2022.10.14. 09:55
Tovább szépül Békéscsabán a Tégla Népművészeti Alkotóház
Folytatódik Békéscsabán a Tégla Népművészeti Alkotóház rekonstrukciója. A több ütemben zajló felújítás keretében idén megújult az épület homlokzata, hamarosan pedig napelemekkel teszik energiahatékonyabbá az ingatlant.
Pál Miklósné
Fotó: Für Henrik
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület egy pályázatnak köszönhetően lett a Tégla határozatlan idejű díjmentes használója 2018-ban. Pál Miklósné elnök elmondása alapján egy nagyon lelakott állapotú épülettel szembesültek akkor, hiszen kisebb felújításoktól eltekintve, 30-40 éven át komolyabb munkákat nem végeztek a korábbi Tégla művelődési ház épületén.
– Volt olyan ablak, amit ha meglöktünk volna, az üveg darabokban zuhan a földre. Ha esett az eső, a víz becsöpögött az épületbe. A fűtésről egy régi kazán gondoskodott, a felfűtött víz pedig egy olyan csövön haladt keresztül, amit még a régi téglagyárban készítettek az akkori szigetelési eljárásokkal, így óriási volt a hőveszteség. Mindenhol omladozott a vakolat, a mosdó folyamatosan eldugult – ismertette az állapotokat.
Éppen akkor, amikor átvették az épületet elindult a Csoóri Sándor Alap, ami alapvetően a népi kultúra támogatására jött létre, de épületfelújításra is lehetett pályázni. A Békés Megyei Népművészeti Egyesület minden évben nyert.
– Az első és legfontosabb feladat a fűtés korszerűsítése volt. Továbbá kicseréltük a nyílászárókat és kifestettük az épületet. A második évben teljesen új tetőszerkezetet kapott az épület. Emellett csatornáztunk, festettünk és egyéb külső munkákat végeztünk el. Hatalmas lyukak tátongtak a járdán, széttöredezett a beton, így a harmadik évben helyreállítottuk a járófelületeket is. Az épület leromlott öltözőrészét pedig közösségi térré alakítottuk át – ismertette az elnök. Idén az épület külső homlokzata és a Mezőker felőli oldala újult meg, utóbbi rész már közel 50 éve nem volt lefestve. Hamarosan pedig napelemeket is szerelnek a tetőre, ezzel is energiahatékonyabbá téve az épületet.
– Mindez nem jöhetett volna létre az egyesületi tagok rengeteg önkéntes munkája nélkül. Úgy gondolom, hogy most már méltó az épület arra, hogy a népi kézművesség igazi otthona legyen – fogalmazott Pál Miklósné. Megtudtuk, jelenleg 19 felnőttképzési csoport működik a Téglában, illetve többek között akkreditált képzéseket és műhelyfoglalkozásokat is nyújtanak.