gazdagodott a község

2020.11.24. 13:56

Egyedi alkotással bővítették a kötegyáni világháborús emlékművet

Egy hónappal ezelőtt húzták fel a nemzeti lobogót a kötegyáni országzászlóra. Az első világháborús emlékmű melletti, mögötti alkotás nemrég készült el Szőke Sándor szobrászművésznek köszönhetően, azt az ifjabb Hajdu János kuratóriumi elnök vezette Hajduné Beregszászi Éva Kötegyánért Alapítvány készíttette.

Licska Balázs

– A falu szépítését fogalmazta meg elsődleges célként az alapítvány – mondta ifjabb Hajdu János, a Hajduné Beregszászi Éva Kötegyánért Alapítvány kuratóriumának elnöke. Hozzátette, voltak eddig is apróbb munkálatok az első és második világháborús emlékműnek otthont adó szoborkertben, és az országzászló mostani állítása egy fejlesztéssorozat részét képezi.

Az országzászló állításának gondolata pár éve fogalmazódott meg, az előző és a jelenlegi képviselő-testület is támogatta az ötletet. A mű helye adott volt, mivel évtizedekkel ezelőtt volt már a területen országzászló – lényegében egy fa oszlop, az azonban eltűnt. Köszönetet mondott az alapítvány támogatóinak, illetve azoknak, akik az adó 1 százalékával járulnak hozzá a terveik megvalósításához.

Ifjabb Hajdu János és Szőke Sándor az országzászlónál /A szerző felvétele/

Ifjabb Hajdu János elmondta,

egy nagyszabású rendezvény keretében adták volna át no­vember közepén a látványában teljesen egyedinek mondható országzászlót. A koronavírus miatt azonban ezt lemondták. Az elnök hozzátette, a járványhelyzet függvényében szeretnék majd pótolni az avatást.

Az országzászlót Szőke Sándor kötegyáni, ám nem csak helyben ismert és elismert szobrászművész készítette. Elmondta, 1941-ben avatták fel az első világháborús emlékművet, ami mellett, mögött volt egy országzászló, az a fa oszlop azonban az 1960-as vagy 1970-es években eltűnt.

Az országzászló tervezésekor arra törekedett, hogy az első világháborús emlékmű jellegében folytatódhasson, az országzászló azt méltó módon egészítse ki. Mint mondta, sokféle országzászló létezik, ő abban gondolkodott, hogy térben jelenítse meg a nemzeti címert. Így, a mondhatni alapot az Árpád-sávos pajzs képezi, arra került a három halom, majd a korona. Ezek mind mészkőből készültek – ahogy az első világháborús emlékmű is, ami egy frissítőnek mondható takarítást is kapott a munkálatok során.

A pajzs, a halmok és a korona hármasából nyúlik az ég felé a kereszt, valamint a lobogót tartó rúd, ezek már természetesen nem mészkőből, hanem rozsdamentes acélból készültek. Az alkotás így összességében eléri a 8 méteres magasságot is.

Jelezte:

az alkotás szándékosan nem kapott színt, hogy ne legyen harsogóbb, különbözőbb az első világháborús emlékműhöz képest, és a figyelem a lobogóra összpontosulhasson. A zászlót félárbócra engedték, ezzel is jelezve a száz éve megkötött trianoni békediktátum miatti gyászt.

Gazdagodott Kötegyán

– Az országzászló révén egy újabb ékességgel gazdagodott Kötegyán, és így még látványosabbá vált az első világháborús emlékmű is – mondta hírportálunk érdeklődésére dr. Hajdu-Szűcs Mária Kor­nélia polgármester.

Kiemelte, a Hajdu család valamennyi ága több évtizede segíti a kötegyáni művészeket, beleértve például a korábbi művésztáborok támogatását.

– Ezért is tölt el örömmel, hogy ifjabb Hajdu János az édesanyja emlékére létrehozott alapítvány révén megszépítette és bővítette a falu egyik gyöngyszemét, az első világháborús emlékművet és annak környezetét – folytatta dr. Hajdu-Szűcs Mária Kornélia. A polgármester hangsúlyozta: azt is jó szívvel fogadta, hogy az elnök a tervei megvalósításához, a mű kivitelezésére kötegyáni szobrászművészt választott Szőke Sándor személyében.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában