2018.08.07. 13:46
Sokan a hőség ellenére sem engedhetnek a dresszkódból
Lehet kánikula, az öltözködési szabályokat ilyenkor is be kell tartani számos munkahelyen. Lapunk a rendőrségnél és a vendéglátóiparban érdeklődött a kötelező előírásokról és arról, hogy milyen esetleges engedmények vannak a meleg hónapokban.
Fotó: Shutterstock illusztráció
Tűri Zsanett, a rendőrség sajtóreferense lapunknak elmondta, hogy az állomány alapvetően háromféle öltözéket viselhet munkában, attól függően, hogy ki milyen területen teljesít szolgálatot. Egyenruhás kollégáik, munkakörüktől függően, szolgálati egyenruhát vagy gyakorlót viselnek. Nyári időszakban, június 1-je és szeptember 15-e között a nyári öltözet szolgálati rövid ujjú ing, nyári pantalló (nadrág), nyári félcipő, valamint a szolgálati tányérsapka.
Az úgynevezett vegyes ruhás kollégák hordhatják civil ruházatukat munkában is, azonban parancsnoki utasításra, az adott feladattól vagy eseménytől függően szolgálati (köznapi) egyenruhát, gyakorlót vagy társasági egyenruhát kell viselniük. A polgári ruhás rendőrök civil öltözékben végzik munkájukat, de a rendőrség minden munkatársánál elvárás, hogy a rendvédelmi feladatokat ellátó szerv jellegének, tekintélyének megfelelő, tiszta és kulturált ruházatot viseljenek. Az egyenruhás rendőröknél a kiegészítők viselése is korlátozott, azonban mindenki számára megengedett például a fekete, arany vagy ezüst keretes napszemüveg és szükség esetén a gyógycipő.
Vozár Márton, a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke elmondta, hogy mivel a vendéglátósok szolgáltatást végeznek, ezért illik minden esetben kifogástalan öltözékben megjelenniük. Az értékesítést végzőknek (például felszolgálók) kötelező a fekete nadrág, kényelmes, sötét színű cipő és emellett a legfontosabb a sötét színű – lehetőleg fekete – zokni. Korábban ez utóbbi sok kellemetlenséget okozott, mert sokan úgy gondolták, hogy egy fehér kesztyűhöz vagy inghez és atlétához a fehér zokni illik, és időbe telt mire rájöttek, hogy ez nem esztétikus a sötét alsó ruházat mellett. Magyarországon erre Görög Ibolya protokollszakértő hívta fel a figyelmet, és ezen túl is sokat tett az etikett és protokoll helyes gyakorlati alkalmazásának érdekében.
A pincéreknek továbbá kötelező a tiszta, vasalt, fehér ing, ami télen hosszú, nyáron pedig rövid ujjú is lehet. Kiegészítőként alkalmazzák a felszolgálókendőt, ami a téli időszakban védi az ingujjat, a meleg hónapokban pedig a fedetlen alkart a forró tányéroktól vagy edényektől. Egész évben, de különösen a kánikula idején biztosított számukra a megfelelő szociális helyiségben a mosakodás, zuhanyzás, illetve az átöltözés. Ilyenkor javasolt számukra naponta többször kihasználni a felfrissülés lehetőségét nemcsak a kellemetlen testszag, hanem az egészség megőrzésének érdekében is.
Az öltözéken túl a legtöbb vendéglátóegységben előírás a felszolgálók számára névvel ellátott kitűzőt viselni, hogy az esetleges pozitív vagy negatív visszajelzések megítélése miatt a vendégek tudják, hogy ki szolgálta ki őket – beszélt a részletekről lapunknak Vozár Márton.
A vendéglátóegységek konyháiban nyáron akár 50 Celsius-fok is lehet, így az ott dolgozó szakácsoknak és segítőiknek kell a legnagyobb hőmérséklettel megküzdeniük. Ezért számukra a víztaszító, poliészter anyagból készült szakácskabát ilyenkor elhanyagolható, helyette fehér, pamut, rövid ujjú pólóban dolgozhatnak. Alsó ruházatban (különösen a kihelyezett konyhákban) megengedett számukra a háromnegyedes nadrág és a zárt orrú, fehér papucs, ami sarokpánttal rendelkezik, alá fehér zoknit kell húzniuk. A higiénia miatt viselendő szakácssapkát nyáron a nőknél hajháló váltja le, a férfiak pedig inkább a nagyon rövidre nyírt hajat választják – mondta el Vozár Márton.
Kiemelte, hogy a nyári időszakban a konyhai dolgozóknak óránként ki kell menniük a friss levegőre, egyrészt a meleg, másrészt a pára és a gőzök miatt. Emellett megfelelő mennyiségű védőitalt (ásványvíz vagy szódavíz) biztosítanak számukra, és a felszolgálókhoz hasonlóan nekik is lehetőségük van a többszöri zuhanyzásra és átöltözésre.