2 órája
Lineáris gyorsítót szereztek be a betegek hatékony kezeléséért - videóval
A biztonságos és modern egészségügyi ellátást szolgáló onkológiai és sugárterápiás eszközöket adtak át csütörtökön a Békés Vármegyei Központi Kórház Klinikai Onkológiai és Sugárterápiás Centrumában, Gyulán. A több mint 1,8 milliárd forintból beszerzett lineáris gyorsító, a CT szimulátor, a C-íves röntgen és a kiegészítő berendezések jelentősen javítják a daganatos betegségben szenvedők kezelésének minőségét, és növelik az eredményes gyógyítás lehetőségét.
Dr. Becsei László, a Békés Vármegyei Központi Kórház főigazgató főorvosa elmondta, a beszerzésnek köszönhetően a Békés vármegyei emberek egészségügyi ellátásának színvonala tovább emelkedik. Hozzátette, a napokban kezdte meg működését a Békés Vármegyei Központi Kórházban az az új lineáris gyorsító, amely a legkorszerűbb sugárterápiás eszközök egyike.
Lineáris gyorsító: 12 nemzet vett részt a kivitelezésben
A főigazgató főorvos felidézte a gyulai onkológiai történetét.
– Az elmúlt évek, évtizedek ugrásszerű egészségügyi fejlesztése, illetve az eszközök fejlődése olyan mértékben gyorsult fel, aminek következtében a hazai onkológiai ellátásban is jelentős változások történtek – folytatta a gondolatot. – A korábbi gyorsítót 2004-ben szerezte be az intézmény, ami az akkori időszakban korszerű eszköznek számított. 2015-ben pedig pályázati forrásból egy másik gyorsítót is munkába állítottak.
Ez a két eszköz a közelmúltig szolgálta a betegeket, és ezeket cserélték le most. Szólt az útról, amelynek keretében eljutottak az új gyorsító beszerzéséig. 2023 december 1-jén jelent meg a kormányhatározat, melyben a kormány az azévi költségvetésében biztosította az intézmény számára a beszerzéshez szükséges több mint 1,8 milliárd forintot. Év elején kezdődhetett meg a régi készülék bontása és az új készülék telepítése. Kitért arra, hogy a kivitelezésben 12 nemzet képviseltette magát.
Nagyon fontos fejlesztés a vármegye szempontjából
Dr. Kovács József országgyűlési képviselő kiemelte, Békés vármegyéből kevésbé könnyű az emberek számára a mobilitás.
– Éppen ezért nagyon fontos, hogy ismét korszerű eszközökkel gyarapodott a Békés Vármegyei Központi Kórház, amelyek így itt elérhetők, és nagyon lényegesek a betegségek gyógyítása szempontjából – hangsúlyozta.
Közel 2 milliárdos beruházás
Dr. Szondi Zita, az Országos Kórházi Főigazgatóság egészségügyi ellátórendszerért felelős főigazgató-helyettese nagyon lényegesnek nevezte, hogy egy, a daganatos betegek kezeléséhez szükséges, kiemelten fontos, nagy értékű eszközt adhattak át a gyógyítás céljaira.
– A magyar onkológiai ellátásban kiváló szakemberek dolgoznak, akik nagybetűs emberek is. Ugyanakkor az eredményes gyógyításhoz az emberek mellett nélkülözhetetlen a korszerű diagnosztikus és terápiás eszközök folyamatos megújítása és az onkológiai hálózat fejlesztése – fogalmazott.
A főigazgató-helyettes dr. Becsei Lászlóval összhangban a népegészségügyi szűréseken való részvétel fontosságára is felhívta a figyelmet.
– Számos tévhitet is el kell oszlatnunk, hiszen a prevenciótól, a betegségtől, a diagnózistól való félelmet követi a sugárkezeléstől való félelem is. Közös felelősségünk annak hangsúlyozása, hogy sugárkezelés egy olyan eredményes, hatásos kezelési mód, amely a betegek gyógyulását segíti, eredményezi – emelte ki. – A Békés vármegyébe telepített eszköz nagyon korszerű, olyan technológiai fejlettséggel bír, amely biztonságos kezelést tesz lehetővé, a kezelések pontosak, célzottan a daganatra hatnak, míg az egészséges szövetek védelme érdekében mindent megtesznek a gyártók. Ennek eredményeként a daganatok elpusztulnak, az egészéges szövetek pedig a továbbiakban is működnek.
A Békés Vármegyei Központi Kórház onkológiai és sugárterápiás osztálya megyei onkológiai centrum minősítéssel működik, része annak a hálózatnak, amely az országban felel az onkológiai betegek kezeléséért.
– Az új gyorsító beszerzéséhez mintegy bruttó 1 milliárd 852 millió forintot hazai forrásból biztosítottunk – tette hozzá. – Mivel az onkológiai betegek csaknem 60 százaléka sugárterápiát is kap a kezelése során, a komplex fejlesztésre egyértelműen szükség volt.
Komoly előrelépést jelent
Dr. Torday László PhD osztályvezető főorvos hangsúlyozta, a beszerzés óriási előrelépést jelent. Kitért arra, hogy körülbelül öt éve megszűnt a korábbi gyorsító alkatrész-utánpótlása, és ezzel egyidejűleg a készülék is egyre gyakrabban hibásodott meg.
– Az eszköz így az utóbbi időben nem tudta kiszolgálni a sugárterápia fejlődése által támasztott igényeket sem – fogalmazott. – Így szükségessé vált, hogy a betegek jelentős hányada más centrumokban kapja meg a kezelést. Az új eszköz, illetve eszközök átadásával ezek a kérdések meg fognak oldódni, a készülékek a modern technológiát is ki tudják szolgálni, és 20 százalékkal több beteget kezelhetnek.
A beruházással a legújabb ajánlásoknak megfelelő duális gyorsító készülék biztosítja a sugárkezeléseket, így azok időtartama jelentősen lerövidül, több beteg kezelését tudják naponta elvégezni, a várakozási idő csökken.