Mérések

2024.11.09. 08:27

Veszélyesen szennyezett a levegő Csabán, mutatjuk, mire kell figyelnünk!

A mérések szerint veszélyes volt csütörtökön a levegő minősége több városban is, így Békéscsabán is. A légszenyezettség miatt a következő napokban sem várható, hogy javul a levegő minősége.

Beol.hu

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közlése szerint csütörtökön veszélyes volt a levegő minősége Békéscsabán, Debrecenben, Kazincbarcikán, Kecskeméten, Nyíregyházán, Sajószentpéteren, Tökölön és Várpalotán. Hozzátették: a meteorológiai előrejelzés alapján mérsékelt marad a légmozgás és csapadékra sem lehet számítani, így lényeges változás nem várható a légszennyezettség alakulásában a következő napokban.

levegő minősége, maszk, tűzifa
Annyira rossz most a levegő minősége, hogy a krónikus légúti betegségben szenvedőknek érdemes lehet újra maszkot viselnie. Illusztrácó: Shutterstock

Miért ilyen most a levegő minősége?

A kedvezőtlen levegőhigiénés besorolást a kisméretű aeroszol részecskék, hétköznapi nevén a szálló por magas koncentrációja okozza, amely esetén az érzékeny lakosságcsoportnál – így a gyermekeknél, időseknél, krónikus légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél, várandósoknál – enyhe légzőszervi tünetek, például köhögés, légúti irritáció jelentkezhetnek, illetve meglévő tüneteik súlyosbodhatnak.

Milyen tüneteket okozhatnak?

Egészségtelen levegőhigiénés besorolás esetén az érzékeny lakosságcsoportnál a légzőszervi tünetek súlyosbodhatnak, illetve gyakoribbá válhatnak, növekedhet az asztma és a krónikus hörghurut fellángolása miatti orvoshoz fordulók száma. Az aeroszol részecskék magas koncentrációban rövid távon légúti tüneteket és kötőhártya-irritációt válthatnak ki, a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit súlyosbítják, növelik a légúti fertőzések kialakulásának kockázatát, továbbá szívritmuszavart okozhatnak, illetve növelik a stroke, az infarktus és az akut szívelégtelenség kockázatát. Veszélyes levegőminőség esetén már az egészséges emberek is légúti tüneteket tapasztalhatnak.

Mit tehetünk?

Felhívták a figyelmet: a légszennyezettség által okozott tünetek megelőzhetők, ha kevesebb időt tartózkodunk a szennyezett levegőn, de nem szabad ilyenkor sem megfeledkezni a belső légterek, otthonok rendszeres, gyors átszellőztetéséről. A krónikus légúti betegségben szenvedőknek szükségük lehet egyéni védekezésre, például inhalátor használatára is, valamint orvosi javaslat alapján a gyógyszerek adagjának növelésére. A maszkok hatékonyan szűrik a kisméretű aeroszol-részecskéket, így viselésükkel csökkenthető a kitettség mértéke.

Adnak tűzifát, csak ne gyújtsanak be szeméttel!

A rossz levegőre Szarvas Péter polgármester is felhívta a figyelmet pénteki sajtótájékoztatóján. Azt kérte, hogy csak fűtésre alkalmas anyaggal, fával vagy szénnel gyújtsanak be a békéscsabaiak. A békéscsabai városvezető elmondta, hogy az önkormányzat szociális rendeletének megfelelően jár tűzifa a rászoruló családok számára a mostani fűtési szezonban is. Egy család alkalmanként 5 mázsa tűzifát igényelhet, és mivel erre háromszor is lehetőség van, egy háztartás akár 15 mázsát is kaphat. Eddig 54 család kért tűzifát, amelyet immár ki is szállítottak, az igénylések száma egyébként ennek többszöröse szokott lenni.


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában