2024.04.12. 19:45
Pálinkafesztivál: több mint 1300 párlatot és pálinkát zsűriznek – galériával, videóval
Megkezdődött a Gyulai Pálinkafesztivál keretein belül életre hívott Brillante – 2024 Nemzetközi Pálinka- és Párlatverseny érzékszervi zsűrizése pénteken Békéscsabán. Az eredményeket a pálinkafesztivál keretein belül hirdetik majd ki.
Mint azt Varga-Bora Tímea főszervezőtől megtudtuk, a pálinkafesztivál keretében meghirdetett A Brillante – 2024 Nemzetközi Pálinka- és Párlatversenyre idén is három kategóriában nevezhettek az érdeklődők. Bérfőzetők, magánfőzők párlatait, illetve kereskedelmi főzdék pálinkáit, párlatait is várták. Ebben az évben összesen 1353 minta érkezett, ami jelentősen túlszárnyalta a tavalyi 1178 mintát. A nevezők jelentős része évek óta visszatérő versenyző, akiknek fontos a verseny korrekt, őszinte szakmai véleménye a termékeikről, illetve az idei évben kiemelkedően sokan először neveztek versenyre.
Pálinkafesztivál: 23 tagú a zsűri
Az érzékszervi zsűri 23 főből, elismert hazai és nemzetközi bírálókból áll, akik folyamatos szakmai képzéseken és vizsgákon vesznek részt, és akik a 100 pontos rendszerben már vizsgát tettek. Emellett neves hazai illetve külföldi pálinkaházak, bérfőzdék főzőmesterei, díjnyertes magánfőzők. A zsűri elnöke Adamik Anikó, a Gyulai Pálinkafesztivál szakmai koordinátora, okleveles élelmiszer mérnök, pálinkafőző mester, pálinkabíráló, nemzetközi párlatszakértő, bártender, illetve Lovassy György, okleveles élelmiszeripari mérnök, Pálinka Sommelier, a Destillata és más nemzetközi versenyek magyar zsűritagja, hivatalos pálinka tréner és bíráló.
Pálinkafesztivál: több mint 1300 párlatot és pálinkát zsűriznek
Fotók: Lehoczky PéterA zsűri számítógéppel bírál, amely az Ongai Kulturális Egyesület által kidolgozott 100 pontos bírálati rendszerben történik, ahol az eddigi fő bírálati szempontok alkategóriákra vannak osztva, melyek eltérő nagyságú pontszámokkal jelzik a pálinka, illetve a párlat adott „részfunkcionális” értékét. Ez a rendszer egy sokkal árnyaltabb, részletesebb leírást tud adni a párlatokról. Továbbra is több bíra egybehangzó értékelése lesz a végeredmény. A bírálati szempontok között vizsgálják az illatolást, ezen belül a technológiai tisztaságot, az intenzitást, a gyümölcskaraktert, a tartósságot, az ízlelést, a zamatot azon belül a technológiai tisztaságot, az intenzitást, tartósságot, gyümölcskaraktert, szájérzetet. Ugyancsak értékelik a harmóniát, a komplexitást.
A birs az idei év gyümölcse
A verseny során több fődíjat határoznak meg, így a Legjobb Kereskedelmi Pálinka, a Legeredményesebb Kereskedelmi Főzde, a Legjobb Magánfőzött Párlat, a Legeredményesebb Magánfőző, a Legjobb Bérfőzetett Párlat, a Legeredményesebb Bérfőzető és a Legeredményesebb Bérfőzde címet egyaránt odaítélik. A bronz, ezüst, arany és champion minősítések is gazdára találnak. A fesztiválon évek óta egy-egy gyümölcs áll a középpontban, amely idén a birs. Ennek megfelelően kiválasztják az Év birs pálinkáját, illetve párlatát is.
A minősítéseket az ünnepélyes eredményhirdetés keretein belül Gyulán, a Gyulai Pálinkafesztiválon, május 18-án, szombaton 16 órától a Hunguest Hotel Erkelben hirdetik ki.