Békéscsaba

2020.03.18. 11:29

Nagyothalló-készülék is került már a „talált tárgyak osztályára”

Kering egy olyan nagyvárosi legenda a köztudatban, hogy az a talált tárgy, amelyért bizonyos időn belül senki nem jelentkezik, a megtalálóé lehet. Utánajártunk mennyi is ennek a valóságalapja.

Horváth Dóra

A minap az egyik kedves ismerősöm talált egy mobiltelefont. Újságolta, hogy annak rendje és módja szerint le is adta a rendőrségen, ahol nem kis meglepetésére azt az információt kapta, az övé lehet a készülék, ha bizonyos idő elteltével nem kerül elő a gazdája. Ezen ő meglehetősen elcsodálkozott, a rendőrség munkatársa pedig azon, hogy a későbbiekben nem tart igényt a telefonra. Minthogy én magam ezidáig leginkább elhagytam dolgokat és nem pedig találtam, teljesen új információ volt ez a számomra. Több ismerősöm is megerősítette a hallottakat, sőt ki is egészítették cifrábbnál cifrább hallomásos teóriákkal, mint például hogy már három hét után a miénk lehet a talált tárgy, vagy pedig, hogy a rendőrségen őrzik a gazdátlan dolgokat.

A talált tárgyak nyilvántartása és ügyintézése a települési jegyző feladata /Illusztráció: Shutterstock/

A tévképzetek tengerében dr. Urbán-Zsilák Klára, a békéscsabai Polgármesteri Hivatal Közigazgatási Osztályának vezetője nyújt eligazítást, és segít tisztázni néhány alapvető dolgot.

– A talált tárgyak nyilvántartása és ügyintézése a települési jegyző feladata, ez Békéscsabán a Polgármesteri Hivatal Közigazgatási Osztályán történik – tájékoztatott a szakember, akitől megtudtuk azt is, hogy amennyiben a talált tárgy átvételére jogosult személye megállapítható, úgy őt értesítik az átvétel lehetőségéről.

– Ha az átvételre jogosult személye nem állapítható meg, akkor a jegyző az átadástól számított 3 hónapon át köteles azt megőrizni. Ha ez idő alatt a jogosult nem jelentkezik, a talált tárgyat – ha ennek tulajdonjogára az átadáskor igényt tartott – a találónak kell kiadni, aki az átadott dolgot állagának sérelme nélkül használhatja – fűzte hozzá. Fontos kitétel azonban, hogy a találó a találástól számított 1 évig a dolgot nem idegenítheti el, sőt használatát sem engedheti át másnak.

Dr. Urbán-Zsilák Klára beavatott továbbá abba is, hogy mi történik az elfeledett tárgyakkal, illetve előfordul-e, hogy valamit akár több évig is őriznek.

– Amennyiben az átadástól számított 3 hónap alatt a talált tárgy jogos tulajdonosa nem jelentkezik, illetve a találó nem tart igényt a tárgyra, úgy a jegyző a talált tárgyat annak jellegétől függően – az eljárási szabályoknak megfelelően – értékesíti, illetve megsemmisíti. Ha a jogosult az értékesítés előtt jelentkezik, a dolgot részére ki kell adni, az értékesítés után történő jelentkezés esetén a befolyt összeget kell neki kifizetni. Elveszíti a jogosult a dolog tulajdonjogára vagy az értékesítés során befolyt összegre vonatkozó igényét, ha a találástól számított 1 éven belül nem jelentkezik. Ilyen esetben a befolyt összeg állami számlára kerül átutalásra.

Szokatlan dolgokat is elhagynak

Az osztályvezető elmondása szerint leginkább kerékpárokat és igazolványokat őriznek, de ezeken kívül még számtalan mobiltelefont, szemüveget, napszemüveget, valamint ruhaneműt is. Akad azonban pár furcsa, nem mindennapi tétel is a „talált tárgyak osztályán”. Nagyothalló-készülék, talicska, és gépjármű gumibak is várja gazdáját.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában