Közélet

2013.12.13. 15:30

Ha a miniszter véleményezte, elfogadhatják a koncepciót

Lezárták a megyei területfejlesztési koncepció egyeztetési eljárását, és a megyei közgyűlés pénteki ülésén pedig elfogadták, hogy a tervezetet a megyei önkormányzat megküldi a nemzetgazdasági miniszternek, állásfoglalást kérve.

L. B.

 Amint ez megérkezik, a megyei közgyűlés végérvényesen dönthet a megyei területfejlesztési koncepcióról.

Farkas Zoltán elnök elöljáróban elmondta, összeírták a véleményeket és javaslatokat, hogy 2014 és 2020 között milyen fejlesztéseket valósítanának meg, ezt tartalmazza a terjedelmes dokumentum. A társadalmasítási folyamat széles körű volt, mintegy háromszáz szakembert kérdeztek meg, egyeztettek Békéscsabával és a többi településsel is.

Varga Zoltán (MSZP) kifejtette, ambivalens érzések keringenek benne, hiányolta például a Nemzetgazdasági Minisztérium véleményét. Szót ejtett arról is, hogy nem elég csak a kistérségek székhelyvárosait megkérdezni, hanem a kistérségekben található többi települést is, nem elég például, hogy mit gondol Orosháza.

Gajdos Attila (Jobbik) arról érdeklődött, mi az oka, hogy a települések egy része nem fűzött véleményt a területfejlesztési koncepcióhoz az egyeztetési eljárás során.

– Minden település aktivitására számít a megyei önkormányzat – hangsúlyozta Farkas Zoltán. A megyei közgyűlés fideszes elnöke ismételten kiemelte, hogy felkérték a településeket, állítsák össze elképzeléseiket, és sokan ki is fejtették véleményüket, tettek javaslatot. Januártól pedig a nyolc kistérség vonatkozásában folytatódnak az eszmecserék.

– A Nemzetgazdasági Minisztériummal napi kapcsolatban volt a megyei önkormányzat a dokumentum összeállításakor, remélem, azért nem érkezett javaslat, mert egyetértenek vele - tette hozzá.

Farkas Zoltán elmondta, hogy a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban 1 milliárd 77 millió forint áll rendelkezésre. Ebből 450 milliárd forint áll rendelkezésre a megyei szintű fejlesztésekre, Békésbe 28,8 milliárd forint érkezhet. A megyei jogú városok 222 milliárd forintból gazdálkodhatnak, Békéscsaba ezen belül várhatóan 7,5 milliárd forintot kap.

– A városok és a környéki fejlesztésekre 300 milliárd forintot lehet fordítani, ez kistérségi szintre le van bontva, Békés megyébe 17,4 milliárd forint érkezik – ecsetelte. Farkas Zoltán elmondta, ez a három rész összesen 970 milliárd forintot tesz ki, a maradék több mint 100 milliárd forintot pedig más címeken költik el, előreláthatólag abból is kap Békés megye.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!