2019.08.14. 14:31
Koncerttel zárul a harsonás mesterkurzus
Negyedjére szervezik meg idén a Békéscsabai Harsonás Napok előadó-művészeti mesterkurzust a Bartók Béla Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolában, melynek keretében többek közt hangképzést és légzéstechnikát sajátíthatnak el a tanítványok, valamint a tehetséggondozás érdekében részt vehetnek egyéni órákon és kamarafoglalkozásokon is.
20190812 Békéscsaba Békéscsabai Harsonás Napok előadó-művészeti mesterkurzus tanárai és tagjai Fotó: Imre György IGY Békés Megyei Hírlap
Fotó: Imre György
A huszonöt növendéket számláló program az oktatáson túl egyfajta találkozó is, hiszen a kurzusokat tartó művészek egykor szintén Békéscsabán tanultak harsonázni. A hagyományok szerint pedig ezúttal is egy ingyenes záró hangversennyel koronázzák meg az oktatást, amire az evangélikus nagytemplomban augusztus 15-én, csütörtökön, 19 órakor várják a közönséget.
A tanfolyam oktatói között többen a csabai konzi harsona tanszakán végeztek, nemzetközi hírű harsonaművészek. Így Angyal János, a Máv Szimfonikus Zenekar és az Óbudai Danubia Zenekar művésze; Brindás Barnabás Junior Prima díjas basszusharsona-művész; Pap Gábor, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatója; Szűcs Csaba Prima díjas harsonaművész és tanár; Sztán Attila, a Budapesti Fesztiválzenekar művésze, Junior Prima díjas harsonaművész. Utóbbiak Kalmár Zoltánnal, a csabai művészeti iskola harsonatanárával és -művésszel együtt színesítik repertoárjukkal a zárókonceret.
Kalmár Zoltán elmondta, az esemény tematikájának vezérelve egy minél átfogóbb zenetörténeti összegzés felvázolása, kamaraátiratok, versenyművek és karaktervariációk olvasatában. A reneszánsz táncok és a vokális polifónia világából kiindulva, a barokk zene formagazdagságán át, Wagner-dalnokverseny toposzának érintésével jutnak el a jazz, majd az új magyar zene harsonára íródott repertoárjáig.