2020.08.31. 15:41
Elhunyt Hirsch Gábor békéscsabai holokauszt-túlélő
Életének 90. évében elhunyt Hirsch Gábor kutatómérnök, holokauszttúlélő.
Hirsch Gábor
Fotó:
Hirsch Gábor 1929. december 9-én született Békéscsabán. Családja a békéscsabai neológ zsidó hitközséghez tartozott. Az általános iskolás tanulmányait a felekezeti neológ zsidó elemiben kezdte, majd tízéves korában a Rudolf Gimnáziumba járt. 1944. június 26-án családjával és más zsidó származásúakkal együtt az Auschwitz-Birkenau-i munkatáborba deportálták. Édesanyja 1944. december 18-án a Stuffhofi táborban halt meg. Hirsch Gábor az auschwitzi tábor felszabadítását követően Kattowitz, Czernowitz, majd Sluzk táborait is megjárva jutott haza. A munkaszolgálatból visszatért édesapja magántanulóként beíratta a gimnáziumba.
1947-től a Kálvária téri Villamosipari Technikumba járt, majd a Budapesti Műszaki Egyetem esti tagozatán folytatta tanulmányait.
1956-ban elhagyta Magyarországot és Svájcba ment, ahol felvételt nyert az Eidgenössische Technische Hochschule-éba, ahol 1958-ban szerzett diplomát.
1968-ban megnősült, házasságából két fiúgyermeke született.
1994-ben Klein Ottóval, egy hajdúböszörményi születésű zsidóval, aki szintén túlélte Auschwitzot létrehozta a Holokauszttúlélők Svájci Közösségi Pontját (Kontaktstelle für Überlebende des Holocaust).
Nyugdíjas korában fogott bele a múltjának megismerésébe, hosszas kutatómunkát követően két német és egy magyar nyelvű könyvet írt, amiben a békéscsabai holokauszt történéseit írta meg.
A csabai holokausztról összeállított tablóit a békéscsabai zsinagóga emlékszobájában helyezték el.
Hirsch Gábor rendszeres vendége volt – az elmúlt évben fiaival együtt – a Békéscsabán minden év június utolsó vasárnapján megrendezésre kerülő, a Békéscsabáról elhurcolt zsidók emlékére megrendezésre kerülő gyász-istentiszteleten.
Hirsch Gábor 2020. augusztus 25-én hunyt el Zürichben.
Hirsch Gáborral 6 évvel ezelőtt készítettünk interjút:
Békéscsabai beszámoló a földi pokolról
Hirsch Gábor életéről a bekeswiki.bmk.hu-n olvashat többet.