2024.08.20. 06:50
Tavak mellett és a pusztákon: Észak-Békés értékei – galériával
Észak-Békés rengeteg felfedezésre váró csodát rejteget a turisták, a hétköznapi mókuskerékből kiszakadni, nyugalomra vágyók számára. Ilyen Észak-Békésben Sarkad ékszeresdoboza, az Éden-tavak és környezete, Biharugra és Dévaványa is.
Sarkad ékszeresdoboza, a két Éden-tó a város mértani centrumában helyezkedik el, ami önmagában is egyedülálló – mondta dr. Mokán István, Sarkad polgármestere. Igazi paradicsom ez a horgászok számára, az önkormányzat tulajdonában lévő tavakat egy tevékeny civil szervezet, a Sarkadi Éden Horgászegyesület üzemelteti mindenki megelégedésére, amit az is bizonyít, hogy kedvező időben rengetegen pecáznak a part szélén.
Aki Gyulai és Anti út kereszteződésében lévő, szökőkutas körforgalomtól ránéz a tóra, azt érezheti, hogy egy üdülővárosban van – folytatta a városvezető. A környékben vendéglátóhelyek is találhatók, fagylaltozótól hamburgerezőig, azoktól szintén csodás a kilátás. Csalogató a környezet, amely alkalmas egy sétára, de akár kutyasétáltatásra, sportolásra – futásra vagy a kiépített bicikliutak miatt kerékpározásra – is. Sőt játszóterek is található a tavak mellett, azok két végénél.
Az elmúlt évek önkormányzati beruházásainak köszönhetően kiépült az Éden Camp az Éden-tó II. mellett – tette hozzá dr. Mokán István polgármester. Sorolta, hogy a tábor összességében több száz vendég befogadására is alkalmas, számtalan rendezvénynek ad otthont esküvőtől, lakodalomtól kezdve ballagáson át név- és születésnapokig. Az Éden Campben van 36 férőhelyes szállás, medence, filagória, csarnoképület, tószínpad, hogy mindenfajta igényt kielégíthessenek.
Kiemelte, hogy az elmúlt években is fejlesztették az Éden-tavak környezetét – például bicikliutakkal, valamint a két tó között kilátóval –, és a közeljövőben ugyancsak várhatók beruházások, például szelfipontot is kialakítanak. A terület rengeteg országos, sőt nemzetközi jelentőségű esemény helyszíneként szolgál: lesz világbajnokság hajómodellezők számára, futóverseny, illetve a Nemzeti Vágta sarkadi előfutamát szintén a tavak mellett rendezik meg.
Észak-Békés tájai: Biharugráról felfedezhető a Kis-Sárrét
A Kis-Sárréten érdemes felkeresni Biharugrát és a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság által üzemeltetett Bihari Madárvártát. A nemzeti park honlapján azt írták, hogy hazánk egyik legeldugottabb, ugyanakkor egyik legértékesebb tája a nemzeti park kis-sárréti részterülete. Az ország keleti határa mellett fekszik az Alföld peremén, a Kárpát-medence síkvidékeire egykor oly jellemző, gazdag vízi világ egyik utolsó hírmondójaként. Az itt fennmaradt erdők, mocsarak, halastavak és szikes puszták egyedülálló növény- és állatvilágnak adnak otthont.
A Bihari Madárvárta jó kiindulási pont a bihari Sárrét felfedezéséhez a határ mindkét oldalán, az épületegyüttes Biharugra központjától három kilométerre található. A létesítmény háborítatlan természeti környezetben tökéletes helyszín erdei iskolai programok, táborok megrendezéséhez, de családi rendezvényekhez, baráti összejövetelekhez is gyakran igénybe veszik, összesen 44 vendég elszállásolására alkalmas.
A Bihari Madárvártától remek gyalog- és kerékpáros túrákra lehet indulni
Az egyik ilyen lehetőség Geszt, a június elején átadott felújított Tisza-kastély, a Tisza-kripta és az Arany János irodalmi emlékház felfedezése, összesen 28 kilométeren. A hajdani uradalmak, nagybirtokok kastélyaiból az 1772-ben épült geszti Tisza-kastély a legnevezetesebb a térségben. A kastély melletti kis nyári lak volt Arany János kedvelt tartózkodási helye, amikor Tisza Domokos nevelőjeként 1851 januárjától októberig a kastélyban lakott.
A másik során pedig fel lehet kutatni Biharugra értékeit, 13 kilométeren, így a Bölöny-kastélyt, a falumúzeumot, a Szabó Pál emlékházat. A kastély klasszicista stílusban épült, valamikor a Bölöny család birtokának fontos részét képezte. Bölöny József 1911-ben az épületet azzal a kikötéssel adta át, hogy iskola legyen benne. Bár most már iskola nem működik benne, a nevelés és a közösség formálása nem szűnt meg, hiszen közösségi házként funkcionál.
Ha Dévaványa, akkor túzok!
A túzok, Európa legnagyobb testtömegű röpképes madara a magyar puszta és a Körös-Maros Nemzeti Park emblematikus faja. A túzok neve mára összeforrt Dévaványa nevével, hiszen a közel félévszázada itt folyó természetvédelmi tevékenységnek köszönhetően itt él Közép-Európa legerősebb állománya. Magyarországon testközelből csak a Dévaványa külterületén, Réhelyen működő Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontban találkozhatnak vele az érdeklődők.
A látogatóközpont külső bemutatóhelyein túzokok, illetve különböző magyar őshonos háziállatfajok láthatók: magyar szürkemarhák, házi bivalyok, magyar racka juhok, mangalica sertések és különböző baromfifajták. A látogatóközponttól indul a Réhelyi tanösvény, 1,5 kilométeres szakaszán megismerhetők a térség növény- és állattani értékei. A Dévaványai-Ecsegi pusztákon kialakított kerékpártúra-útvonalak érintik a vidék jellegzetes élőhelytípusait, jelentősebb kultúrtörténeti és természeti értékeit.
Tavak mellett és a pusztákon
Fotók: BMH