2024.10.01. 11:46
Testközelből láthatták a CERN részecskegyorsítóját az evangélikus iskola diákjai
A világ egyik legjelentősebb kutatóintézetébe látogattak el nemrég a békéscsabai Szeberényi Gusztáv Adolf evangélikus gimnázium emelt szintű fizika érettségire készülő diákjai. A fiatalok a svájci CERN-ben egy magyar kutatásvezetőt is megismerhettek.
Köveskúti Péter igazgató elmondta, több éve szerveznek tanulmányi kirándulásokat Magyarországon belül, jártak már a debreceni Atommagkutató Intézetben, a szegedi lézerlaboratóriumban és a Paksi Atomerőműben is, most pedig a CERN-be jutottak el.
– Sokunk nagy álma volt eljutni a CERN-be, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet fél városnyi intézetébe. Ez a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriuma, a Nagy hadronütköztető (LHC) és a World Wide Web (WWW vagy röviden Web) születési helye – sorolta az igazgató, aki három pedagógustársával és tizenkét diákkal töltött el négy tartalmas napot a francia-svájci határnál lévő Genfben. Hozzátette, a tanulmányi kirándulás szervezése már májusban megkezdődött; akkor regisztráltak a központ ingyenes idegenvezetésére.
– Genfben elmagyarázták, hogyan működnek a mérőeszközök, hogyan gyorsítják fel az óriási berendezésekben a hidrogénatom protonját. Láthattunk egy korábban használatos gyorsítót is, ami ma már muzeális tárgy, emellett a működő szerkezetet is megnéztük. Bejutottunk a Nagy hadronütköztető (LAHC) bemutatótermébe, ahol maketteken ábrázolták az építmény működését. A diákoknak mindez hatalmas élményt jelentett, sokszor többet értettek az angol nyelvű szakmai tárlatvezetésből, mint mi, felnőttek – sorolta Köveskúti Péter.
– Megismerkedhettünk a jelenlegi kutatásokkal és találkozhattunk dr. Novák Mihály kutatásvezetővel is, akitől nem csak természettudományos szempontból kaptunk életre szóló útravalót – tette hozzá a a BEG egyik végzős diákja, Uhrin Dániel. A fiú, aki emelt szinten tanulja a matematikát és a fizikát, kiemelte, a magyar szakember mesélt nekik saját tanulmányairól, és arról, hogy bár az élet nem oda vetette, ahova eredetileg tervezett menni, de véletlenek nincsenek, örül annak, ahol most tart.
A diákokat megérintette, mennyit fejlődött a CERN által a világ
– Arra bátorított minket, hogy merjünk a saját fejünk után menni, mert a végére kerek lesz minden. Engem személy szerint nagyon megfogott a CERN története, az, hogy hetven év alatt mennyit fejlődött a világunk. A részecskéket nagyon magas sebességre képesek felgyorsítani; amikor azok egymásnak csapódnak, több kisebb részecskére bomlanak szét. Ezt a pillanatot lassítják le, nézik vissza és igyekeznek kikövetkeztetni, milyen anyagok keletkeznek. Hallhattunk antianyagokról, a rákkutatás fejlődéséről. A tudás, amit gyűjtenek, messzire vezet, egészen a világ keletkezéséig, a teremtéstörténet és a természettudományok összefüggéséig – részletezte a fiatalember, aki társaival eljutott a chammonix-i gleccser belsejébe és genfi Nemzetközi Reformáció Múzeumába is a tanulmányi kirándulás alatt.
– A közösség sokat kap egy-egy ilyen túra alkalmával, másrészt tanárainkat is megismerhetjük egy másik oldalról. A tudomány asztaláról is kapunk egy jó nagy szeletet, láthatjuk, hová lehet eljutni az emelt szintű fizika érettségitől. Úgy érzem, az átéltek hatására tudatosabban döntünk a továbbtanulásunkról – összegezte Uhrin Dániel.