11 órája
Drágább a szőlő a húsnál a békéscsabai piacon, de nem lehet kihagyni
Először a szemével vásárol az ember. A békéscsabai piac ennek ékes bizonyítéka. A vásárcsarnokban a zöldség-gyümölcs standokat jártam végig szerdán reggel, és a legtöbb helyen gyönyörű portékát láttam. Ahogy Csendes Ferenc békéscsabai festőművész fogalmazott, van itt minden, ami szem-szájnak ingere, de pénztárcája tartalma véges, így csak csipeget a finomságokból. És hogy milyenek az árak? Megtudhatják táblázatunkból.
A békéscsabai piac második legnépszerűbb napja a szerda a szombat után. Olsák Istvánné eladó mondta, ilyenkor már jobban mozdulnak a gyümölcsök és zöldségek. Elkezdődött a déligyümölcsök szezonja, itt a narancs, a mandarin, a banán, bár utóbbinak már lényegében az egész év a szezonja.
A kolbászkirály most nem sertés-, hanem dióbelet vásárolt
Olsák Istvánné kiemelte, a levesnek való zöldségek – petrezselyemgyökér, sárgarépa, zeller, karalábé – inkább szombaton mennek, hiszen hétvégén szinte mindenki főz otthon. Csendes Ferenc is vásárolt, a mandarin, a szőlő és a paprika kötötte le leginkább a figyelmét.
Juhász György, aki a Csabai Kolbászfesztivál királya volt korábban, felesége, Bori pedig kolbászkirálynő, a dióbelet nézegette. Ott is elsősorban a dióbél nagyságát, színét, hogy mennyire van egyben vagy éppen tört szemű-e. – A kolbászbeleknél otthonosabban mozgok, de a karácsonyi bejglihez a dióbélről is tájékozódni kell – emelte ki. – Ugyanez a helyzet a máknál is.
A tájékozódásból vásárlás lett, Gyuricza Ágnes eladó szedett standjuknál a kolbászkirálynak abból a dióból, amit a legszimpatikusabbnak talált. Kolbászkészítői mivoltát le sem tagadhatta volna, ugyanis ezután a kolbászba való őrölt pirospaprikára és tavaszi fokhagymára is rápillantott.
A békéscsabai piacon egyre inkább átállnak a vásárlók a déligyümölcsökre
Gyuricza Ágnes közben már egy másik vásárlót szolgált ki, mégpedig a szintén békéscsabai Szenteszki Annamáriát. Most kápiapaprikát vásárolt, de ahogy mondta, mindent is szokott, mert állandóan főz.
Gyuricza Ágnes hangsúlyozta, a gyümölcsöknél egyre inkább átállnak a vásárlók a déligyümölcsökre, ezzel igazából az almák és a körték – utóbbinak most van leginkább szezonja – tartják a versenyt a vevőknél. A burgonya örök sláger, de már célzottan keresik azt a fajtát, ami a legjobb a kitalált ételükhöz. A tarlókrumpli csaknem úgy néz ki, mint az újburgonya, késő ősszel szedik fel, így kicsit vizesebb. A kifliburgonya nem fő szét, ezért ideális salátákhoz. Az édesburgonya tíz éve még kuriózum volt, ma már Magyarországon is termesztik, és egyre népszerűbb a vásárlók körében.
A szőlővel szemezgetnek az emberek, aztán a többség nem bírja megállni, hogy ne vigyen valamennyit belőle. Csendes Ferenc mondta, olyan szépek, színesek, hogy a festővászonra kívánkoznak. No, meg a szatyrába. Most már az olasz csemegeszőlők viszik a prímet, egyes fajtáik – például a magszegény – drágábbak, mint a hús.
Itt a naspolya, a földimogyoró és a sütőtök szezonja
Gyuricza Ágnes kitért arra is, hogy itt a naspolya, a földimogyoró és a sütőtök szezonja is. A naspolyánál nem kell félni attól, ha keményebb, hiszen utóérő, két-három nap alatt megpuhul a melegben, a hidegben tovább eláll. A sütőtököt a nevéből adódóan viszik sütni, de krémlevesnek is, sőt egyre többen kirántják. A földimogyoróra pedig már a Mikulás-csomagok is ácsingóznak.
Érdemes most megvenni, mert nagy bizonyossággal nem lesz olcsóbb, sőt, az ára minden bizonnyal egyre feljebb megy majd. Ha légmentesen tároljuk, hosszú ideig eláll, nem lesz avas. Csendes Ferenc szavai jutottak eszembe, hogy ennek látványnak, a csodaszép gyümölcsöknek, zöldségeknek nem lehet ellenállni. Először vettem néhány mandarint, de olyan üresnek éreztem a szatyrot. Lesúlyoztam még körtével, naranccsal és kiflikrumpli is került a táskába. Így már kiflit nem is vettem.