2018.04.21. 08:39
Országos versenyt nyert a gyomaendrődi diák
Szerető Dorottya a Bethlen Gábor Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium tanulója Kaposváron az országos Guba Sándor-versenyen különdíjat nyert. Dolgozata a lengyel janówi ménesben szerzett elméleti és gyakorlati tapasztalatok ismertetéséről, az arab lovak tenyésztéséről szólt.
Felkészítő tanára és mentora, Tölcsér Zoltán agrármérnök elmondta, az FM DASzK, Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma valamennyi magyarországi és Kárpát-medencei középfokú mezőgazdasági intézmény tanulója számára huszadik alkalommal hirdette meg a Guba Sándor-emlékversenyt, ahol a közel félszáz nevező első három legjobb elismerése mellett egy különdíjat osztottak ki.
– A dolgozatokat négy témában várták, ezek közül volt az egyik a lótenyésztés, lótartás, lovas hagyományok, melyre 15-30 gépelt oldalt nyomtatott és elektronikus formában kellett benyújtani, melyet aztán végül szóban is megvédett diákunk. Nagyon büszkék vagyunk rá, hiszen a lovas szekció elég speciális, illetve Kaposváron lovászképzés is van, így nem voltunk könnyű helyzetben – részletezte Tölcsér Zoltán.
Szerető Dorottya az Erasmus+ diák Mobilitás programnak köszönhetően háromhetes szakmai gyakorlatát tizenhárom társával tölthette Lengyelországban a közelmúltban. A 11. osztályos lány elmondta, rendkívüli élmény volt számára a janówi ménes mindennapjaiban részt venni, ahol többek között területrendezési és karbantartási munkákat láttak el.
Ezek mellett szakmai előadásokon sajátíthatták el a lovak tartásáról, takarmányozásáról és fedeztetéséről szóló ismereteket, melyeket belefoglalt a különdíjas pályamunkába. Szerető Dorottya elmondta, világ életében tetszettek neki a lovak, éppen azért nagyon megörült, mikor kiderült, hogy a lengyelországi ménesbe mehet gyakorlatra. Akkor még nem tudta, hogy a kinti tapasztalatait egy országos verseny pályázatán mérettetheti meg.
– A tanár úr segítségével fogalmaztam meg a pályamunkám, amelybe többek között beleírtam, hogy hány ló képezi a ménes életét, közülük mennyi az arab, angol telivér, illetve ezek keresztezése. Az arab telivéreket eleganciájáért szeretik, illetve távlovaglásra és galoppversenyekre használják őket – árulta el Szerető Dorottya. Az intézmény több mint 15 éve van kapcsolatban lengyelországi partnereikkel, a janówi ménessel és két szakiskolával.
– A program arról szól, hogy a diákok a tanult szakmájukhoz tartozó komplex ismereteiket gyakorlatban bővíthetik ki. Egy környezetvédelmi érettségivel rendelkező tanulónak például olyan tevékenységeket kell ajánlania, melyek a természetet kímélik. Számunkra fontos, hogy diákjaink lássák, hogyan működik egy jól menő gazdálkodás és az a mellé települő kisebb vállalkozások – fejtette ki Davidovics László, a gyomaendrődi Bethlen Gábor Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium igazgatója, aki a szaktárca lengyel–magyar szakképzési kapcsolataiért felel.
A lengyelek sok kaporral ízesítik ételeiket
Szerető Dorottya elmondta, annyira megtetszett neki a lengyelországi gyakorlat, hogy legszívesebben újra menne, de a jelenlegi szabályzat szerint nincs lehetőség ismétlésre. A 18 éves lány a lovaglás mellett szeret olvasni és görkorcsolyázni. Jelenleg az iskola környezetvédelmi és vízgazdálkodási szakán tanul, mint mondta, kisgyermekkora óta zavarja például, ha szemetet lát utcán, tanulmányaival ezen szeretne változtatni.
Hozzátette, Lengyelországban tanulni egy életre szóló élmény volt. Pár szót is megtanult, az illendőség miatt ezek között az első a köszönöm volt, amely lengyelül leírva dziękuję, kiejtve úgy hangzik: dzsinykuje. A diáklány elárulta, rendkívül barátságos fogadtatásban részesültek Lengyelországban és hogy kint, az itthoni konyhához viszonyítva szokatlanul sokféle ételhez használtak kaprot, de ettől függetlenül ízlettek nekik a lengyel fogások.