História

2024.08.29. 13:38

Megírják Békés város történetét

Idén és jövőre szakemberek bevonásával írják meg Békés város történetét. A kötetet a városi önkormányzat a Békés Vármegyei Levéltár munkatársaival készíti el, valamint helyi szakembereket is bevon a munkába – tudtuk meg Mucsi András képviselőtől, helytörténésztől.

Papp Gábor

Sáfár Gyula és Mucsi András egyeztetett Békés város történetének megírásával kapcsolatban. Fotó: Gazsó János

– Régi adósságunk egy tudományos igényű, de a mai olvasókat is megszólító békési várostörténet. Vármegyei és helyi tudósok, kutatók bevonásával, több éves munka eredményeként készülhet el az a kötet, amelynek részleteiről szerdán a városházán Sáfár Gyulával, a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Vármegyei Levéltára igazgatójával egyeztettem. Igyekszünk pályázati pénzekkel, támogatással egy színvonalas kötetet létrehozni, majd megjelentetni. A tervezésről, a szakembergárda összeállításáról, az egyes fejezetek tematikájáról tárgyaltunk Sáfár Gyulával – nyilatkozta szerkesztőségünknek Mucsi András.

Békés várom története,
Sáfár Gyula és Mucsi András egyeztetett Békés város történetének megírásával kapcsolatban. Fotó: Gazsó János

Felidézte, hogy negyven éve megjelent a Békés város néprajza című monumentális munka, amelynek lett volna egy ikertestvére, de a történeti kötet kézirata elveszett, így teljesen a nulláról kell indulni.

– Szerencsére számos helyi kiadvány, tanulmány, cikk jelent meg a helytörténet tárgykörében, így sok minden áll rendelkezésre. Ilyen a Békési Téka sorozat, vagy a Békési Kalendárium számos helytörténeti vonatkozású írása. Az 1930-as években jelent meg dr. Vitéz Durkó Antal könyve, de azóta számos forrás vált ismertté. Ezeket kell megfelelő szakemberek bevonásával feldolgozni – fogalmazott.

A képviselő elmondta, minden korszakra van megfelelő szakember, az ő felkérésük lesz a következő hónap feladata, ezt követően indulhat a munka. A kiadás időpontjáról, a könyv műszaki paramétereiről majd a rendelkezésre álló források tükrében tudnak majd nyilatkozni, de a kutatás és a kéziratok megírása már most ősszel elkezdődik. A könyv szerkesztői feladatait Mucsi András vállalta, ahogy az 1990 utáni várostörténeti fejezetet is ő készíti el. Mindegyik fejezetben feldolgozzák a politika- és társadalomtörténetet, az adott korszak kulturális, oktatási, egyházi életét.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában