Békesség

2024.08.02. 17:55

A roma holokauszt áldozataira emlékeztek

A Roma Holokauszt Áldozatainak Emléknapja alkalmából tartottak megemlékezést pénteken délután Békésen. Az emlékünnepség a Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigánymisszió rendezvénytermében kezdődött, majd az I. és II. világháborús emlékműnél hajtottak fejet a roma holokauszt áldozatainak emléke előtt.

Papp Gábor

A Roma Holokauszt Áldozatainak Emléknapja alkalmából, a békési I. és II. világháborús Emlékműnél Aba-Horváth István, a Cigány Közösségek Szövetsége (CIKÖSZ) elnökségi tagja elmondta, nyolcvan évvel ezelőtt, augusztus 2-án, Auschwitz-ban egyetlen éjszaka leforgása alatt 3000 roma embert irtottak ki, gázosítottak el egy olyan eszme, ideológia képviselői, akik istentelenségükben, tetteikben, viselkedésükben különbnek tartották magukat a zsidóknál, a cigányoknál, és felsőbbrendűnek képzelték magukat.

A roma holokauszt áldozataira emlékeztek pénteken Békésen
A roma holokauszt áldozataira emlékeztek pénteken Békésen
Fotó:  Bencsik Ádám

A roma holokauszt áldozataira emlékeztek

– Rendeleteket, törvényeket hoztak, hogy megkeserítsék az általuk alsóbbrendűnek vélt közösségek mindennapjait, életét – tette hozzá. – A szörnyű éjszakán történteket más barakkok túlélői mesélték el, meséltek arról, hogy az áldozatok megpróbáltak ellenállni, de hajnalra már csak a kutyaugatás maradt, és egy üres barakk, amely várta az újabb szállítmányt. Az egy istentelen világ volt, amelynek a következményei a ma embere számára is útmutatást kell, hogy adjanak. Mindannyiunknak meg kell tanulni, hogy nem vagyunk különbek másoknál, még akkor sem, ha pozíciónkban, rangunkban, tisztségünkben, szociális különbségeinkben, bőrszínünkben mások vagy többek vagyunk. A teremtő isten előtt mindannyian egyformák vagyunk. A különbséget az fogja adni, hogy mit és hogyan cselekszünk, a tetteink alapján leszünk megítélve.

Dobozon is cigányokat végeztek ki

Szólt arról, hogy nem messze Békéstől, Dobozon nyolcvan évvel ezelőtt közel kéttucat cigányt végeztek ki.

– Kötelesség megemlékezni arról, hogy ez a hozzáállás, ez az együttélés nem vezet sehova. Ahol gőg, arrogancia, büszkeség, felsőbbrendűség felüti a fejét, ott várhatjuk, hogy jön a halál, a fájdalom, a szenvedés, a gyötrelem. Ennek megálljt kell parancsolni! – hangsúlyozta. – A háború ellenszere a békesség, és az emberek közötti különbséget semmi más, csak a menyből jövő szeretet egyenlíti ki. Ha egyenlőségben, békességben élünk, van közös jövőnk, van alapunk, amire építhetünk. Ennek az üzenetét kell elvinnünk.

Mondvacsinált ellenség volt a zsidóság és a cigányság

Kálmán Tibor, Békés polgármestere elmondta, a 20. századra a világ anyagi javai vészesen egyenlőtlenül oszlottak el; olyan mértékben, hogy erre az emberi kapzsiság és mohóság már csak világháborúk és népirtások nyelvén válaszolt.

– Mondvacsinált ellenség volt a zsidóság és a cigányság is – fogalmazott. – Tömeges megsemmisítésük víziója őrült színpaddá változtatta Európát. Az érték, legyen az kultúra, emberi élet, hit, vagy épp az egészség fékevesztetten ömlik le az óriási olvasztótengelybe, le a mohóság torkán. A roma holokauszt családokat tépett szét, életek sokaságának fonalát szakítva meg. A kioltott emberi életek a mai napig hiányoznak, nekünk pedig küzdenünk kell a közöny és a gyűlölet ellen. Közösen kell fordulnunk a jövő felé, fel kell ismernünk a saját helyünket és feladatunkat a világban, és így együtt, a megosztás veszélye nélkül léphetünk tovább. 

Áldáskérő imát mondott Durkó Albert, az MPE OCM misszióvezetője. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában