Kezelés

2024.11.12. 20:08

Fontos időben elcsípni, ezért ingyen szűrik a gyulai elsősöket - galériával, videóval

Idén is teljes mértékű és ingyenes lisztérzékenység-szűrést végeznek az általános iskola első osztályát kezdő gyermekeknél Gyulán az Egészégfejlesztési Iroda munkatársainak segítségével – jelentette be dr. Görgényi Ernő, a város polgármestere. Az elmúlt tíz évben már 2094 gyermek esetében végeztek ingyenes lisztérzékenység-szűrést a városban.

Papp Gábor

A lisztérzékenység-szűrés dr. Bódi Piroska gasztroenterológus főorvos és dr. Abdulrahman Abdulrab Mohamed kezdeményezésére indult el a városban, és azt előbbi szakember koordinálja az oktatási intézményekben – tudtuk meg dr. Görgényi Ernőtől. Az önkormányzat 2014 óta biztosítja a szűrővizsgálatot a gyulai elsősöknek. A vizsgálatok elvégzésére 2020-ban a koronavírus-járvány miatt nem volt lehetőség körükben, 2021-ben ezért nemcsak az elsősöket, hanem a másodikosokat is megvizsgálták. 2014–2024 között összesen 2094 gyermek esetében végeztek szűrővizsgálatot.

lisztérzékenység, szűrés, Gyula
Megkezdődött a lisztérzékenység szűrése a gyulai általános iskolás elsősök körében. Kedden az Implom József Általános Iskolában zajlott szűrés. Fotó: Bencsik Ádám

Lisztérzékenység: nagyon fontos tünetmentes állapotban felismerni

A lisztérzékenység örökletesen meghatározott, családi halmozódást mutató, életre szóló emésztőszervi betegség. A kórkép a vékonybél-nyálkahártya súlyos károsodásával jár, melynek következménye felszívódási zavar. A lisztérzékenység lényege négy különböző gabonafélében, a búzában, rozsban, árpában, zabban található glutén nevű fehérjével szembeni túlérzékenység.

Dr. Bódi Piroska elmondta, mint minden szűrővizsgálatnak, a lisztérzékenységnek is az a lényege, hogy tünetmentes állapotban ismerjék fel a betegséget.

Kiválóan gyógyítható gluténmentes étrenddel

– A lisztérzékenység kiválóan gyógyítható gluténmentes étrenddel – fogalmazott, majd kitért arra, hogy Gyulán 2014-en kezdték el a lisztérzékenység-szűrést. Az országban egyébként 2005-ben Szolnokon indult el az első ilyen kezdeményezés. Napjainkban 28 településen folyik ilyen szűrés Magyarországon, míg Békésben öt település csatlakozott – tette hozzá.

A lisztérzékenység előfordulási gyakoriságát 1:100-ra teszik, vagyis minden századik magyar embernek van lisztérzékenysége.

– A mi szűrési adataink alapján az arány 1:65-re, illetve 1:80-ra jön ki. Mindez mutatja, a szűrővizsgálat alkalmas arra, hogy kimutassa a betegséget, és, hogy még mielőtt a klinikai tünetek megjelennek hatékonyan kezelni tudjuk – hangsúlyozta a szakember.

A betegség jellemző tünetei nagyon változatosak:

  • visszatérő hasmenés vagy székrekedés, 
  • a has felpuffadása, 
  • hasi fájdalom, 
  • növekedésben való elmaradás, 
  • fáradékonyság, 
  • vérszegénység, 
  • töredezett körmök, 
  • vékonyszálú haj, 
  • lehangoltság. 

 

Diétával a tünetek maradéktalanul megszüntethetők

Diétával a tünetek maradéktalanul megszüntethetők. Korai felismerése ezért is rendkívül fontos, hiszen súlyos következményei a diéta minél korábban történő bevezetésével elkerülhetők. Ezek közül a legsúlyosabbak a csontritkulás, a bélcsatorna daganatos megbetegedései, a kisagysorvadás, a depresszió, melyek kezeletlen lisztérzékenység esetén felnőttkorban jelentkeznek, de gyermekkorban történő felismeréssel megelőzhetők.

A gyerekeknél, akiknél pozitív lesz az eredmény, a testvéreket és a szülőket is szűrik.

A szűrés a Egészségfejlesztési Iroda és az Egészséges Városért Közalapítvány koordinálásával, az önkormányzat és az alapítvány támogatásával zajlik.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában