2022.03.17. 12:00
Új hiánycikk jelent meg az autóiparban: a korom
Az autóipari beszállítóknak újabb nehézségekkel kell szembenézniük. Ezúttal a koromról van szó, egy olyan anyagról, amely nélkülözhetetlen a gumitermékekhez, például a gumiabroncsokhoz, és a korom jelentős része Oroszországból származik.
Német gumiipari szakemberek termelési korlátozásokra figyelmeztetnek az Oroszországból származó korom kimaradása miatt – írja a Magyar Nemzet.
A gumiipari termékek, köztük a gumiabroncsok, tömlők és tömítések gyártói is tömegesen megérzik az ukrajnai konfliktus következményeit – állította a Német Gumiipari Szövetség (WDK). Az autóipari beszállítók különösen érintettek lehetnek.
– A korom nélkülözhetetlen anyag a termelésünkhöz, és ennek az anyagnak több mint egyharmada Oroszországból származik – mondta Boris Engelhardt, a WDK vezérigazgatója az Automobilwoche.de tudósítása szerint.
Ha az orosz szállítások elmaradnak, márpedig elmaradnak, akkor az európai kapacitások nem képesek a kereslet fedezésére.
A korom és más nyersanyagok és segédanyagok Európán kívüli beszerzése részben a rövid határidők miatt, részben a szállítási kapacitások szűkössége miatt hiúsul meg. A kormot a gumigyártási technológia során töltőanyagként használják, így például a gumiabroncsok előállításához is elengedhetetlenül szükséges. A gumiipari szövetség szerint a vállalatok nem képesek a gyorsan emelkedő termelési költségeket a vásárlókra hárítani. Olaszországban és Franciaországban az iparág első vállalatai már leállították a termelést. Németországban is csak idő kérdése, hogy mikor húzzák le a rolót.
A háborús konfliktus miatt számos európai autógyártó maradt különféle alkatrészek, alapanyagok nélkül. Most újabb problémákkal kell szembenézniük:
az Oroszországban termelésüket felfüggesztő nyugati vállalatokat termelési létesítményeik államosítása fenyegeti. Közöttük van a német VW és Mercedes-Benz, valamint a Continental.
A vállalatok gyakorlatilag sorsukra hagyták kollektíváikat – fogalmazott Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök.
Az orosz kormány ezért olyan lépéseken dolgozik, amelyekkel kezdeményezi a vállalatok csődjét, majd a tulajdonjog államosítását.
Itt az elsődleges cél az, hogy az emberek ne kerüljenek az utcára. Medvegyev szerint a pánikba esett befektetők által hátrahagyott eszközök segítségével újra kell építeni a termelést. Az érintettek között vannak német, más uniós és amerikai vállalatok is. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az Interfax ügynökség szerint ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a nyugati vállalatok államosítása és a vagyonelkobzás hosszabb távon mindkét fél számára negatív következményekkel járna.
Borítókép: A Hankook rácalmási gyárában / MTI / Koszticsák Szilárd