2019.04.29. 17:14
Megújult sírkertben nyugszanak a hősök Békéscsabán
Ünnepélyes keretek között átadták hétfőn Békéscsabán a honvédelmi tárca segítségével felújított első világháborús katonatemetőt, ahol annak idején több mint hétszázan leltek örök nyugalomra.
Az első világháború miatti mozgósítás nagy mértékben érintette Békés megyét és Békéscsabát is – mondta beszédében Szarvas Péter, a város polgármestere, hozzáfűzve, hogy a 101-es gyalogezred jelentős részben ugyancsak békéscsabaiakból, Békés megyeiekből állt.
A hősök iránti tisztelet méltó kifejezésére építették ki a Németh Lajos utca és a Lipták András utca sarkán lévő katonatemetőt Bischotka János 101-es főhadnagy tervei alapján, amit aztán 1918-ban szenteltek fel. Anno Békéscsabán hadikórház működött, és egészen egyedülálló, hogy hat nemzet katonái nyugszanak a sírkertben. A 728 sírból 489-ben magyar hős lelt örök nyugalomra, de vannak oroszok, szerbek, olaszok, németek, románok, valamint ismeretlen nemzetiségűek is.
Pihenjetek békén, virágos hant alatt, ámde szellemetek a sírban nem marad – idézte Szarvas Péter, hogy milyen felirat olvasható a katonatemető központi részén található emlékművön, Pop Vilhelm és Papp László sebesült honvédot ábrázoló alkotásán. A városvezető hangsúlyozta: a megyeszékhely önkormányzata elkötelezett abban, hogy méltó módon őrizzék a hősök emlékét, azt tisztelni, ápolni kell, hiszen ez is lényeges momentum a jövő tekintetében.
Békéscsaba polgármestere jelezte: a korábbi években a sírok megrongálódtak, a katonatemető környezete nem volt rendezett, ezért volt fontos, hogy a Honvédelmi Minisztérium támogatásával rendbe tették az eldőlt síremlékeket, a temető kerítését, az emlékmű környezetét, a sétányokat.
– Rengeteg békéscsabai családot ért valamilyen veszteség az első világháborúban – mondta beszédében Erdélyi Lajos, a Honvédelmi Minisztérium humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára. Emlékeztetett, hogy a 101-es gyalogezredet 1883-ban hívták életre, és katonáinak felét az akkori Békés megye adta. Kiemelte: a magyar bakák hűséggel, becsülettel szolgálták a hazát, a 101-es pedig egyet jelentett a hősiességgel és a bátorsággal, több dicsőséget is hozott a gyalogezred.
Ahogy a helyettes államtitkár, úgy Herczeg Tamás országgyűlési képviselő is aláhúzta, hogy mintegy félezer békéscsabai katona idegen földben nyugszik, és hogy az ő emlékük előtt is fejet kell hajtani. A politikus felfoghatatlannak nevezte, hogy az első világháború 15 millió áldozatot követelt. Szólt arról, hogy anno hazánkban füzeteket adtak ki, amelyekben, összesen 39 ezer oldalon sorolták az elesetteket és a velük kapcsolatos információkat.
– Békéscsaba az elsők között állított emléket a hősöknek, akik példát mutattak hitből, hazaszeretetből – hangsúlyozta Herczeg Tamás. Az országgyűlési képviselő felhívta a figyelmet: az itthon maradottak is hősök, hiszen a vérzivataros idő után ők építették újra az országot.