2024.07.29. 12:22
Mesterségek Ünnepe: több mint ötven népművész képviseli Békés vármegyét
Augusztus 17-20. között tartják az ország legnagyobb népművészeti fesztiválját a Mesterségek Ünnepe rendezvényt a Budai Várban, ahol a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjai lesznek a legnagyobb számban, több mint 50-en. Hímzésekben, rézmunkákban is bemutatják a török hatásokat Békés vármegyei népművészetében.
A látványműhelyekben ki is próbálhatják a látogatók egyes mesterségeket Fotó: Mesterségek Ünnepe
A Mesterségek Ünnepe kiemelt rendezvénye a Békés Megyei Népművészeti Egyesületnek (BMNE). Pál Miklósné, az egyesület elnöke hangsúlyozta, a Népművészeti Egyesületek Szövetségének a legnagyobb tagszervezete a BMNE, így több mint 50 tagjuk képviseli a rendezvényen Békés vármegye népművészetét.
A Mesterségek Ünnepe kiemelt témája a Török hatások a magyar népművészetben
– A Mesterségek Ünnepe díszvendége Törökország, kiemelt témája a Török hatások a magyar népművészetben – hangsúlyozta Pál Miklósné. – Mesterségbemutatókat, játszóházat is tartunk, valamint olyan kiállítást rendezünk be, ahol a hímzésekben, rézmunkákban is tetten érhetők, szerepelnek olyan Törökországból származó szimbólumok, mint például a tulipán és a gránátalma.
Az elnök kitért arra, az egyesület török bazárjában mézes pattogatott kukoricát és török kávét is kínálnak majd. A mesesátrukban élőszavas mesemondást hallgathatnak a gyermekek. Olyan magyar népmeséket mutatnak be, melyek kapcsolatosak a törökökkel is. A réztárgyak bemutatóján török fegyvereket, például török szablyát is láthatnak a Mesterségek Ünnepére érkezők.
– A battonyai szerb hímzés nagyon hasonlít a törökre. Ezt, és az úri hímzést is bemutatjuk – ecsetelte Pál Miklósné. – Itt is olyan motívumok szerepelnek, melyek a törököktől származnak.
A legkülönlegesebb tevékenység az ebru festés lesz
A Mesterségek Ünnepe szervezői közölték, augusztus 17-20. között a Budai Várban csaknem ezer magyar és külföldi kézműves portékáit tekinthetik és vásárolhatják meg az érdeklődők, és a közel száz látványműhelyben ki is próbálhatják az egyes mesterségeket. Négy napon keresztül gyerekprogramokkal, kézműves foglalkozásokkal, koncertekkel, divatbemutatóval, táncházzal és táncelőadásokkal várják a látogatókat. A Magyar-Török Kulturális Évad alkalmából lesz a rendezvény díszvendége Törökország.
– A Mesterségek Ünnepe az ország legnagyobb családi fesztiválja, ahol minden korosztály talál magának elfoglaltságot – hangsúlyozták a szervezők. – Törökországból közel húsz alkotóművész vesz részt a fesztiválon. A legkülönlegesebb tevékenység az ebru festés lesz, ahol egy edénybe töltött víz tetejére öntött festék segítségével jelenítenek meg mintákat a papíron. Mellette többek között kalligráfus, nemez- és bábkészítő mester, szövő, rézműves és üvegfújó mesterek, valamint népzenészek és néptáncosok érkeznek a rendezvényre, hogy minél szélesebb körben bemutassák a látogatóknak a török kulturális hagyományokat.
Üzbegisztánból szőnyegszövő és harangkészítő mester is érkezik
A díszvendég ország mellett üzbég, kazah, koreai, mongol, türkmén, kínai, angol és lengyel mesterek is gazdagítják az idei rendezvény programját. Kínából kalligráfus, Üzbegisztánból szőnyegszövő, miniatűrfestő, ékszer- és harangkészítő mester érkezik, Koreából a hagyományos hanji készítését ismerhetik meg, az Egyesült Királyságból érkező mester – aki a híres magyar pásztorkalap-készítő Mihalkó Gyula műhelyében is megfordult – történelmi és kortárs nemezkalapokat készít, a hagyományos kézi nemezelési technikákat alkalmazva.