2 órája
Egyeztettek, hogy miként léphetnének előre a gesztiek – galériával
Kiemelt figyelmet fordít a kormány Gesztre. Az elmúlt időszakban rengeteg infrastrukturális beruházás valósult meg a településen, átadták például a felújított geszti Tisza-kastélyt, most pedig az a cél, hogy a további fejlesztések mellett a hátrányos helyzetűek számára képzéseket és munkát biztosítsanak, főleg az elsődleges munkaerőpiacon és lehetőleg helyben.
Arról, hogy ehhez milyen lépések szükségesek, a minap Geszten egyeztetett Sztojka Attila, a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára, dr. Kovács József országgyűlési képviselő és Brandt Krisztián, a település polgármestere, többek között a helyi nemzetiségi önkormányzat vezetőivel is.
Sztojka Attila: az a fontos, hogy munka révén mindenki előreléphessen
Az esélypolitika kulcsa a foglalkoztatás, az a fontos, hogy munka révén mindenki előreléphessen – mondta Sztojka Attila. Az államtitkár szerint el kell érni, meg kell szólítani azokat, akikről szól a szakpolitika, úgy lehet csak hatékony. Pontosan azért érkezett a minap Gesztre, hogy egyeztessenek arról, miként, milyen lépések mentén lehetne élhetőbbé tenni a települést, ahol egyébként az elmúlt időszakban számos kedvező intézkedés történt.
Olyan gazdasági, társadalmi átalakulások zajlanak a világban, amelyek hatást gyakorolhatnak a mindennapokra is – folytatta. Az államtitkár emlékeztetett, hogy 2010-től 2019-ig egy soha nem látott fejlesztési időszakot élt meg az ország, majd jöttek a kihívásokkal teli évek. Most azt lehet tapasztalni, hogy a kormány célkitűzése, a teljes foglalkoztatás megvalósulhat. Vannak mondhatni tartalékok a rendszerben, a hátrányos helyzetű emberekre erőforrásként tekintenek.
Beszélni kell az emberekkel arról, hogy mi akadályozza őket a munkavállalásban. Nem biztos, hogy csak az emberen múlik mindez, kérdés, van-e olyan munkaadó a térségben, aki fel tudná venni, van-e számára szabad álláshely – magyarázta Sztojka Attila.
A Tisza-kastéllyal negyven munkahelyet teremtettek Geszten
Szólt arról, hogy a Tisza-kastély felújításával a településen 40 munkahelyet is teremtettek. Nyár eleji átadása óta immár több mint 20 ezren keresték fel, és a jövőben évente 20-30 ezer látogatóra számítanak a Tisza-kastélyban. Erre, a turizmusra lehet építeni, illetve fel kell mérni, hogy milyen kiszolgáló egységekre van szükség, hogy a vendégek teljes körű szolgáltatásokban részesülhessenek. És meg kell nézni, hogy a helyiek ebben hol lelhetik meg a maguk szerepét.
A cél az, hogy Geszt és a térség még élhetőbb legyen – folytatta. Úgy véli, szükséges képzéseket, kompetenciafejlesztéseket biztosítani a hátrányos helyzetűek számára. Figyelembe kell venni a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetet, de azt is, hogy 10-15 év múlva mi várható. Kiemelte, hogy szolgáltatókra – a fodrásztól a kozmetikusig, a kőművestől a burkolóig – szintén szükség van egy-egy településen, tehát a turizmus mellett a gazdaság más szegmenseire is lehet, kell építeni.
Sztojka Attila államtitkár hangsúlyozta, hogy további beruházások is várhatók Geszten – a helyiek véleményét, érdekét szem előtt tartva –, és hogy a fejlesztések tekintetében az önkormányzat a kulcsszereplő. Kiemelte azt is, hogy Románia schengeni csatlakozása, azaz a schengeni határ eltörlése szintén lendületet adhat, számos lehetőséget nyithat a térség számára, hiszen a jelenleg a határ mentén lévő települések rögtön a középpontba kerülhetnek.
Húszmilliárd forintnyi beruházás valósult meg Geszten
Az elmúlt években 20 milliárd forintnyi beruházás valósult meg Geszten – emelte ki dr. Kovács József országgyűlési képviselő, megemlítve a Tisza-kastély felújítását, de azt is, hogy vadonatúj óvoda, általános iskola és konyha épült, hogy utakat építettek belterületen és külterületen egyaránt. Geszt pillanatnyilag zsáktelepülés, de a schengeni nyitással és az M44-es országhatárig való megépítésével kinyílhat számára a világ.
Kiemelte, miszerint a kormány az embereket is szeretné segíteni, hogy boldogulhassanak, hogy az életkörülményeik mellett az életszínvonaluk ugyancsak javulhasson. A közfoglalkoztatás a helyiek 10 százalékát érinti, a közfoglalkoztatottak értéket teremtenek – példaként hozta fel a mezőgazdasági projektet és a tésztakészítő-üzemet –, gondoskodnak a település rendben tartásáról is. Azt mondta, az a célszerű, ha az emberek helyben vagy az otthonukhoz lehető legközelebb tudnak dolgozni az elsődleges munkaerőpiacon.
Hatvanhat közfoglalkoztatott dolgozik, és vannak a várólistán
Brandt Krisztián, Geszt polgármestere elmondta, hogy jelenleg 66 közfoglalkoztatott dolgozik az önkormányzat kötelékében, és van várólista, 15-en számítanak arra, hogy bekerülhetnek valamelyik projektbe. Hangsúlyozta, hogy az elmúlt években Geszt egészére kedvező folyamatok zajlottak, ugyanakkor csak az út elején tartanak. Rengeteg lehetőség rejlik a településben, a gesztiekben, az egyeztetés – amelyet eredményesnek nevezett – azt a célt szolgálta, hogy ezeket felmérhessék és később kiaknázhassák.
Az első lépés, hogy a szándék meglegyen, utána jöhetnek a fejlesztések
Sztojka Attila államtitkár ugyancsak beszélt a közfoglalkoztatásról. Kiemelte: munkaalapú társadalmat építenek, és a cél a közfoglalkoztatással, mint szociálpolitikai eszközzel az, hogy visszavezessék az embereket az elsődleges munkaerőpiacra. Azt tehát nem szeretnék, hogy a közfoglalkoztatás visszatartsa az embereket az elsődleges munkaerőpiactól. A közfoglalkoztatás ugyanakkor marad, és amekkora létszám, keret az észszerűség határain belül indokolt egy-egy településen, annyi biztosított lesz a továbbiakban is.
Arra, hogy miként lehet egy térségben beindítani a gazdasági folyamatokat, remek példa a Tisza-kastély – emelte ki. Mint fogalmazott, a kormány azokra a térségekre kiemelt figyelmet fordít, ahol van munkaerőpiaci tartalék, vagyis ahol az országos átlagnál magasabb a munkanélküliség. Az esélypolitika a széleskörű partnerségre épít, és úgy véli, az az első lépés, hogy a szándék meglegyen a felek részéről az együttműködésre. Ezt követően jöhetnek a fejlesztések is Gesztre.
Egyeztettek, hogy miként léphetnének előre a gesztiek
Fotók: Lehoczky Péter