2021.04.02. 11:30
Megkezdődtek a haltelepítések a megyében
A közelmúltban elkezdte a haltelepítéseket a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KHESZ), már több tízezer kiló hal került ki a horgászvizekbe. A KHESZ fontos célja, hogy lehetőség szerint elérjék, illetve túlszárnyalják a tavalyi remekül sikerült év eredményeit a telepítések terén.
A haltelepítések március elején kezdődtek, amelynek során elsőként a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége által üzemeltetett Csökmői halgazdaság haltermelő tavaiból, az ott 2020-ban nevelt halak kerültek ki a vizekbe – nyilatkozta hírportálunknak Nemes Attila, a KHESZ ügyvezetője. – Egy 9 hektáros, majd egy 30 hektáros tó sikeres lehalászásán vagyunk túl jó eredménnyel, és húsvét után még előttünk áll egy további 30 hektáros tó halállománya.
A szakember elmondta, az eddigiek lehalászása során a KHESZ és a szövetség vízkezelő tagegyesületeinek vizeibe összesen 50 ezer kilogrammot meghaladó hal került.
A szövetség Facebook-oldalán egyébként folyamatosan tájékoztatást adnak a telepítésekről. Az elmúlt hetekben már olvashattunk arról, hogy például ponty, beszerzési szempontból ritkaságnak számító balin, növendék harcsa és sügér is került a vizekbe. A halak egy részét vásárolja a KHESZ.
Arra a kérdésünkre, hogy miként állítják össze, milyen halfajok kerüljenek és milyen mennyiségben a vizekbe, Nemes Attila elmondta, a haltelepítések tervezésénél a korábbi évek bevált gyakorlata adja a kiindulási alapot.
– Természetesen mindezt a halgazdálkodási tervek, az alhaszonbérleti szerződések előírásai, a vízterületek specialitásai és hasznosítási jellege, a szakmai alapok, illetve végezetül mindezek a finanszírozási lehetőségeknek alárendelve határozzák meg – tette hozzá az ügyvezető. – Szeretnénk továbbá újabb őshonos fajokat, mint például a domolykót vagy a márnát bevonni a telepítésekbe az arra alkalmas vízterületekbe. Ezen fajok szaporítása és nevelése még nem tökéletesen megoldott.
Nemes Attila kitért arra, hogy tavaly a telepítési palettán 12 fajt tudtak felvonultatni.
– Ebből kiemelném ritkaságként a kősüllőt és a menyhalat – sorolta. – Szintén ritkábban beszerezhetők a ragadozó fajok közül a balin, csuka és süllő idősebb korosztályai. Utóbbi vételezésére a jól kialakult beszerzési csatornák adnak lehetőséget, vagy éppen a nyugati étkezési piac itthon megszokottnál magasabb árai szabnak gátat.
Az idei elképzeléseikről szólva a szakember kifejtette, a haltelepítések szempontjából terveik között szerepel a KHESZ történetében talán legkiemelkedőbb, 2020-as év halasítási tényszámainak elérése, valamint túlszárnyalása. Ennek forrását továbbra is a szövetség által kibocsátott, a horgászok által megvásárolt területi jegyek bevétele adja. Ezt növelni tudja a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) által kiírt, őshonos halfajokra telepítésére irányuló pályázat. Nemes Attila hangsúlyozta, a haltelepítéseket a MOHOSZ által közreadott járványügyi előírásoknak és elképzeléseiknek megfelelően zökkenőmentesen hajtották, hajtják végre.
Nem csak a halak szeretik a megye vizeit, egyre több horgász fedezi fel a régiót
A tavalyi esztendőre vonatkozó kérdésünkre a KHESZ ügyvezetője hangsúlyozta, a 2020-as év a járványügyi helyzet okozta félelmek ellenére kimagasló taglétszámmal és területi jegybevétellel zárult.
– Talán ma már ki lehet mondani, hogy ennek oka egyrészt a már szinte folyamatos haltelepítés, s ezzel párhuzamosan a KHESZ vizeinek általánosan jó megítélése – nyomatékosította. – A tavalyi év haltelepítések szempontjából ismét rekordév volt. A ponty különböző korosztályaiból összesen 303 ezer 888 kilogrammot, azaz 303 tonnát telepítettünk, süllőből és kősüllőből összesen 7124 kilót, harcsából 5421 kilót, compóból közel 2000 kilogrammot, sügérből 790 kilogrammot helyeztek ki, de ott volt a listán az előzőknél kisebb mennyiségekben a csuka, balin, kecsege, menyhal, jász és a már szintén nehezen beszerezhető keszegfélék is. A központi telepítési program is érintette Békés megyét.
– A halgazdálkodási szakmai alapokon országosan elosztott 1 millió 176 ezer 700 kiló pontyból a KHESZ 60 ezer kiló háromnyaras pontyot kapott, amit a horgászvizek között a meghatározott felosztási arány szerint osztottak el. Ezek a szintén szép halak tovább emelték a Körös-vidék vizeinek nívóját – hangsúlyozta.
Rengeteg óriási kapásról, szép fogásról kap hírt hírportálunk, a Békés Megyei Hírlap is. Ezzel kapcsolatos felvetésünkre Nemes Attila elmondta, bíznak abban, hogy a Körös-vidék vizeiben élő halállomány természetes szaporulata és az évről évre végrehajtott telepítések, végezetül a horgászok halbarát szemlélete, mértékletes és szabálykövető magatartása alapozza meg azt, hogy rengeteg szép halról érkezik be a médiumokhoz és hozzájuk is fotóval dokumentált bejelentés. A szövetséghez érkező beküldéseket a horgászok között kisorsolt KHESZ általános típusú területi jegyek odaítélésével és kisorsolásával is motiválják.
A KHESZ ügyvezetője megerősítette, a megyei horgászvizek egyre népszerűbbek az ország más részeiről érkező horgászok körében is.
– Egyre ismertebb, egyre népszerűbb a megye. Ebben többünk részéről sok munka van és még mindig bőven van fejleszteni való, de jó úton haladunk – fogalmazott.
Később döntenek majd a Sulikupáról
Facebook-oldalán a KHESZ beszámolt arról, hogy figyelemmel kísérik az aktuális járványhelyzetet, a kormányzati és országos horgászszövetségi intézkedéseket, és ezeknek megfelelően fognak dönteni a Sulikupa idei megtartásáról, halasztásáról vagy törléséről. Amennyiben a közeljövőben kedvező változások nem lesznek, természetesen nem lehet szó a rendezvény megtartásáról. Mint kiemelték, május 8-ig, a selejtezők tervezett időpontjáig a járványügyi helyzet akár kedvezően is alakulhat, így a selejtezők elhalasztásáról egyelőre nem célszerű dönteni. A március 31-i nevezési határidő természetesen kitolódik, és amennyiben az iskolák újranyitnak, és a járvány jelentősen mérséklődik vagy megszűnik, az eredeti vagy későbbi időpontban szeretnék a versenyt megrendezni.