Felszólalás

2024.10.14. 06:50

A Munkácsy Negyedről beszélt Herczeg Tamás a Parlamentben

Mi, békéscsabaiak büszkék vagyunk rá, hogy Békéscsaba Munkácsy városa, hogy az asztalosinasból lett festőfejedelem gyermekkorában itt élt, innen indult világhódító útjára, és Békéscsabára mindig szeretettel gondolva lett világhírű festőművész – ezzel zárta a minap parlamenti felszólalását Herczeg Tamás országgyűlési képviselő. Sorra vette a Munkácsy Negyed kialakítását célzó projekt elemeit.

Licska Balázs

Herczeg Tamás országgyűlési képviselő a Facebook-oldalán azt írta, annak apropóján beszélt a Munkácsy Negyed fontosságáról, hogy a József Attila és Deák utcát összekötő csabai kishidat, a Réthy hidat nemrég adták át ünnepélyes keretek között.

Munkácsy Negyed, Herczeg Tamás, parlament, parlamenti felszólalás
A Munkácsy Negyed része az Ursziny-Beliczey-kúria ahol otthonra lelt a bábszínház. Fotó: Herczeg Tamás Facebook-oldala

Fejlődést hozott a Modern Városok Program

Felszólalásában elmondta, hogy a Modern Városok Program Békéscsaba történelmi léptékű fejlődését eredményezte. Fejlesztették a közlekedési hálózatot, iparterületeket alakítottak ki, energetikai, sportcélú, turisztikai és kulturális beruházásokat valósítottak meg, amelyek megváltoztatták Békéscsaba arculatát is. Kiemelte, hogy a Modern Városok Programmal három célt tűztek ki Békéscsabán, a békéscsabaiak és a környékben élők érdekében: 

  • egyrészt azt, hogy javítsák a város megközelíthetőségét;
  • másrészt azt, hogy élénkítsék a helyi gazdaságot;
  • harmadrészt azt, hogy az itt élők jóllétét, életminőségét javítsák.

Turisztikai, kulturális és városrehabilitációs projekt is volt a Munkácsy Negyed

A harmadik körbe tartozik a Munkácsy Negyed kialakítása is, amely sok projektből állt össze, egyszerre jelentett turisztikai, kulturális és városrehabilitációs programot. A 4 milliárd forintos kormányzati támogatásból megújult Békéscsaba belvárosának jelentős része. A fejlesztések érintették a Munkácsy Mihály Múzeumot, ahol megújult az állandó kiállítás; a Békés Megyei Könyvtár és a Csabagyöngye Kulturális Központ között kialakították a Hírességek sétányát; rendbe tették az addig elhanyagolt Ursziny-Beliczey-kúriát, ahol otthonra lelt a bábszínház. Megújították az egykori Steiner-Omaszta-kúriát, a mai Munkácsy Emlékházat, ahol a festőfejedelem gyermekként megfordult, újjávarázsolták a mellette lévő Omaszta-parkot. Az emlékházban cukrászda és kolbászda is helyet kapott. 

Herczeg Tamás: a békéscsabaiak büszkék arra, hogy Békéscsaba Munkácsy városa

Békéscsaba büszke arra, hogy a város Munkácsy városa

Herczeg Tamás országgyűlési képviselő elmondta, hogy három híd is megújult, újjáépült a Munkácsy Negyedben. A Kórház és a Kiss Ernő utcát összekötő Sztraka Ernő híd visszanyerte eredeti arculatát, a Gyulai úti Munkácsy hidat immár patinás korlát díszíti. A József Attila és Deák utca közötti gyaloghíd, a csabai kishíd elbontása után egy, a gyalogosokat és a kerékpárosokat egyaránt kiszolgáló hidat építettek, amely immár Réthy Pál nevét viseli. Munkácsy Mihály örökségét viszik tovább azok a szobrok is, amelyeket kihelyeztek a projekt során, és ezek a köztéri alkotások közösségi térként, találkozási helyként egyaránt szolgálnak. Felszólalását azzal zárta, a békéscsabaiak büszkék arra, hogy Békéscsaba Munkácsy városa, hogy az asztalosinasból lett festőfejedelem a városból indult.

A teljes felszólalást ITT nézheti meg.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában