2024.11.06. 06:33
Rell Lajos emlékére nyílt kiállítás a Békés Megyei Könyvtárban – galériával, videóval
Hétfőn délután emlékkiállítás nyílt a Békés Megyei Könyvtárban. A Rell Lajosról, a 150 éve született tanár, gimnáziumi igazgató, valamint néprajzkutatóról szóló tárlat december 4-ig tekinthető meg a könyvtár földszintjén.
A megjelenteket elsőként a Békés Megyei Könyvtár igazgatója köszöntötte, aki röviden felidézte Rell Lajos életútját. Juhász Zoltán elmondta, hogy Rell Lajos Békéscsaba 1718-as újratelepítése óta íródó történetének meghatározó személyisége volt, aki 1874-ben a Nógrád vármegyei Zomboron látta meg a napvilágot. Tanulmányait követően 1898 júniusában a békéscsabai Rudolf Reálgimnázium magyar irodalom és latin szakos tanára lett. 1916-tól 19 éven keresztül az oktatási intézmény igazgatója volt. Mint Juhász Zoltán fogalmazott, Rell Lajos emellett számos, iskolán kívüli társadalmi funkciót is ellátott a városban, részt vett például a Békéscsabai Múzeum-Egyesület megalapításában, volt az Aurora kör, illetve a városi képviselő-testület tagja is. Megjegyezte, hogy a városban utca viseli a nevét, valamint emléktáblát avattak a tiszteletére, neve pedig a hírességek sétányán is olvasható. Emellett szorosan hozzá köthető a Kossuth téren látható Kossuth Lajos szobor felállítása is.
Rell Lajos példaképként is szolgált a pedagógusok számára
Az emlékkiállítás ötletgazdája Ugrai Gábor történelemtanár, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke volt, aki megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy Rell Lajost a kiváló csabai pedagógusok közül az egyik példaképének tekinti. Ezt követően felsorolta, hogy mindmáig mennyire sok helyen lehet találkozni az ismert tanár nevével a városban, így például a már említett köztéri mementók mellett a békéscsabai értéktárban Rell Lajos munkássága is szerepel.
Számos újítást vezetett be a mai evangélikus gimnázium elődjében
Köveskúti Péter, a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium igazgatója is megemlékezett az intézmény ikonikus vezetőjéről. Kifejtette, hogy Rell Lajos tanári pályája kezdetén létrehozta az iskola könyvtárát, majd megalapította a tanulók öntevékenységének fejlesztésére az önképző kört, melynek nyugdíjazásáig elnöke is maradt. Emlékeztetett, hogy több évig tanított számtant, fizikát, filozófiát és szükség esetén bármely tantárgyban helyettesítést is vállalt. Hozzátette, hogy igazgatói működése idején neves tanárokat alkalmazott és megszervezte a magas szintű oktatás feltételeit. Rell Lajos emellett bevezette a fizikai, kémiai, és biológiai munkáltató oktatást, illetve megteremtette az ehhez szükséges feltételeket. Rell Lajost végül 38 éves kitartó munka után nyugdíjazták, annak ellenére, hogy kollégái kérték, hogy maradjon az igazgatói székben.
Emlékkiállítás nyílt a Békés Megyei Könyvtárban Rell Lajosról
Fotók: Vincze Attila
A néprajzkutatással is foglalkozó Rell Lajos kezdeményezte a csabai múzeum felépítését
A Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója arról beszélt, hogy az intézmény alapítása összeforrott Rell Lajos nevével. Bácsmegi Gábor kiemelte, hogy Rell Lajos előbb az 1899-ben alapított Békéscsabai Múzeum-Egyesület főtitkára lett 1905-ben, majd 1908 és 1932 között a múzeum igazgatója lett. Hangssúlyozta, hogy eleinte még ugyan a mai múzeumi épület nem létezett, de a gimnáziumban azért sikerült néhány kiállítást megrendezni. Rell Lajos fő érdeklődési köre a néprajz volt, főleg 1920 előtt végzett gyűjtéseket a környéken. Bácsmegi Gábor felidézte, hogy mivel az egyre gyarapodó gyűjtemény tárolása és kiállítása egyre nagyobb gondot okozott, ezért szükségessé vált egy saját épület megépítése, melynek tervei 1908-ra készültek el, majd a múzeum 1914-ben nyitotta meg kapuit. A múzeum-egyesület feloszlatása után az új múzeum első igazgatója Rell Lajos lett, mely tisztséget 1932-es leköszönéséig viselt.