2024.11.09. 14:14
Hullik a levél? Találjon jobb indokot, ha fát szeretne kivágni
Elérkezett a faültetések mellett a fakivágások időszaka is. Opauszki Zoltán, Békéscsaba környezetvédelemért és turisztikáért felelős tanácsnoka felhívta a figyelmet, hogy közterületen nem lehet engedély nélkül sem telepíteni, sem kivágni fákat, bokrokat. A fakivágás szabályairól egy két éve hatályba lépett, a javaslatára elfogadott önkormányzati rendelet is rendelkezik.
Sokan hajlamosak elfelejteni, hogy a házuk előtti, kerítésen kívüli terület közterületnek számít. Ez azt jelenti, hogy ott engedély nélkül nem lehet fákat vagy bokrokat ültetni, sem kivágni. Aki megszegi a fakivágás szabályait, büntetést kockáztat, és komoly következményekkel kell szembenéznie – ismertette Facebook-oldalán Opauszki Zoltán. Kiemelte: minden közterületre ültetett fa automatikusan a helyileg illetékes önkormányzat tulajdonába kerül. Ezért a fák kivágásához hatósági engedély szükséges, akkor is, ha az adott fát a lakók ültették saját pénzükön.
Súlyos probléma esetén lehet csak fát kivágni
Békéscsaba környezetvédelemért és turisztikáért felelős tanácsnoka közölte: a leggyakoribb panaszok a fa árnyékolása, a levelek hullása vagy a parkoló autók akadályozása miatt érkeznek, de ezek önmagukban nem elegendő érvek a kivágás engedélyezéséhez. Ha valóban súlyos problémát jelent egy utcai fa, például törés- vagy kidőlésveszély áll fenn, illetve járhatatlanná teszi a járdát, a jegyzőnél lehet kérni az engedélyt a kivágásra. Az is elfogadható indok, ha a fa gyökerei kárt tesznek az épületben.
Önkormányzati rendelet szól a fás szárú növények védelméről
A javaslatára a békéscsabai városi közgyűlés két éve bólintott rá a fás szárú növények védelméről szóló önkormányzati rendeletre. Akkor Opauszki Zoltán jaminai önkormányzati képviselő, városi tanácsnok hangsúlyozta: a jogszabály elfogadása is egy üzenet, hogy fontosak Békéscsaba számára a fás szárú növények, a fák és a cserjék.
Meghatározták a fakivágás szabályait is a rendeletben
A regulába belefoglalták, hogy önkéntes faültetés, azaz közterületi növénytelepítés esetén is kell előzetes hozzájárulást kérni, és az abban megszabott feltételeket be kell tartani. Meghatározták a fakivágás szabályait is: csak a közterület tulajdonosának előírásai és a jegyző engedélye alapján lehet fás szárú növényt eltávolítani – többek között élet- és balesetveszély, kiszáradás, betegség miatt –; illetve kizárólag szeptember 1. és február 28. között, persze vannak kivételes esetek. Az is lényeges, hogy van pótlási kötelezettség, aminek pénzbeli megváltással is eleget lehet tenni.
A CsabaParkot, a Lencsésit és Jaminát is érinti a 100 millió forintos projekt
Békéscsabán egyébként egy nagyszabású erdősítési, fásítási programot indítanak hamarosan, erről Szarvas Péter polgármester is beszámolt a Facebook-oldalán – kiemelve, hogy tovább zöldül Békéscsaba –, Opauszki Zoltán tanácsnok mellett. A 100 millió forintos projekttel azt a célt fogalmazták meg, hogy javítsák a levegő minőségét, hogy csökkentsék a szálló por mennyiségét.
Összesen 105 ezer facsemetét telepítenek. Ezek közül 1200 úgynevezett kertészeti csemete, 12/14 centiméter törzskörméretű faiskolai előnevelt növény; míg a többi erdészeti csemete, azaz egyéves magágyi csemete. Az erdősítési, fásítási program érinti
- a Báthori utca mögötti területet,
- a Franklin utcai bérlakások mögötti területet,
- a Békési úti szennyvíztelep mögötti területet,
- a CsabaParkban a parkerdő területét.
Fásítanak a Lencsési lakótelep környékén, a Haán Lajos tér és az Öntözött rét, valamint a Szabó Pál tér és az Öntözött rét közötti területen. Továbbá pótolnák a tömegközlekedési útvonalak hiányzó fasorait az Orosházi, a Kolozsvári és a Szarvasi úton. Emellett próbajelleggel telepítenek csemetéket a dűlőutak mellett, Felsőnyomáson.