hirdetés

2021.11.29. 10:35

Szegeden átlag alatti volt az áremelkedés az ingatlanpiacon

Nemrég adta közre a KSH és az MNB is a legfrissebb 2021 első negyedévére vonatkozó lakásárindexét. A régiós térképeken jól látszik, hogy átlagosan hány százalékkal drágultak az ingatlanok. A megveszLAK.hu-nál megnéztük, hogy az ingatlanok kínálati árai hogy változtak az utóbbi egy évben.

Forrás: pixabay

Lakásárindexek alakulása

Sokan évek óta hangoztatják, hogy most aztán végre kidurran az ingatlanlufi és az árak emelkedése megáll, vagy a visszájára fordul, ennek ellenére az összesített adatok alapján az áremelkedés 2014 óta folyamatos a használt lakások piacán.

Ami nem látszik az összesített adatokon az az, hogy helyenként már valóban elérték az árak a maximumot, vagy annak a közelébe kerültek. Ráadásul az utóbbi egy évben mért magasabb infláció el is vitte a használt lakások áremelkedésének a jelentős részét.

Városi lakások árváltozása 2020 I. és 2021 I. negyedév között

Az MNB Lakáspiaci jelentéséből látszik, hogy a városi lakások árváltozása régiónként elég nagy különbségeket mutat. Míg a Budapesten hirdetett eladó lakások árában alig volt változás, addig Pest megyében ötödével drágultak a lakások. Az összes régióban átlagosan 12,7%-al lettek drágábbak a lakóingatlanok az MNB lakáspiaci jelentése alapján.

Az MNB jelentés szerint az Észak-Dunántúli régióban az országos átlagnál kicsit kisebb volt a városi lakások áremelkedése, mint az országos átlag.

Lakóingatlanok kínálati árának változása 2020 július-2021 július között megyénként

A lakóingatlanok kínálati árai jellemzően 5-10%-al magasabbak a valós eladási áraknál. Sokan nem hívnak ingatlan értékbecslőt, hanem a szomszédok, vagy a hirdetési portálokon látott árak alapján lövik be a hirdetési árakat, így alaposan mellé lehet lőni.

Az ingatlant keresők viszont sokkal valószínűbben találkoznak a hirdetési árak emelkedésével a hirdetési oldalakon, mint az MNB, vagy a KSH grafikonjaival. A kínálati átlag négyzetméterárak emelkedésében viszont nem lehet elkülöníteni az infláció növekedését. Először lássuk, hogy az utóbbi egy évben mennyit emelkedtek az átlag négyzetméterárak megyei bontásban.

A megyei térképen látszik, hogy Csongrád-Csanád megyében az országos átlagnál (13%) sokkal kisebb volt az ingatlanok kínálati árának a növekedése (3%). Ez eléggé eltér az MNB jelentésétől is.

Lakóingatlanok kínálati árának változása 2020 július-2021 július között megyénként a legnagyobb városokban

Kicsit más képet fest az utóbbi egy év ingatlanár növekedésről, ha a megyék helyett a megyeszékhelyek lakóingatlanainak az átlagárát nézzük meg. Pest megyét a legnépesebb városa, Érd képviseli.

Csongrád-Csanád megyéhez hasonlóan a megyeszékhelyen, Szegeden is az országos átlag (13%) alatt maradt az ingatlanok átlagárának a növekedése (8%).

A szegedi ingatlanok árai elérték a csúcsot?

A szegedi lakóingatlanok ára izgalmasan alakult az utóbbi 2 évben. 2019 márciustól egészen 2021 márciusig stagnáltak az árak. Azóta viszont szép lassú emelkedés tapasztalható. Ugyanez látható a Szegeden hirdetett házak árainál is. 2021 márciusában 357000 forintot kellett fizetni egy négyzetméterért, viszont 2021 októberében már 463000-t.

Az eladó szegedi lakásoknál viszont különbözőképpen változtak az árak a panelek és a téglalakások esetében. A téglalakások ára a családi házakhoz hasonlóan 2019 márciusától 2021 márciusáig stagnált. 2021 tavaszától viszont megindultak felfelé az árak.

A szegedi panelek ára viszont csak fél évig stagnált 2019 júniusától decemberig. Az azóta eltelt hónapokban viszont nagyon meredeken emelkedik a szegedi panelek ára. Míg 2020 decemberében átlagosan 344000 Ft-ot kellett fizetni egy panel négyzetméteréért, 2021 októberében ugyanezért már 443000 forintot kell leszurkolni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában