi igényeket figyelembe véve, együttműködésben a térségben élőkkel szeretnénk elérni azt a közös célt, hogy Magyarország 2030-ra váljék az Európai Unió öt legélhetőbb országának egyikévé – mondta az államtitkár. A cél az, hogy a vidéki élet ne életminőségek közti választást jelentsen, hanem egy életstílus melletti döntést.
– Ez vezeti a 2010 óta hivatalban lévő kormányt, amikor a maga eszközeivel igyekszik támogatni a települések fejlődését, lakói jólétének és jól-létének a növekedését.
Gerendás fejlesztéséhez az elmúlt években a kormány 1,2 milliárd forinttal járult hozzá, egyebek mellett energetikailag korszerűsítették az általános iskolát, a polgármesteri hivatalt, a művelődési-, és egészségházat, Csorvás és Gerendás között hat kilométer hosszon kerékpárút épült, fejlesztették a humán szolgáltatásokat is.
A magyar uniós elnökség jelmondata az, hogy „Tegyük újra naggyá Európát”, ennek érdekében hétpontos programot tettek le az asztalra, amelynek a kohéziós politika az egyik fő prioritása. Alapvető fontosságú a térségek közti különbségek csökkentésében, a fenntartható gazdaságfejlesztésben. Jövőnk az együttműködésben bontakozik ki, amely valamennyi uniós ország számára kölcsönösen hasznos.
Az évforduló alkalmával Latorcai Csaba és Lengyel Zsolt András polgármester felavatta és megkoszorúzta az Apponyi Albert Közművelődési Intézmény falán elhelyezett centenáriumi emléktáblát.
Hatalmas élni akarás jellemezte a községben élők őseit
Fotók: Bencsik Ádám