2023.11.24. 19:35
Megjelent az első magyar könyv, a Budai krónika új kiadása
Idén ünnepeljük a magyarországi nyomtatás 550. évfordulóját, ugyanis ekkor jelent meg az első magyar könyv, a Chronica Hungarorum (A magyarok krónikája). A jeles évfordulóról az Országos Széchenyi Könyvtár is megemlékezett.
Fotó: Gyemendi Réka
Rendezvénysorozatot szerveztek, külön honlapot hoztak létre a jeles alkalomból, illetve megjelent a kötet hasonmás kiadása, a Budai krónika 550 példányban. Farkas Gábor Farkas, az Országos Széchenyi Könyvtár munkatársa pedig vállalta, hogy végigjárja az országot és valamennyi vármegyei könyvtárban előadást tart. A kiadványt, illetve a 15. századi könyvnyomtatás történetét pénteken mutatta be a Békés Megyei Könyvtárban.
Az előadás előtt Juhász Zoltán, a Békés Megyei Könyvtár igazgatója felidézte, Európában Johannes Gutenbergnek köszönhetően indult el a nyomdászat a 15. században. Találmánya később egész Európában ismertté vált, így természetesen Magyarországra is megérkezett. Hess András nevéhez köthető a nyomdászat meghonosítása hazánkban, hiszen 1473-ban publikálta az első magyarországi nyomtatott könyvet, a Budai Krónikát. Az igazgató hozzátette, a békéscsabai nyomdászat idén 150 éves, 1873-ban nyitotta meg Dobai János a nyomdáját Békéscsabán, a mai Munkácsy Mihály Múzeum mellett.
Farkas Gábor Farkas a fiatal nyomdász tanulóknak tartott előadásában hangsúlyozta, Gutenbergnek több mint öt évszázaddal ezelőtt ugyanolyan problémákkal, kihívásokkal kellett megküzdenie, mint a mai nyomdászoknak. Kiemelte, hogy öt olyan elem van, ami akkor és most is elengedhetetlen egy kiadvány sikeréhez: egy jó kézirat, egy jó nyomda és nyomdász, egy bőkezű mecénás, egy piac, ahol értékesíteni lehet, és a legfontosabb, az olvasók.
Farkas Gábor Farkas felidézte, Hess András egy olyan könyvet akar nyomtatni, amely minden magyar ember számára kedves és szívderítő.
A Budai Krónika új kötetéből a Békés Megyei Könyvtár is kapott egy példányt, ami mostantól bárki számára elérhető az olvasóteremben. Emellett egy hatórás, részekre bontott hangoskönyv is készült, ami az egyik legismertebb zenei alkalmazásban hallgatható meg.