1 órája
Csabai kutató tárta fel a Németországban elhunyt magyar katonák történetét
Kolarovszki Csaba rengeteg munkát tett bele a németországi kutatásába, amihez kapcsolódik az 1944-ben, Mezőmegyeren lezuhant német repülőgép két pilótájának a hozzátartozóinak a felkutatása is. A kutatásnak köszönhetően feltárták több, Németországban elesett magyar katona emlékét és történetét.
Kolarovszki Csaba németországi kutatásai során számos kutatóval és német állampolgárral ismerkedett meg, köztük volt dr. Friedhart Knolle, aki a német Harz Nemzeti Park munkatársa, és többek között a Német Barlang- és Karsztkutatók Egyesületének tagja is. A békéscsabai kutató rengeteg munkát tett bele a németországi kutatásába, ehhez kapcsolódik az 1944. október 6-án Mezőmegyeren lezuhant német repülőgép két pilótájának a hozzátartozóinak felkutatása is. Dr. Friedhart Knolle felvette őt egy németországi kutatócsoportba, ahol több területen dolgozó kutatók segítenek egymásnak, hogy minél részletesebb információkat kapjanak az adott kutatásukhoz. Majd segítséget kért, mert az egyik kutató kollégája, dr. Rainer Bendick elakadt egy németországi magyar sírhelynél.
24 elhunyt magyar katona sírhelye található Németországban
Van egy település Békéscsabától 1170 kilométerre: Clausthal-Zellerfeld, Alsó-Szászország tartományban, ahol a 2. világháborúban elhunyt 24 magyar katona sírhelye található és dr. Rainer Bendick Volksbund, a Német Hadisírok Bizottsága Braunschweigi Kerületi Szövetség oktatási tisztje a környék katonai temetőiben 2. világháborúban elesett katonák történeteit kutatja. Amiatt kértek segítséget, hogy megismerjék az áldozatokat és a történetet, hogyan hallhattak meg. Több katonai kórház is működött a településen köztük volt egy magyar katonai kórház is a 2. világháború alatt, amiről szerettek volna több információt megtudni.
A kutatás során kiderült, az egyik magyar katona békéscsabai származású volt
Kolarovszki Csaba sikeresen beazonosította a Németországban elhunyt katonák kilétét és halálozási körülményeiket, mint kiderült egyikük békéscsabai származású volt. A Magyar Hadtörténeti Intézet is a segítségére volt, hogy melyik Magyar Királyi kórház működött a háború alatt Clausthal Zellerfeldben. Azonban a részletesebb információkért a fővárosi Hadtörténelmi Levéltárhoz irányították.
Dr. Rainer Bendick célja, hogy a német temetőben információs emléktáblát helyezzenek el a magyar katonák tiszteletére, bemutatva az ott elesett és elhunyt honvédek történetét. Továbbá németországi tanulmányi előadásokon is szeretnék majd megosztani a kutatás eredményeit, amint minden szükséges információ rendelkezésre áll a magyar kórház működéséről.
A tervek szerint jövő tavasszal állítanak emléktáblát a temetőben
A tervek szerint 2025 májusában vagy júniusában állítanak emléktáblát. A Volksbund, együttműködve az iskolákkal, háborús temetőkben helyez el történelmi emléktáblákat. Fontosnak tartják, hogy a fiatalok megismerjék a háború és az elnyomás következményeit, és ezáltal tudatosuljanak bennük a nacionalista érzelmek veszélyei.
Sose merüljön feledésbe azok emléke, akik hazájukért áldozták életüket!
Kolarovszki Csaba számára kiemelten fontos, hogy mindent megtegyen a katonák történetének feltárása érdekében, támogatva ezzel a német kutatók munkáját. Úgy véli, mindent el kell követni annak érdekében, hogy azok emléke, akik hazájukért áldozták életüket, sose merüljön feledésbe. Kutatómunkájának eredményei jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy az elesett 24 magyar katona emléke fennmaradjon az utókor számára. Hangsúlyozta annak fontosságát is, hogy halottak napján emlékezzünk meg azokról a honfitársainkról is, akik életüket áldozták hazánkért, de más országokban vesztették életüket.
A Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatósága részéről dr. Bíró Andor igazgató levelében köszönetét fejezte ki a békéscsabai kutató figyelmességéért és a temetőben nyugvó honfitársaink megemlékezéséért.