2019.04.01. 13:40
Nincs szükségünk méregtelenítésre
A szakemberek szerint csak egy trendi blöff a méregtelenítés, ami rosszul alkalmazva ártalmas is lehet.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Lucky Business
A tavasz sokaknak egyet jelent a méregtelenítéssel. A szakemberek azonban állítják: ez csupán egy átverés, így feleslegesen vesszük az ehhez szükséges csodaszereket és italokat – írja összeállításában a borsonoline.hu.
A TÉT Platform Egyesület szerint évről évre több száz ezren állnak neki a méregtelenítésnek, és költenek jelentős összegeket arra, hogy szervezetükből eltávolítsák a felhalmozódott méreganyagokat. Az egyesület szakemberei abban egyetértenek, hogy a méregtelenítés igenis egy létező dolog, azonban korántsem ugyanazt jelenti, mint amit mi annak hívunk. Ők nemes egyszerűséggel azt mondják, hogy a méregtelenítés egy trendi blöff, mivel a testünk elvégzi, amit kell. Egyes szerveink, mint például a vese, a máj, a tüdő vagy a bőr elvégzi ezt az igen fontos feladatot.
Abonyi Orsolya dietetikus elmondta, szerveink arra vannak kitalálva, hogy a felhalmozódott, felesleges vagy éppen káros salakanyagokat eltávolítsák a testünkből. Ha ez nem történne meg, akkor olyan komoly egészségügyi problémákat okozna, hogy kórházba, vagy akár intenzív osztályra is kerülhetnénk. Nem tudunk ételekkel, italokkal, csodaszerekkel méregteleníteni, és nincs is rá szükség – szögezte le a szakértő.
Ha valaki mégis nekilát, és durva méregtelenítésbe kezd, akkor annak komoly következményei lehetnek. A fáradékonyság, levertség, rossz közérzet vagy ájulás közeli állapot mind azt mutatja, hogy a szervezet valamit nem kap meg.
Ha a testünk nem jut elegendő fehérjéhez, akkor 48 órán belül elkezdi bontani a saját fehérjéit, és azt használja fel. Ezáltal az izommennyiség csökken – magyarázta a dietetikus. Egy egészséges szervezetnél rövidtávon ennél nagyobb problémát nem okozhatunk, viszont, ha valami komolyabb egészségügyi probléma áll fenn, akkor bizony megterhelhetjük a szervezetünket egy ilyen kúrával. Dr. Komáromi Zoltán háziorvos szerint ha látjuk az elejét és a végét, akkor ésszerű keretek között a böjt jót tehet a testünknek.
Ha van az évnek egy meghatározott időszaka, amikor megadott szabályok szerint eszünk és iszunk, akkor tulajdonképpen a szervezet egy bizonyos idő után elkezdi lebontani az elraktározott zsírt, vizet. Így megszabadulhatunk a testünk felesleges terheitől. Azt azonban minden esetben át kell gondolnunk, hogy a saját életvitelünk lehetővé teszi-e azt, hogy böjtöljünk – figyelmeztetett dr. Komáromi, majd hozzátette, hogy egy ilyen 1-2 hetes időszak után jobban érezhetjük magunkat, azonban a böjt nem összekeverendő a méregtelenítéssel. Szerinte minden ilyen időszak előtt konzultálni kell a háziorvossal, hogy ne veszélyeztessük az egészségünket.
Minden szakértő egyetért azzal, hogy jó, ha változtatunk az étkezésünkön, több zöldséget, gyümölcsöt és folyadékot fogyasztunk, azonban a többi, szervezet számára fontos anyagokat sem szabad elhagyni. Dr. Komáromi szerint ne vásároljunk olyan méregtelenítő italokat, amelyekről azt sem tudjuk, hogy honnan származik, mivel ha egy gyógyszerről lenne szó, akkor is inkább a megbízhatót keresnénk.
Sokszor fogalmunk sincs, hogy abba a méregtelenítő keverékbe mit tesznek bele, sőt azt sem kérdezi meg senki a vásárlás előtt, hogy van-e allergiánk, cukorbetegségünk vagy egyéb problémánk. Ha emögött még komoly üzleti érdek is áll, akkor érdemes elgondolkodni. Dr. Komáromi Zoltán azt tanácsolja, hogy a bolti szerek helyett magunk készítsünk turmixot. Jó minőségű alapanyagokból otthon is el lehet ezeket készíteni, és így egyértelműen tudható, mi van benne.
Borítókép: illusztráció