2021.03.16. 06:55
Felújítják a békéscsabai bérlakásokat
Több mint félezer bérlakással rendelkezik a békéscsabai önkormányzat, amelyekre jelentős igény mutatkozik – mondta dr. Csicsely Ilona önkormányzati képviselő, a családügyi és népjóléti bizottság elnöke, hozzátéve, most készítik elő a lakásrendelet módosítását. Ennek egyik előszele, hogy elfogadták a 2021 és 2025 közötti lakáskoncepciót, amiben számos feladatot határoztak meg.
20210310 Békéscsaba Dr Csicsely Ilona önkormányzati képviselő az önkormányzati lakásokról nyilatkozott Fotó: Imre György IGY Békés Megyei Hírlap
Fotó: Imre György
A városi közgyűlés feladat- és hatáskörében a veszélyhelyzet ideje alatt eljárva elfogadta a minap Szarvas Péter polgármester a 2021 és 2025 közötti időszakra szóló lakáskoncepciót. A családügyi és népjóléti bizottság elnöke, dr. Csicsely Ilona önkormányzati képviselő elmondta, a lakáskoncepció irányt mutat, meghatározza a fő feladatokat. Szükségessé vált a lakásrendelet módosítása, hogy a valós igényeknek megfelelhessen, ezt most készítik elő a hivatal szakembereivel, és a munka egyik első lépése volt a lakáskoncepció megalkotása.
Ismertette, félezer bérlakással rendelkezik az önkormányzat, amelyekre jelentős igény mutatkozik. Vannak többek között szociális bérlakások, amelyek rászorultság alapján adhatók ki, valamint költségelvűek, piaci alapúak, szolgálatiak, illetve ifjúsági garzonok. Az elnök elmondta, a szociális bérlakásokra mindig túljelentkezés van, azonban az elmúlt időszakban egy sem üresedett meg, így nem írtak ki pályázatot.
A szerződéseket egy évre kötik, ám a rendeletben szerepel egy olyan kitétel, hogy – bizonyos kivételektől eltekintve – senki sem lakhat tíz évnél tovább szociális bérlakásban, ezzel arra szeretnék ösztönözni a lakókat, hogy jussanak saját otthonhoz.
Nagy az igény a szolgálati lakásokra, valamint az Erzsébet-lakóparkban lévő költségelvűekre is. Az ifjúsági garzonlakások esetében mérséklődött az érdeklődés, szerinte azért, mert a kormányzati támogatásoknak, a családpolitikának hála sok fiatal jut saját lakáshoz.
Fontos feladat lesz a következő években, hogy az idősek elhelyezését biztosító intézményi ellátás keretét bővítsék, és hogy legyen elég férőhely. Ugyancsak lényeges, hogy korszerűsítsék az önkormányzati bérlakásokat. Bár voltak fejlesztések – például a Franklin utcában, a Könyves utcában és az Orosházi úton –, általánosságban elmondható, hogy nincsenek megfelelő állapotban az ingatlanok. Cserélni kellene a nyílászárókat, korszerűsíteni a fűtési rendszereket, megújítani a konyhákat és a fürdőszobákat.
Az önkormányzat a lehetőségeihez mérten biztosít is forrást, de az elmúlt években a feladatra szánt évi 15 millió forint szerinte csak tűzoltásra elegendő – hiszen mindenki tisztában van azzal, hogy több százezer, akár millió forintos tételt jelent egy kazáncsere vagy fürdőszoba-felújítás.
Felmérik az ingatlanok állapotát
A lakáskoncepcióban azt írták, át kell nézni a bérlakások állapotát. Felmérik, hogyan lehetne lakhatóbbá, komfortosabbá, energiatakarékosabbá tenni azokat. Azt is megvizsgálnák, hogy miként lehetne bővíteni az állományt. Áttekintik a városi és állami, jelenleg üres és feladat nélküli ingatlanokat, és hogy azokat lehetne-e lakásként használni, milyen mértékű beruházásokra van szükség.
Nem kizárt az sem, hogy vásárol az önkormányzat újabb lakásokat, górcső alá veszik, hogy ehhez mennyi pénz kell. Átnézik azt is a pályázati tapasztalatok alapján, hogy milyen jogcímeken adnak ki lakásokat, elképzelhető, hogy bizonyos ingatlanok másik csoportba kerülnek: hiszen elég lehet kevesebb is átmeneti lakásból, viszont a piaci alapú bérlakások számát növelnék.