2 órája
Szeret visszajárni Békésbe Pintér István történész
Évente több alkalommal is tart előadásokat nemcsak Csongrád-Csanád, hanem Békés vármegyében is. Legutóbb két helyszínen, a gyulai Grosics Labdarúgó Akadémia kollégiumában és Nagybánhegyesen beszélt Pintér István hódmezővásárhelyi történész, nemzetőr ezredes.
Pintér István a gyulai Grosics Labdarúgó Akadémián
Pintér István szellemi szabadfoglalkozásúként folyamatosan kutat, területei, az 1848/49-es szabadságharc, az I. és II. világháború, Trianon, illetve 1956 témaköre. A I. világháború századik évfordulója alkalmából a szintén történész fiával négy könyvet publikáltak és adtak ki.
Gyulán az 1956-os forradalomról beszélt Pintér István
Gyulán a napokban az 1956-os forradalom és szabadságharcról beszélt a diákoknak. Kezdve az 1947-es kékcédulás választásoktól, az államosításokig, a kuláklisták felállításától, a kitelepítésekig, egyáltalán: a Rákosi Mátyás nevével összefonódott kommunista diktatúra kialakulásáról. Részletesen beszélt az 1956. október 23-án kirobban forradalomról, a diákok megmozdulásáról, akik először fogalmazták meg politikai követeléseiket, arról, hogy hogyan lett békés forradalomból fegyveres harc. Szólt a Magyar Rádiónál, a parlamentnél történt eseményekről, végezetül az ellenállásról és a szovjet hatalom által levert szabadságharcról, majd a Kádár rendszer megtorlásáról.
Pintér István szerint 250-400 között lehet a kivégzettek száma, több tízezer embert börtönöztek be és mintegy 200 ezren menekültek el az országból.
– 1963-ban történt egy részbeni amnesztia, majd 1989. június 16-án újratemették Nagy Imre miniszterelnököt és társait. Borisz Jelcin akkori orosz elnök 1992. novemberében a magyar Országgyűlésben bocsánatot kért a magyaroktól a szabadságharc vérbe fojtásáért.
Pintér István elmondta, hogy az elmúlt években számtalan Békés vármegyei helyszínen megfordult, s tartott előadást. Gyulán és Nagybánhegyesen is minden segítséget megkapott a házigazdáktól, nagy szeretettel fogadták és a diákok is érdeklődéssel fogadták az előadását.