2023.02.28. 12:00
Nem felejtették el Marton László nevét Orosházán
Marton László neve fogalom az orosházi férfi kézilabdában, az utóbbi években azonban keveset hallottunk felőle.
Az Orosházi Kézilabda Baráti Kör Életműdíjával kitüntetett Marton László edző, szakosztályvezető /Fotók: Für Henrik/ Fotó: Für Henrik FH Békés Megyei Hírlap
Diszkréten a háttérbe húzódott, ám szeretett sportágának eseményeit folyamatosan figyelemmel követi. Tisztelői nem felejtették el, ennek bizonyítéka az Orosházi Kézilabda Baráti Kör életműdíja, melyet a közelmúltban a kézilabda bálon vehetett át.
– Nagy megtiszteltetés, hogy egy közösség értékelte az elmúlt évtizedekben sportolóként, edzőként és vezetőként végzett munkámat – mondta hírportálunknak Marton László.
– Nagy hatással volt rám édesapám, aki Mezőkövesden sportvezetőként, érdekes módon még a labdarúgásban dolgozott és elévülhetetlen érdemeket szerzett az ottani sport, ezen belül a kézilabda felvirágoztatásában, egyebek mellett a sportcsarnok is az ő idejében épült fel – beszélt legnagyobb példaképéről.
– Főiskolásként Szirony Pált és Koltai Lajost említeném, akikre mindig lehetett számítani.
– Jómagam 1966-ban még Miskolcon köteleződtem el a kézilabda mellett, majd Szarvason a főiskola csapatában játszottam, 1977-ben pedig Székkutason alapítottam egy, a MEDOSZ országos bajnokságban hatszor döntőt játszó csapatot. Orosházára Szöllősi Béla invitált, s lettem az Orosházi MTK ifjúsági csapatának edzője, és a szakosztály vezetőségi tagja.
– Nagy örömünk volt, hogy Orosházán a továbbtanulás lehetőségét is biztosítani tudtuk, hiszen Janowszky Sándor segítségével a városban 1994-ben megkezdődhetett az oktatás a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola kihelyezett tagozatán, ahol több orosházi játékos mellett a Szeged korábbi kézilabdázói közül többen, így például Mezei Richárd is itt szerzett diplomát.
Amikor arról kérdeztük, hogy pályafutásából mire a legbüszkébb, a következőt mondta:
– Több ilyen is van, az egyik ezek közül és talán a legfontosabb az, amikor a ’90-es években az OMTK-val való együttműködéssel biztosítottuk az orosházi férfi kézilabda fennmaradását. Olyan eredmények születtek, amiket sokáig meg sem közelítettek, ilyen volt a Magyar Kupában a negyeddöntőbe jutás. Az OMTK-ból kiválva alakult meg 1999-ben az Every Day Orosháza, amelynek 2022-ig voltam az ügyvezetője.
– NB I-be jutott a csapat, óriási utánpótlásbázis alakult ki, ahol több száz gyerek sportolt. Többen is eljutottak a válogatottig azok közül, akik az én irányításom alatt kezdtek el kézilabdázni, s akik komoly tisztelettel néznek rám. Felnőtt válogatott lett Balogh Zsolt és Varsandán Milán is, a korosztályos nemzeti csapatban Lászlai Szabolcs, vagy Kovács Attila szerepelt, de tehetséges edzők is kikerültek innen, gondolok a NEKA-ban dolgozó Kopornyik Zsoltra.
Marton László az Every Day KSE megszűnését követően még szerepet vállalt az Orosházi FKSE megalapításában, de 2007-től háttérbe vonult.
– Tudatos lépés volt, mert értettem egyet azzal, amit a vezetőség képviselt – jegyezte meg a szakember, akinek azért nem szakadt meg a kapcsolata a sportággal, hiszen 2010-ben még 60 évesen is játszott az orosházi öregfiúk csapatban, azóta pedig csapatvezetőként vállal szerepet.
– A szenior csapat egy olyan példamutató társaság, amelynek tagjai nemcsak a pályán, hanem a civil életben is segítik egymást – mondta Marton László. – Nagy élményt jelentett, amikor mindkét fiammal együtt lehettem a pályán. Annak is örülök, hogy Richárd szintén a sportágban dolgozik, amellett, hogy a Táncsics Gimnáziumban tanít, edzősködik is.
Az elmúlt több mint másfél évtizedben többször volt a Pick Szeged mérkőzésein, mint Orosházán.
– Egyszer kaptam egy bérletet a fiaimtól a Szeged mérkőzéseire, és mivel akkoriban Balogh Zsolti és Ancsin Gabi is ott játszott, ott „ragadtam” a szurkolói csoportban, sőt, bejártam velük Európát. Voltam Elverumban, Párizsban, Szkopjéban és Zaporizzsjában is. Persze látogattam az Orosháza mérkőzéseit is.
Marton László már nem vállalna edzői, vagy vezetői szerepet a kézilabdában, ám bízik abban, hogy lát még NB-s férfi kézilabda-mérkőzést Orosházán.
– Nem szeretném, ha úgy járna a férfi szakág Orosházán, mint például korábban Mezőberényben, ahol ugyancsak van múltja a sportágnak. Fontos, hogy a felnőtteknél és az utánpótlásnál is fejlődjön a sportág, de ehhez összefogás szükséges.