2024.08.07. 15:13
Vármegyenapot rendeznek szeptember 7-én Békéscsaba főterén
Szeptember 7-én, szombaton immáron kilencedik alkalommal rendezi meg a Vármegyenapot a Békés Vármegyei Önkormányzat Békéscsaba főterén – jelentette be az eseménnyel kapcsolatos szerdai sajtótájékoztatón Zalai Mihály, a Békés Vármegyei Önkormányzat elnöke és Csibor Márton, a Nemzeti Művelődési Intézet Békés vármegyei igazgatója. A Vármegyenapon számos programmal és érdekességgel várják az érdeklődőket, várhatóan 31 település és több mint száz kézműves, illetve feldolgozott élelmiszert előállító termelő lesz jelen a programon.
Zalai Mihály, a Békés Vármegyei Közgyűlés elnöke a Vármegyenap kapcsán felelevenítette, hogy az akkori megyei önkormányzat 2016. szeptember 3-án szervezte meg először a rendezvényt, akkor még Megyenap néven. Mint mondta, 2015-ben ünnepeltük Békés vármegye újjászervezésének 300. évfordulóját, és akkor döntöttek arról, hogy megszervezik az összetartozást erősítő, illetve a megyei értékeket bemutató programot.
Vármegyenap az értékek jegyében
Csibor Márton elmondta, idén is a vármegyei, illetve a települési értékek bemutatása áll a Vármegyenap középpontjában.
– A jelen állás szerint 31 település fogja bemutatni saját települési értéktárát, illetve az általa képviselt vármegyei értékeket – folytatta a gondolatot az NMI Békés vármegyei igazgatója. Csibor Márton szólt arról, hogy minden évben választanak egy kiemelt kategóriát, tavaly a gasztronómiát, idén pedig az épített örökség tematikáját járják majd kiemelten körül. Az épített örökséget a vármegyei kézműves közösségekkel, az NMI ASzakkör című programjában szereplő helyi kézműves közösségekkel összekapcsolódva fogják rendhagyó, interaktív módon bemutatni. Lesz tabló-, illetve roll-up-kiállítás, kvízjáték, valamint a megyei értékekre fókuszáló, nyomozásos, szabadulószoba jellegű játékkal is készülnek. A 31 település saját épített örökségét is megjeleníti majd.
Országos intézmények is bekapcsolódnak
Csibor Márton kifejtette, a Kulturális és Innovációs Minisztérium annak apropóján, hogy júliustól Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki posztját, elindította az 1100 éve Európában, 20 éve az unióban című programsorozatot, amely minden vármegyében egy-egy kiemelt rendezvényhez kapcsolódik; Békésben a Vármegyenaphoz. Így a szeptember 7-i békéscsabai eseményen 15 országos, neves kulturális intézmény is jelen lesz. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ interaktív cirkuszművészeti animációs programmal jelenik meg; a Nemzeti Táncszínház táncgálával, a Hagyományok Háza kézműves bemutatókkal és foglalkozásokkal készül.
Több mint száz kézműves és termelő
Zalai Mihály elmondta, a rendezvény ezúttal is szekciókból áll majd. Középpontba kerülnek a vármegyei értékek. Bemutatják a vármegye különleges nemzetiségi kultúráját, a nemzetiségek délelőtt a színpadon mutatkoznak be, illetve délben ételkóstolóval is készülnek.
A kézműves vásár az első rendezvénytől fontos része a programnak, idén már száznál több kézműves és feldolgozott élelmiszert előállító termelő lesz jelen a Vármegyenapon.
– Lassan ez a lesz a Dél-Alföld legnagyobb ilyen jellegű vására – fogalmazott Zalai Mihály, aki kitért arra is, hogy ebben az évben először lekvárfőző-bemutató is kiegészíti a programot.
Családi programok
A vármegyei közgyűlés elnöke kitért arra, hogy a Vármegyenap családi program is egyben. A Békés Megyei Népművészeti Egyesülettel együttműködésben népi játszóház és kézműves programok is várják a gyerekeket, a családokat.
Jelen lesznek a rendezvényen a katonai hagyományőrzők, amelyek tagjai különleges bemutatókkal készülnek a programra, de ugyancsak lesz rendőrségi, honvédelmi és a készenléti rendőrség által prezentált bemutató is.
Zalai Mihály elmondta, a rendezvény évről évre egyre nő, így a Szent István tér mellett az Andrássy úton is lehet majd találkozni a Vármegyenap standjaival, programjaival.