Fontos a közös akarat

2023.01.08. 09:25

Focitavasz előtt: a pandémia után az energiaválságot is le kell győzni

A még mindig jelen lévő járvány, valamint az energiaválság feladta a leckét a Magyar Labdarúgó Szövetség Békés Megyei Igazgatóságának. A 2022-es évet azonban nagyobb zökkenők nélkül lehozták, a bajnokságokat megrendezték és már javában készülnek az idei feladatokra. Szpisják Zsolt megyei igazgatót kérdeztük.

Gajdács Pál [email protected]

Szpisják Zsolt: Bízunk benne, hogy most az önkormányzatokhoz érkező energiatámogatások révén a sporttelepek is mielőbb újra nyithatnak /Fotó: MW/

– Milyen évet zárt a megyei labdarúgó szövetség?
– Az évközi problémák ellenére az alapvető feladatait ellátta a szervezet, hiszen a 2021–2022-es évi bajnokságok zavartalanul befejeződtek, az újak pedig tervszerűen elindultak augusztus és szeptember során. Ezen felül sikeresen bonyolítottuk le év elején a megyei amatőr válogatottak régiós tornáját Gyulán. Apró szépséghibája volt az eseménynek, hogy a csapatunknak nem sikerült bejutnia az országos négyes fináléba.

– Mi jelentette a legnagyobb kihívást?
– A 2022-es esztendő eleje még a koronavírus-járványról szólt. Akkoriban félő volt, hogy ismét problémát jelenhetnek majd az esetleges kényszerű halasztások, de szerencsére az aggályok alaptalannak bizonyultak. Az év második felében az energiaválság okozta elszálló rezsiárak gyűrűztek be, ami természetesen a klubok működtetésére, illetve esetenként az azokban folyó szakmai munkára is kihatással volt. Szerencsére enyhe időt hozott az ősz, az idényt is korábban le tudtuk zárni, mint az előző években, így azután nem igazán jelentek meg a vészjósló energiaszámlák.

– Visszatérő probléma a megyei első osztály mezőnyének összeállítása. A részvételt nem vállaló klubok több mindent felhoznak indokként. Ön szerint mi a legnagyobb probléma és van-e esély arra, hogy a közeljövőben összehozható a remélt tizennégy csapatos mezőny?
– Az első osztály megfelelő létszámának hiánya országos jellegű problémává nőtte ki magát. A tizenkettő csapatból tízet tudtunk megtartani erre az évre, ezzel csak Tolnát előzzük meg, de nálunk sokkal népesebb és tehetősebb vármegyékben sincs versenyrendezési, vagy sportszakmai tekintetben ideális mezőny. Elég csak a szomszédos csongrád-csanádipéldát említeni, ahol tucatnyi együttes verseng, noha Szeged mellett több nagy településsel rendelkezik, mint Békés. Természetesen a mi problémánk szempontjából ez mellékes. Továbbra sem tettünk le arról, hogy a következő bajnokságot már megemelt létszámmal kezdhessük, ehhez azonban a sportszakmai téren érdekelt egyesületeknek is partnernek kellene lenniük. Megértjük, hogy a legtöbb helyen akadnak gátoló tényezők, de ezek közel sem leküzdhetetlenek. Az biztos, hogy ebben a tekintetben csak közös akaratból tudunk egyről a kettőre lépni. Az elnökség mindenesetre rugalmas és teljes mellszélességgel támogat minden megye egybe vágyó csapatot a céljaiban.

– Az általános játékvezetői hiány miatt komolyan kellett sakkozniuk az időpontokkal, hogy a különböző osztályokban hétvégenként egyáltalán megrendezhessenek egy-egy fordulót. Ez a helyzet változhat az elkövetkezendő időszakban?
– Bizonyos szempontokból könnyebb tavasz elé nézünk. Egyrészt áprilistól már 17 órától is lehet játszani, másfelől a most induló játékvezetői tanfolyamra jelentős az érdeklődés. Reméljük az online jelentkezett harminc főből minél többen elvégzik a kurzust és csatlakoznak a megyei kerethez. Ezúton is biztatok minden érdeklődőt, hogy jelentkezzen a tanfolyamra! Arra azonban így is számítani kell, hogy lesznek „eltérített” fordulók, vagyis szombat délelőtti, vagy kora délutáni, illetve vasárnapi időpontra átirányított mérkőzések. Rövidesen elkészítjük a tavaszi programot, terveink szerint az utánpótlás mérkőzésekkel együtt. Sajnos az NB-s utánpótlás mérkőzések időpontjait csak később kapjuk meg, így azok ismeretében lehet véglegesíteni a naptárt.

– Mi az, amiben sikerült előrelépniük?
– Elnézve a világjárvány hosszútávú hatásait és az energiaválság okozta újabb problémákat, eredménynek kell tekinteni, ha egyesületeink megmaradnak, továbbra is versenyeznek, utánpótlás csapato(ka)t működtetnek. A pandémia okozta létszámcsökkenés lassan kezd csak visszaépülni, reméljük újra elérjük a korábbi szintet. A nagypályás bajnokságokon kívül vonatkozik ez a középiskolák Fair Play Cup küzdelmeire, valamint a Bozsik program egyesületi és intézményi szintjeire is. Mindenképpen üde színfolt és egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kistelepülések kispályás bajnoksága, ahol nagypályás csapattal nem rendelkező falvak gárdái szerepelnek. Továbbra sem tettünk le ugyanakkor a 45 év felettiek részére tervezett tornarendszerű bajnokság beindításáról.

– Miként látja az utánpótlás helyzetét? Zökkenőmentes volt a megyei bajnokság lebonyolítása?
– Az egyesületek amúgy sem könnyű helyzetét a pandémia csak tovább nehezítette. Sok utánpótlás korú labdarúgót nehéz visszahozni a játéktérre. Ennek ellenére a bajnokságokat rendben beindítottuk, azonban azok szervezése nem ideális. Az igazgatóság talán túlzott rugalmassággal is áll a csapatok mellett, hogy a mérkőzések a pályán dőljenek el. Sok esetben szembesülünk azzal, hogy a klubok nem kellő időben jelzik kiállási nehézségeiket. Szerencsére sportvezetőink igyekeznek egymást is segítve új időpontokat keresni a játékra. Egyetlen cél vezérel bennünket: lehetőség szerint minden korosztályos csapatunk hosszútávon maradjon meg, hiszen ez a jövőbeni felnőtt labdarúgásunk alapja, záloga!

– Milyen 2023-as évre számít?
– Minden év egyre nehezebb. Most éppen az energiaválság nehézségeivel kell megküzdenünk, és ki tudja milyen nehézségeket tartogat még a közeljövő? Az ősz gond nélkül lement, de a 2023-as esztendő nehezebbnek ígérkezik. Bízunk benne, hogy most az önkormányzatokhoz érkező energiatámogatások révén a sporttelepek is mielőbb újra nyithatnak. Prognosztizálhatóan újfent gondot jelent majd a megyei első osztály megfelelő létszámú elindítása. A problémát már jeleztük az MLSZ Versenyigazgatósága felé, a versenykiírásunkba elfogadottan bekerült a kvalifikációs alapszakasz beiktatásának lehetősége, melyre reményeink szerint nem lesz szükség. Szándékaink szerint a játékvezetői létszám is rendeződik az őszi időszakra. Ha szükséges, nyáron ismét indítunk egy tanfolyamot.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában