Kései pitypang

2024.09.10. 07:13

Ritka virágfaj pompázik a löszgyepeken Békésben

A kései pitypang egy igazi ritkaságnak tekinthető, a Körös-Maros Nemzeti Parkban az egykori löszpuszták máig megőrződött, kiemelt jelentőségű löszgyepein találhatjuk. A Csorvási löszgyepen és a Tatársánci ősgyepen él néhány töves állománya.

Vincze Attila

A nemzeti park beszámolójában olvasható, hogy a kései pitypang délkelet-európai elterjedésű faj, a száraz, lösztalajos gyepek, sztyepprétek növénye. Magyarországon az Északi-középhegységben, a Dunántúli-középhegységben, a Zalai- és Dunántúli-dombság keleti peremén ritkán, szórványosan fordul elő. Az Alföldön is túlnyomórészt kipusztult. Pionír növény, csupasz talajfelszínt igényel, a magasabb fűfélék konkurenciáját nehezen tűri.

kései pitypang, virágzás, KMNP
A kései pitypang egy igazi ritkaságnak tekinthető, a Körös-Maros Nemzeti Parkban az egykori löszpuszták máig megőrződött, kiemelt jelentőségű löszgyepein található
Fotó: Palcsek István Szilárd

Állománya visszaszorulóban van élőhelyének eltűnése, illetve sérülékenysége miatt. A különböző káros behatások, mint pl. a beszántás, a vegyszerezés és a cserjésedés folyamata fokozottan érintik az élőhelyét. A nemzeti park igazgatóság a különböző természetvédelmi kezelések alkalmazásával nagy figyelmet fordít ezen értékes gyepek természetes állapotának megőrzésére.

Ismertetőjegyei maximum 25 cm-es megnövő magassága, kemény, bőrszerű, tojásdad alakú levelei, amelyek tőlevélrózsát alkotnak, továbbá feltűnő fészekvirágzata, amely azonban csak élénksárga nyelves virágokat tartalmaz. Az ősz hírnöke, hiszen augusztustól októberig virágzik a löszös alapkőzetű gyepeken.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában