2021.04.19. 19:44
Csokimozi működhet hamarosan Gyulán
Egymilliárd forintos támogatást nyert a gyulai önkormányzat komplex turisztikai beruházások megvalósítására, amelynek keretében fejlesztik majd a város egyik fő idegenforgalmi attrakciójának számító Százéves cukrászdát, valamint a Ladics házat, míg a Nagyváradi úton kerékpárút épülhet. A Százéves cukrászdában Csokimozit és Virtuális kakaóbab ültetvény diorámát is terveznek.
Fotó: LP6DMK2
Városi fejlesztéspolitikánk fontos vezérlőelve meglévő attrakcióink, kulturális értékeink megóvása – mondta a Százéves cukrászda udvarán megtartott hétfői sajtótájékoztatón dr. Görgényi Ernő.
Gyula polgármestere hangsúlyozta, nagyon fontos, hogy a meglévő attrakciókat megőrizzék és lehetőség szerint tovább is fejlesszék. Ennek szellemében nyújtották be vonatkozó pályázatukat másodszorra és átdolgozva a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program kiírására. Emlékeztetett arra, hogy tavaly adták át a megújult Erkel teret, megvalósult az Almásy-kastély Stefánia-szárnyának rekonstrukciója, és ugyancsak az elmúlt év végén kapták meg az írásbeli döntést arról, hogy a Gyulai Várfürdő továbbfejlesztéséhez 2,9 milliárd forint állami támogatást kapnak.
Dr. Görgényi Ernő kifejtette, a Várfürdő, a gyulai vár és az Almásy-kastély mellett Gyula legismertebb és legnépszerűbb látványosságai közé tartozik a Százéves Cukrászda.
– Felbecsülhetetlen értékünk a Ladics ház is, amely egyedülálló kiállítóhelye Magyarországnak, hiszen itt egy valódi XIX. századi polgári ház teljes berendezése segítségével láthatjuk, hogy hogyan éltek az emberek abban a korban – fogalmazott.
Kiemelte, a cukrászda országosan védett műemlék épület, amelyben főként a pince, a tető és a gépészet van rossz műszaki állapotban, az emeleti értékes termek pedig rendkívül leromlott állagúak és funkció nélküliek. A Ladics ház esetében a kiállítóhely harmincegy éves fennállása alatt csupán a ház udvarán található pavilont, valamint az udvar hátsó részén elhelyezkedő cselédszárny épületének a tetőzetét sikerült felújítani, műemléki jókarbantartás keretében. A konyhát, a fürdőszobát, az éléskamrát és a cselédségi mellékszárnyat eddig nem vonták be a kiállításba.
– Fő célunk a két épület állagmegóvása, felújítása, valamint kulturális és turisztikai vonzerejük növelése – tette hozzá. – A kivitelezési munkálatok várhatóan egy év múlva kezdődhetnek, és 2022 utolsó negyedévében fejeződhetnek be.
Dr. Kovács József országgyűlési képviselő elmondta, a fejlesztések szervesen kapcsolódnak majd a korábban megvalósított turisztikai beruházásokhoz. Kiemelte, az önkormányzat számos kiváló pályázatot adott be a TOP keretében, amelynek köszönhetően rengeteg fontos fejlesztés valósult meg Gyulán. Ennek kapcsán szólt arról, hogy formálódik a TOP Plusz, ami újabb, vélhetően még jelentősebb forrásokat hozhat. Megemlítette, hogy zajlik a város legrégebbi lakóépülete, a Máriás-ház felújítása, és a németvárosi templom állagmegóvására is érkezett támogatás.
Újabb attrakciók készülhetnek
Kónya István alpolgármester, a megyei közgyűlés tanácsnoka elmondta, a „Százéves Látogatóközpont” kialakításával egy új attrakciót hoznak létre a működő cukrászda mellett. A földszinten természetesen megmarad a működő cukrászda, az emeleten amennyire lehet visszaállítják az eredeti elrendezést, a tetőszerkezetet javítják, a teljes fedést, héjazást és bádogozást cserélik. Az állagmegóvás mellett olyan interaktív elemeket teremtenek meg, mint a Csokimozi, a virtuális kakaóbab ültetvény dioráma és csokitérkép.
A Ladics-házban állagmegóvást valósítanak meg több fejlesztéssel. Megteremtik az épület és a szomszédos Százéves Cukrászda közötti átjárási lehetőséget. Családtörténeti hologram, 19. századi polgári fürdőszoba interaktív installáció, fotópontok, a kocsiszínben pedig vendégcsalogató hologram létrehozásában is gondolkodnak az épület hangulatának megtartása mellett.
A Nagyváradi úton a Galamb utca és a Csókos út közötti szakaszon új kerékpárút épül, ami újabb, fontos biciklis összeköttetést jelent majd.