2024.07.25. 14:54
Beérett a Csabagyöngye a város ültetvényén – videóval
Beérett a Csabagyöngye szőlő a Kenderföldeken, a város tulajdonában lévő szőlő- és gyümölcsültetvényen. A napokban tartották is már Szedd magad! akciókat a területen, a szüret pedig jövő hétre várható. Az ültetvényt üzemeltető szakember, Rajtár János beszélt arról, hogy idén milyen termésre van kilátás. Opauszki Zoltán városi tanácsnok szerint több okból is fontos, hogy a városnak van olyan ültetvénye, ahol Csabagyöngye szőlővel is foglalkoznak.
Az elmúlt napokban több alkalommal is tartottak Szedd magad! akciót a Kenderföldeken lévő ültetvényben, ahol beérett a Csabagyöngye. Az ültetvényt üzemeltető vállalkozó, Rajtár János elmondta, hogy a jelentős szüret jövő hét végén várható, és kerül majd az elsőként termő szőlőfajtából élelmiszerboltokba is. Emellett további Szedd magad! akciókban gondolkodnak.
Ilyen termésre van kilátás a Csabagyöngye esetében
Mennyiségre átlagos, minőségre viszont átlagon felüli – beszélt a termésről. Volt elegendő napsütés, valamint elegendő csapadék is, igaz, azért szükség volt öntözésre. A tapasztalata szerint most minden legalább két héttel hamarabb érik. Hozzátette: a város tulajdonában lévő szőlő- és gyümölcsültetvényben rengeteg fajta szőlő található – az Irsai Olivértől a Rajnai rizlingig –, a tőkék 36 százaléka Csabagyöngye, ez összesen tíz sort jelent. A következő időszakban pár szőlőtőkét pótolni szükséges, mint ahogy szilva- és kajszibarackfákat is kell pótolni, mivel néhány kiment.
Van potenciál a szőlő- és gyümölcsültetvényben
Opauszki Zoltán városi tanácsnok, jaminai önkormányzati képviselő beszélt a városi szőlő- és gyümölcsültetvény fontosságáról. Mint fogalmazott, az önkormányzat kötelessége, hogy megőrizzék ilyen formában is Stark Adolf, Békéscsaba díszpolgárának emlékét, akinek köszönhető a világszerte ismert szőlőfajta, a Csabagyöngye, és hogy ápolhassák a tradíciókat. Megjegyezte, hogy szerinte érdemes lenne a vendéglátóhelyeknek is lépniük, és a kínálatukban megjelentetniük olyan ételeket, italokat, amelyek a Csabagyöngye szőlő felhasználásával készülnek.
Békéscsaba környezetvédelemért és turisztikáért felelős tanácsnoka elmondta: az ültetvény pont a Wenckheim turista- és kerékpárút mellett helyezkedik el. Úgy véli, célszerű lenne itt kialakítani egy frissítő- vagy pihenőpontot, ahol a kerékpárosok megismerhetnék, hogyan zajlik a városban a hagyomány ápolása, a Csabagyöngye szőlő termesztése, sőt akár szőlőt, szőlőlevet is kóstolhatnának. Kiemelte: fejleszteni kell a szolgáltatásokat a Wenckheim turista- és kerékpárút nyomvonala mentén, amelynek köszönhetően konkrét úticél lett Békéscsaba a turisták körében.
Ezt kell tudni a Csabagyöngyéről és Stark Adolfról
A város több mint tíz évvel ezelőtt hozta létre a Kenderföldek és a Csaba-tó között, mintegy két hektáron a szőlő- és gyümölcsültetvényt. Itt találhatók tájékoztató táblák is, hogy mit kell tudni Stark Adolfról, Békéscsaba díszpolgáráról, valamint a Csabagyöngye szőlőfajtáról, amelynek legjellegzetesebb tulajdonsága, hogy korábban érik minden itt termesztett szőlőnél.
Eredetével kapcsolatban megoszlanak a vélemények:
- egyesek szerint a 20. század elején Mathiasz János hozta létre Kecskeméten,
- mások szerint Stark Adolf békéscsabai vaskereskedő 1904-ben végzett magvetéséből származik.
Abban azonban egyetértenek, hogy a Muscat Ottonel és az itthon ismeretlen Bronnerstraube keresztezéséből származik. Dedinszky Gyula viszont a Stark Adolf élete és munkássága című kötetében úgy fogalmazott, hogy ezt a páratlan értékű szőlőt, a Csabagyöngyét a világ egyértelműen Stark Adolfnak köszönheti.
Stark Adolf 1834-ben született Bártfán, és 1859-ben nyitott vas- és fűszerkereskedést Csabán, az üzlet a mai Csabagyöngye Kulturális Központ helyén volt. Otthon is foglalkozott szőlővel, ám miután két komolyabb földtulajdonhoz jutott, saját szőlő telepítéséhez is hozzálátott, több mint 300 fajtát ismert. Többet is nemesített, a Csabagyöngye mellett a Kossuth Lajos lehet ismert.