2020.05.26. 18:26
Fagylalttölcsérből nézhetik meg Gyulát
A fürdőváros egyik legmagasabb épületéről, a víztoronyról közöl cikket a visitgyula.com oldal blogja. Az írás azért is aktuális, mert várhatóan rövid időn belül újabb fejlemények is várhatóak az építménnyel kapcsolatban.
Mint azt megtudtuk, „a Göndöcs-kertben található víztorony, a maga 37 méterével, a város egyik legmagasabb pontja, jó messziről felismerhető fagylalttölcsérre hajazó sziluettje. 1965-ben készült el az alapja, a torony ’67 óta magasodik Gyula fölé. A maga nemében annak idején egyedülálló volt az országban, hiszen ez a víztorony készült először változó keresztmetszetű, vasbeton szerkezetű, csúszó zsalus építési móddal. Legnagyobb átmérője 16,5 méter, de a legkarcsúbb része is 9,3 méter széles. Négy méter mély, 700 köbméter térfogatú betonalapon nyugszik, 1000 köbméter vizet tárolnak benne, két tartályban.”
1972. június 1-jén kezdte meg működését a víztorony tetején lévő napmegfigyelő állomás, amit helikopterrel szerettek volna feltenni a helyére, de a szervezési és technikai gondok miatt végül 48 méteres gémkinyúlású autódaru emelte a magasba. És persze minden mobilszolgáltatónak itt van az átjátszó állomása. Az épületet legutóbb 2013-ban újították fel. A víztorony civilek számára jelenleg nem látogatható.
A hangsúly ugyanakkor a jelenlegen van. Mint arról korábban lapunkban is beszámoltunk, egy komoly beruházás után a világ egyik legkorszerűbb naptávcsövével felszerelt obszervatórium kezdheti meg a működését a gyulai víztorony tetején. Alt Norbert alpolgármester kedden arról tájékoztatta lapunkat, hogy hamarosan aláírják a projekttel kapcsolatos támogatási szerződést, ami nagy lépést jelent a megvalósítás irányában.
– Jelentős tudományos fejlesztésről van szó. Nagyon ritka, hogy világszinten is különleges, új eszköz érkezzen egy településre – nyomatékosította Alt Norbert a beruházás kapcsán.
– Vizsgáljuk annak lehetőségét, hogy az érdeklődők miként tekinthetnék meg a létesítményt – fogalmazott Alt Norbert, aki Temesváry János műszaki szakemberrel mutatta be annak idején lapunknak a projektelképzelést.